Porady Życie zawodowe Oczy na pełny etat. Jak dbać o wzrok?
12.05.2020  | 7 min czytania

Oczy na pełny etat. Jak dbać o wzrok?

12.05.2020  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Męczy je nadmiar bodźców. Przesuszają się od ciągłej pracy przy komputerze. Po ciężkim dniu z trudem nadążają za zmieniającymi się obrazami i słowami. Po krótkiej nocy pieką i łzawią. Pozwól swoim oczom odpocząć. Bądź dla nich troskliwy – szczególnie teraz, gdy dużo czasu spędzasz online. Obowiązki służbowe, a w wolnym chwili rozmowy na komunikatorze, czytanie newsów i zakupy przez Internet. Nawet to, co dla Ciebie jest relaksem, dla Twoich oczu może stanowić wysiłek. Dowiedz się, jak zadbać o swój wzrok.

Oko ludzkie zostało przez naturę przystosowane głównie do patrzenia w dal. Jednak współczesny tryb życia i digitalizacja świata powodują, że wykonujemy długotrwałą pracę z bliska. Coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, w dodatku zwykle przed ekranami różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. To sprawia, że oko musi się bardziej wysilić, aby widzieć ostro z bliska. Co więcej, zazwyczaj jest ono w pracy znacznie dłużej niż przepisowych osiem godzin.

Dlatego niezależnie od tego, czy wykonujesz swoje obowiązki zdalnie z domu, czy w biurze zadbaj o higienę pracy i odpowiednio zorganizuj swoje stanowisko. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Odpowiednio ustaw ekran

Odległość ekranu monitora od oczu użytkownika powinna wynosić 50-70 cm. Ponadto ekran musi być ustawiony pod odpowiednim kątem, wynoszącym 10-20 stopni. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ kiedy górna część ekranu znajduje się na linii oczu, wzrok jest skierowany delikatnie ku dołowi. To z kolei wpływa na zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicach karku. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie objąć wzrokiem cały ekran.

Ustawienie monitora ma szczególne znaczenie dla wzroku pracownika. Ważne jest, żeby utrzymywać małe różnice jasności pomiędzy ekranem monitora a oświetleniem pomieszczenia. Monitor należy ustawić w takim miejscu, aby nie występowały odbicia światła (refleksów świetlnych) na powierzchni ekranu. Duże znaczenie dla zdrowia oczu ma także ustawienie odpowiedniego kontrastu obrazu, wielkość znaków/czcionki oraz właściwe oświetlenie naturalne stanowiska pracy – tłumaczy Tomasz Bartkowiak, specjalista ds. BHP.

10 zasad bezpieczeństwa i higieny pracy

Korzystaj z przerw i ćwicz wzrok

Przepisy BHP wskazują także na konieczność robienia sobie przerw podczas pracy przy komputerze. Dobrze jest wtedy zaczerpnąć świeżego powietrza lub – jeśli przerwa wypada już w porze lunchu – wyjść na zewnątrz, najlepiej do parku lub na jakiś zielony skwerek. Nie zawsze jest to jednak możliwe, więc zdaniem Tomasza Bartkowiaka można ten czas poświęcić również na krótkie ćwiczenia niewymagające wychodzenia na zewnątrz:

Podczas cogodzinnych przerw można wykonać ćwiczenie gałek ocznych. Polega ono na wykonywaniu ruchów samymi gałkami naprzemiennie od lewej strony do prawej, następnie od góry do dołu. Kolejne ćwiczenie to wykonywanie ruchów kolistych – najpierw w lewą, a później w prawą stronę. Ćwiczenie warto zakończyć ruchami gałek przypominającymi przewróconą ósemkę (inaczej znak nieskończoności), także w obydwie strony. Należy wykonać minimum dziesięć powtórzeń każdego ruchu.

Specjalista ds. BHP zauważa, że podczas wpatrywania się w ekran gałki szybko się wysuszają, a dzięki odpowiednim ćwiczeniom nawilżają się, dzięki czemu zmęczone oczy odczują ulgę.

Zasady BHP w pracy – to trzeba wiedzieć!

Zadbaj o odpowiednie filtry

Promieniowanie emitowane przez ekran komputera jest samo w sobie bardzo szkodliwe dla oczu, a jeśli dodatkowo odbija się od niego sztuczne bądź naturalne światło, to stanowi to dodatkowe obciążenie dla wzroku. Warto zatem założyć na monitor profesjonalne filtry antyodblaskowe i antyrefleksyjne. Znacząco poprawi to komfort pracy.

Przepisy BHP – najczęściej zadawane pytania

Wielkość czcionki też ma znaczenie

Nawet takie z pozoru drobiazgi, jak wielkość czcionki ustawiona na komputerze, mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia oczu. Jej rozmiar i krój powinny być dopasowane do indywidualnych preferencji. Jeśli czcionka jest zbyt mała, to wzrok bardzo się męczy. Tomasz Bartkowiak wskazuje, że kiedy mimo wszelkich starań mamy wrażenie, że litery na ekranie monitora „zlewają się”, warto zgłosić problem pracodawcy:

Pracodawca powinien wysłać wtedy pracownika na badania wzroku do lekarza medycyny pracy. Chcę zwrócić uwagę, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok, jeśli lekarz zaleci, by takie stosować podczas pracy przy monitorze komputera.

8 dowodów, że praca w BHP jest dla Ciebie

Ustaw biurko we właściwym miejscu

Przeciągi i nawiew z klimatyzacji nie tylko narażają nas na przeziębienia, ale też czynią dużo złego naszym oczom, ponieważ mogą prowadzić do przesuszenia gałek. Upewnijmy się zatem, że nasze biurko jest ustawione w taki sposób, że nie jesteśmy zbytnio narażeni na intensywne przepływy powietrza.

Temperatura w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy

Pij dużo wody i dobrze się odżywiaj

Woda zapewnia odpowiednie nawilżenie oczu, podpowiada specjalista BHP:

Gdy organizm jest odwodniony, wpływa to niekorzystnie na nasze samopoczucie i energię do pracy. Często jednak bagatelizujemy znaczenie odpowiedniego nawodnienia. Dobrą praktyką jest picie szklanki wody na każdą godzinę pracy. Szklanka ma 200-250 ml, więc 8 sztuk podczas ośmiogodzinnego dnia pracy da nam od 1,6 do 2 litrów wody. To da nam dobry wynik.

Pamiętaj o ruchu

Ćwiczenia rozciągające w przerwie od pracy – to także ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Gdy rozprostowujemy nasze ciało i zmieniamy jego położenie, pobudzamy tym samym krążenie krwi, jej dopływ do wszystkich organów, w tym również do narządu wzroku.

Warto wiedzieć, że pracę oczu wspomagają też witaminy A,C,E oraz magnez, selen, cynk i luteina. Upewnij się zatem, że Twoja dieta jest bogata w te składniki. Znajdziesz je m.in. w sałacie, jarmużu, szpinaku, żółtych warzywach, orzechach, rybach i produktach zbożowych.

A na koniec nie zapominaj – sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, jak też narządu wzroku. Dlatego po całodziennej pracy daj oczom odpocząć i dobrze się wysypiaj.

Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują

Oceń artykuł