Porady Życie zawodowe Opieka nad żoną lub partnerką po porodzie - najważniejsze informacje
06.06.2018  | 4 min czytania

Opieka nad żoną lub partnerką po porodzie - najważniejsze informacje

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Zdarza się, że kobieta po porodzie nie może samodzielnie sprawować opieki nad dzieckiem i potrzebuje pomocy męża/partnera. W takiej sytuacji ojciec ma prawo np. do urlopu ojcowskiego oraz płatnego zwolnienia udzielanego w związku z chorobą członka rodziny. Przysługują mu również inne przywileje.

Na jakich zasadach korzysta się z urlopów dla rodziców? Czy w tym czasie zachowuje się prawo do wynagrodzenia? Opieka na dziecko – do ilu lat? W głowie młodego rodzica kłębi się wiele pytań. Sprawdź, jakie masz prawa.

  • Możesz korzystać z 14 płatnych dni wolnych przeznaczonych na opiekę nad matką Twojego dziecka

Cesarskie cięcie lub powikłania po porodzie siłami natury – to przykładowe czynniki uniemożliwiające kobiecie samodzielną opiekę nad dzieckiem. Aby zająć się żoną, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Dzięki temu przez 14 dni nie będziesz musiał wykonywać pracy. W tym okresie będzie Ci przysługiwał zasiłek opiekuńczy, którego wymiar to 80% wynagrodzenia, jakie otrzymywałeś dotychczas.  

  • Pracodawca nie może nakazać Ci pracy w nadgodzinach

Jako rodzic dziecka, które nie ukończyło 4 lat, możesz odmówić wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. W większości przypadków taka postawa stanowiłaby naruszenie obowiązków pracowniczych i powód zwolnienia dyscyplinarnego, jednak w tym przypadku nie jest czymś niewłaściwym.

Kiedy można odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Nie musisz zgadzać się również na wyjazd służbowy.

Kiedy można odmówić udziału w delegacji?

  • Masz prawo do urlopu ojcowskiego i rodzicielskiego

Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, masz prawo do 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Możesz z niego skorzystać w całości lub w częściach, dopóki dziecko nie ukończy 2. roku życia. Ten przywilej przysługuje Ci niezależnie od tego, czy matka dziecka jest aktywna zawodowo. W tym czasie zachowujesz prawo do wynagrodzenia.  

Urlop ojcowski – ABC

Jako ojciec możesz skorzystać również z 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Masz na to 6 lat od dnia narodzin córki/syna.

Czy można pracować na urlopie rodzicielskim?

  • Możesz przejąć część urlopu macierzyńskiego

Masz prawo do części urlopu macierzyńskiego, jeśli pracująca matka wykorzysta co najmniej 14 wolnych tygodni. Możesz przejąć urlop wcześniej, gdy opiekujesz się dzieckiem sam, np. ze względu na niezdolność żony/partnerki do samodzielnej egzystencji.

Przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca – na jakich zasadach?

  • Podczas usprawiedliwionej nieobecności korzystasz z ochrony przed zwolnieniem.

Pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia, gdy przebywasz na zwolnieniu lekarskim, urlopie rodzicielskim, ojcowskim, wypoczynkowym itd. Gdyby to zrobił, masz prawo zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy lub dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy.

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem – kogo dotyczy?

Uprawnienia pracownika-ojca

Oceń artykuł