Porady Życie zawodowe Okres próbny – jak efektywnie go wykorzystać?
26.09.2017 | 0 min czytania

Okres próbny – jak efektywnie go wykorzystać?

26.09.2017 | 0 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(5)

Podróż w nieznane, szkoła życia, wielka szansa, spełnienie marzeń albo… pasmo rozczarowań. Termin „okres próbny” przywodzi na myśl wiele skojarzeń. W dużym stopniu zależą one od Ciebie. Podpowiadamy, co pomaga w tym czasie zadbać o rozwój i dobre samopoczucie.

  1. Obserwuj, pytaj i ucz się

Okres próbny to czas oswajania się z nową rzeczywistością zawodową. Czas, który wykorzystujemy na poznawanie, odkrywanie, dopytywanie i uczenie się. Warto obserwować i czerpać z doświadczeń innych pracowników. Gdy coś wydaje się niejasne i niezrozumiałe – śmiało pytajmy. Bierność i postawa wycofania nie są tutaj wskazane. Podczas okresu próbnego jesteśmy oceniani pod kątem dalszej współpracy, dlatego warto efektywnie wykorzystać te miesiące, być na bieżąco i śledzić postępy, jakie robimy.

  1. Wykazuj się inicjatywą i samodzielnością

Pracodawcy cenią pracowników, którzy wychodzą z inicjatywą i mają nieszablonowe pomysły. Warto wykazywać się aktywnością - w naturalny, pozbawiony sztuczności sposób. Jednocześnie, pokora to sprzymierzeniec osób będących na okresie próbnym. Zbyt wysokie mniemanie o sobie, brak otwartości na przyjmowanie konstruktywnych uwag i informacji, nieuważne słuchanie drugiej strony – tego typu zachowania mogą negatywnie wpływać na nasz wizerunek, jakość pracy i relacji. Na tyle, na ile możemy – wykazujmy się też samodzielnością. To zrozumiałe, że niektórych rzeczy jeszcze się uczymy i potrzebujemy wsparcia. Zanim jednak zadamy kolejne pytanie, spróbujmy sami znaleźć odpowiedź. Starajmy się samodzielnie dochodzić do rozwiązań, a jeśli okaże się to niemożliwe – wówczas prośmy o wsparcie. Pokażmy, że faktycznie zależy nam na nauce i rozwoju.

Sprawdź ważne na początku kariery kompetencje miękkie >>

  1. Rozwijaj umiejętności

Okres próbny to czas testowania różnych naszych umiejętności i kompetencji, ale też cech charakteru i osobowości. Nasz potencjalny przełożony chce widzieć, że może na nas liczyć i wiedzieć, że sprawdzimy się w trudnych, wyjątkowych sytuacjach. Chce mieć pewność, że umiemy się zaangażować, jesteśmy punktualni, dobrze zorganizowani, odpowiedzialni i że pasujemy do zespołu. Warto więc wykazać się pożądanymi kompetencjami, ale też spojrzeć na okres próbny jako okazję do sprawdzenia się, przezwyciężenia wewnętrznych barier, podjęcia ciekawych wyzwań i zdobycia wiedzy o samym sobie.

  1. Odkrywaj atuty, pracuj nad słabszymi stronami

Nowe sytuacje zawodowe, nowe zadania i obowiązki – to wszystko pozwala sprawdzić w praktyce swoją wiedzę i umiejętności oraz zobaczyć, jak radzimy sobie ze stresem, szukamy rozwiązań, jak współpracujemy z nowopoznanymi osobami itd. Warto więc eksponować swoje mocne strony i atuty, a jednocześnie uświadamiać sobie, nad jakimi obszarami należy jeszcze popracować.

  1. Dbaj o relacje i atmosferę

Skupiając się na profesjonalnym wykonywaniu obowiązków, nie powinniśmy  zapominać, jak ważna jest w pracy przyjazna atmosfera. Od tego, jak nas odbierze zespół, mogą zależeć nasze późniejsze relacje. Warto dążyć do poznania innych współpracowników, okazywać im szczerą życzliwość, zainteresowanie, wsparcie. Bez nachalności, podlizywania się. Zwyczajnie, po ludzku, dostrzegać tych, którzy są wokół.

  1. Wyciągaj wnioski na przyszłość

Okres próbny, jak sama nazwa wskazuje, służby spróbowaniu swoich sił w zawodzie i na wybranym stanowisku. Warto więc monitorować postępy, odnotowywać osiągnięcia, ale też rzeczy, które stanowiły dla nas trudność, wyzwanie. Dobrze jest obserwować samego siebie i zadawać sobie kluczowe pytania, np. czy faktycznie to jest to, czym chcę się zajmować? Czy pasuję do kultury organizacyjnej, czy identyfikuję się z wartościami firmy? Na czym mi najbardziej zależy, jak wyobrażam sobie dalszy rozwój? Jakie są moje kolejne cele zawodowe? Znając odpowiedzi na tego typu pytania, łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję – czy zostajemy w firmie po okresie próbnym, czy jednak szukamy czegoś innego.

Oceń artykuł