E-mail z podziękowaniem za wspólną pracę to wyraz szacunku oraz dobrego wychowania. Warto pożegnać się nie tylko z najbliższymi współpracownikami, ale również z pracodawcą i klientami. Pielęgnowanie dobrych relacji w biznesie może okazać się pomocne w dalszej karierze.
Zadbaj o sieć kontaktów
Niezależnie od tego, ile czasu spędziłeś w danej firmie, prawdopodobnie zdążyłeś poznać innych pracowników, klientów oraz pracodawcę. Zmiana miejsca zatrudnienia nie oznacza, że już nigdy więcej nie spotkasz tych osób. Nie należy więc palić za sobą mostów. Za kilka miesięcy lub za parę lat Twoje życie zawodowe może wyglądać zupełnie inaczej – rozstanie w niemiłej atmosferze nie pozwoli wtedy na owocne współdziałanie. Zadbaj o to, by zapamiętano Cię jako osobę rzetelną, komunikatywną, życzliwą i bezkonfliktową. Kulturalne pożegnanie będzie dobrze o Tobie świadczyć – w ten sposób pokażesz, że darzysz innych szacunkiem nawet wtedy, gdy Wasza współpraca dobiega już końca.
Żegnaj firmo, czyli jak zrobić dobre ostatnie wrażenie
Odchodzę z pracy – pożegnanie przez e-mail
Jeżeli kończysz karierę w dotychczasowej pracy, poświęć kilka chwil, by wysłać pożegnalne wiadomości. E-mail to dobry sposób na podziękowanie za wspólnie spędzony czas, zrealizowane zadania i zawodowy rozwój w przedsiębiorstwie. Dodatkowo, za pomocą e-maila poinformujesz o swoim odejściu osoby, z którymi na co dzień się nie widujesz - klientów oraz pracowników innych działów. Podpowiadamy, co warto zawrzeć w elektronicznym liście:
- Pożegnalny e-mail do współpracowników
Prawdopodobnie najbliższe relacje nawiązałeś z innymi pracownikami – w szczególności z członkami Twojego działu czy zespołu. W wiadomości przypomnij, kiedy po raz ostatni pojawisz się w firmie. Podziękuj także za wspólną pracę. Jeżeli często wychodziliście na lunch, spędzaliście razem przerwy oraz organizowaliście wieczorne wyjścia, podkreśl, jak dobrze to wspominasz. Jeśli chciałbyś nadal utrzymywać kontakt z kolegami z firmy – podaj w liście swój prywatny e-mail lub numer telefonu z adnotacją, że zależy Ci na podtrzymywaniu relacji.
Żegnaj firmo, czyli jak zrobić dobre ostatnie wrażenie
- Pożegnalny e-mail do szefa
Wiadomość pożegnalną wyślij również do szefa, niezależnie od powodu rozwiązania umowy. Podziękuj za wspólną pracę i rozwój zawodowy, który umożliwiła Ci firma. Nawet jeśli odejście jest spowodowane wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę, zadbaj o to, by e-mail był kulturalny oraz pozbawiony negatywnych emocji. Nie pisz o swojej złości ani rozżaleniu – bądź życzliwy i pokaż, że jesteś człowiekiem z klasą.
- Pożegnalny e-mail do klientów
Jeżeli Twoje obowiązki wymagały kontaktowania się z klientami, powinieneś wysłać e-mail także do nich. W wiadomości koniecznie podziękuj za współpracę. Wspomnij o terminie odejścia z firmy, ale powód zachowaj dla siebie. Jeśli wiesz, że Twoje zadania będzie wykonywać inna osoba, uwzględnij w liście jej imię i nazwisko, jak również numer telefonu lub adres e-mail.