Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Czas już jednak przyzwyczaić się do nowych warunków i odnaleźć się w zmienionej rzeczywistości. Także w sferze zawodowej. Jak zacząć nową pracę, gdy wiele firm nadal funkcjonuje w trybie zdalnym (częściowo lub całkowicie)? Jak może wyglądać proces wdrożenia w nietypowych dla wszystkich warunkach? Co może Ci pomóc, a co utrudnia adaptację? Przeczytaj o czekających Cię wyzwaniach i o tym, jak sobie poradzić z tym niecodziennym zadaniem.
Z artykułu dowiesz się:
• Jak pandemia wpłynęła na funkcjonowanie firm?
• Czego możesz oczekiwać, gdy w nowej pracy trafiasz od razu na home office?
• Jak sobie ułatwić zdalne wdrożenie w nowe obowiązki?
The new normal – jak pracujemy w dobie koronawirusa?
Na początku wyjaśnijmy sobie jedno: nie w każdym miejscu pracy można mówić o nastaniu „nowej normalności”. Oczywiście w pewien sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na życie nas wszystkich, jednak nie wszędzie w równym stopniu. Istotnie, wiele firm przeszło w tryb zdalny lub część tygodnia jest zdalna, a część – stacjonarna. Niemniej należy pamiętać o tym, iż nie we wszystkich branżach i nie na wszystkich stanowiskach jest to możliwe – toteż niektórzy z nas niezmiennie pracują stacjonarnie lub już wrócili do swego miejsca pracy po lockdownie. Skupmy się jednak na tych firmach, które od marca 2020 roku rozpoczęły pracę zdalną i do tej pory wszyscy ich pracownicy są na home office. Także ci, którzy dopiero co zostali zrekrutowani – bo to oni nagle znaleźli się w dość wyjątkowej sytuacji.
Dane z badania przeprowadzonego 23–28.04.2020 r. na blisko 2000 użytkowników portalu Pracuj.pl.
Mimo pandemii nowych pracowników szuka wiele firm. Ułatwiają to różne narzędzia, które pozwalają na bezpieczną rekrutację – takie jak choćby zdalne rozmowy kwalifikacyjne czy testy online. Gdy już usłyszysz decyzję o tym, że masz nową pracę – zapewne poczujesz radość i entuzjazm. Ten początkowy zapał może jednak zostać ostudzony, gdy dowiesz się, że pierwszy raz pełnienie swoich obowiązków zaczynasz w trybie zdalnym… i niezależnie od tego po prostu musisz wdrożyć się jak najszybciej. Wówczas nagle perspektywa pierwszego dnia w nowej pracy może stać się jeszcze bardziej stresująca, niż zwykła być…
Nowa praca na home office
Podczas pierwszych dni kluczowe jest wdrożenie w nowym miejscu pracy. Niektóre firmy – nawet gdy pracują w większości zdalnie – początkowe szkolenia organizują na miejscu, w swej siedzibie. Może się tak zdarzyć, że wpadniesz tam tylko po to, by podpisać niezbędne dokumenty czy odebrać potrzebny do pracy sprzęt, zaś całe wdrożenie w warunki nowego miejsca pracy przebiegnie zdalnie. Na początek przeprowadzany jest tzw. onboarding. Zasadniczo jest on przygotowywany i realizowany przez dział HR, choć bywa, że odpowiada za niego przełożony. Onboarding oznacza podstawowe wprowadzenie pracownika w to, jak działa firma, jaką ma strukturę, za co odpowiadają poszczególne działy itp. Później zaś prawdopodobnie czeka Cię tzw. call, czyli po prostu internetowa telekonferencja, na której zobaczysz i usłyszysz się z przełożonym, a czasem także ze swoimi współpracownikami. Dowiesz się wówczas, jak wygląda cały proces pracy konkretnie w Twoim zespole i za jakie poszczególne zadania jesteś w nim odpowiedzialny.
| Home office – jakie narzędzia pomogą Ci pracować efektywnie?
Podczas takiego spotkania online warto robić notatki – to moment kluczowy dla właściwego zrozumienia zakresu swoich obowiązków i sposobu ich wypełniania. Co prawda zwykle podsumowanie rozmowy jest wysyłane potem na maila, ale jeśli na bieżąco zapisujesz sobie wszystkie informacje, może się okazać, że już teraz urodzą Ci się w głowie jakieś wątpliwości, o które możesz od razu spytać. I pamiętaj: nie wstydź się zadawania pytań! Nie świadczą one bynajmniej o Twojej niekompetencji. Wręcz przeciwnie – zgłaszanie wątpliwości już na etapie wdrażania się w obowiązki pokazuje, że aktywnie słuchasz i z uwagą analizujesz wszystkie przekazywane Ci informacje.
| Pierwszy dzień w nowej pracy – jak zrobić dobre wrażenie?
Jak dalej może przebiegać zdalny onboarding? To już zależy od specyfiki firmy i Twojego stanowiska. Jeśli pracujesz na komputerze, zapewne zostaniesz przeszkolony z obsługi koniecznych do pracy systemów, programów czy aplikacji. Zdalne wdrożenie w tym zakresie jest nieco trudniejsze niż w trybie stacjonarnym. Najpewniej bowiem będziesz zmuszony samodzielnie rozwikłać, jak działają dane narzędzia pracy. Firmy zazwyczaj przesyłają filmiki szkoleniowe czy innego rodzaju poradniki, tak czy owak jednak musisz „wgryźć się” w nie na własną rękę – bez pomocy kogoś, kto stanie obok i palcem pokaże Ci, co i jak. Warto więc wcześniej ustalić, do kogo możesz się zwracać z ewentualnymi pytaniami szczegółowymi – w jakich kwestiach pomoże Ci np. helpdesk, w jakich księgowość, a w jakich współpracownik z innego zespołu.
Praca zdalna od pierwszego dnia – jak to sobie ułatwić?
Przede wszystkim raz jeszcze podkreślimy, bo to ogromnie ważne: nie bój się pytać. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś podczas rozmowy online z przełożonym czy zespołem co chwila komuś przerywał i zgłaszał swoje wątpliwości. Dlatego właśnie najlepiej sprawdza się robienie notatek. Możesz wówczas spisać sobie wszystkie pojawiające się w toku rozmowy pytania i zadać je na sam koniec. Jeżeli później, już w trakcie samodzielnego wdrażania się w obowiązki, coś okaże się dla Ciebie niejasne – również zwróć się o pomoc do odpowiedniej osoby. Może to być Twój przełożony, ale bywa, że znacznie bardziej praktycznych wskazówek udzieli Ci któryś ze współpracowników.
| Jak rozmawiać, aby się dogadać? Pokonaj bariery komunikacyjne!
Jeśli poprosisz o pomoc kogoś z zespołu – np. poprzez używany w Waszej firmie komunikator internetowy – masz przy okazji szansę na nawiązanie bardziej prywatnej relacji z nowym kolegą czy koleżanką. O ile bowiem techniczne wdrażanie się w obowiązki ma dość ściśle określony przebieg, o tyle na zdalne wejście do grupy zgranego ze sobą zespołu nie ma określonej recepty. Może się zdarzyć, że Twoi współpracownicy ułatwią Ci sprawę i np. zaproponują mniej formalne spotkanie online pod koniec dnia pracy czy po godzinach. Jeśli masz w sobie odwagę, możesz też sam wyjść z taką inicjatywą. Wytłumacz wtedy, że chciałbyś lepiej się ze wszystkimi poznać, dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu zespołu itp.
| Stres w nowej pracy: Jak z wroga uczynić sprzymierzeńca?
Pamiętaj, że ludziom zwykle łatwiej jest się przemóc i zagadać przez Internet niż „w realu”. Może więc się zdarzyć, że zdalne nawiązywanie relacji pozasłużbowych okaże się łatwiejsze, niż to sobie wyobrażałeś. Z czasem zaś spotkania online być może przeniosą się także do rzeczywistości. Pandemia bowiem co prawda trwa, ale wszyscy mamy nadzieję, że w końcu się z nią uporamy i wrócimy do naszej starej dobrej codzienności. Zanim jednak do tego dojdzie, postaw na to, aby nawiązywać kontakt z ludźmi za pośrednictwem tych narzędzi zdalnych, które masz do dyspozycji. Pamiętaj też, że gdy wchodzisz do jakiejś grupy, nie tylko Ty możesz czuć się onieśmielony – lecz także inne osoby z zespołu! Jeśli więc wykażesz się otwartością i przełamiesz wewnętrzne opory, zapewne szybciej uda Ci się zintegrować ze współpracownikami i nawet nie zauważysz, gdy poczujesz się tak, jakbyś pracował w tej firmie od wielu, wielu lat.