Porady Życie zawodowe Niezadowolony? Od pracy, którą pokochasz, dzieli Cię 6 kroków
10.02.2016

Niezadowolony? Od pracy, którą pokochasz, dzieli Cię 6 kroków

10.02.2016
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(5)

Czy wiesz, że co drugi pracownik jest niezadowolony ze swojej pracy, a tylko 15% określa wykonywane przez siebie zajęcie jako bardzo satysfakcjonujące? To dwa główne wnioski płynące z badania przeprowadzonego przez amerykańską firmę Root.

Co jeszcze mówi nam ono o samopoczuciu pracowników zza oceanu?

  • Więcej niż powoła (54%) jest do swojej pracy zniechęcona.
  • 40% zwraca uwagę, że nie rozumieją misji i wizji swojego pracodawcy lub w ogóle jej nie znają.
  • Tylko 26% potwierdza, że ich szef reprezentuje postawy, jakich wymaga się od pracowników.

Te mało optymistyczne wyniki badania, zmuszają do zastanowienia się na tym… jak uniknąć błędów popełnianych przez większość amerykańskich pracowników i rozwijać się w satysfakcjonującym środowisku.

Co należy zrobić, by dokonywać w życiu właściwych zawodowych wyborów i … znaleźć pracę marzeń?

Oto 6 kroków, które mogą w tym pomóc.

1. Zastanów się, gdzie chcesz się znaleźć

Po pierwsze musisz wiedzieć, jak Twoje życie powinno wyglądać, abyś czuł się w nim jak najlepiej. Usiądź więc wygodnie, weź do ręki długopis i plik karteczek. Wypisz na nich wszystkie elementy, które są dla Ciebie ważne i bez których nie wyobrażasz sobie swojego życia. Mogą znaleźć się tam zarówno elementy związane z życiem zawodowym (kompetencje, które chcesz zdobyć, wymarzone stanowiska czy zarobki), jak i prywatnym. Ważne, aby obie sfery równoważyły się i wzajemnie się uzupełniały. Przecież jeśli zależy Ci na spędzaniu czasu z rodziną, musisz mieć pracę, która gwarantuje work-life balance, a dalekie podróże mogą się spełnić dzięki np. elastycznej formie pracy czy odpowiednim zarobkom.

Wypisując wszystkie elementy, spojrzysz na swoje marzenia „z lotu ptaka” i łatwiej będzie Ci podjąć działania, które Cię do nich przybliżą.

2. Nie pozwól, by przeszłość determinowała Twoją przyszłość

Chyba każdy z nas ma za sobą negatywne zawodowe doświadczenia. Ważne, aby umieć z nich czerpać, nie pozwalając równocześnie, aby determinowały naszą przyszłość. Jeśli ktoś wytknie Ci zawodowe braki – zapisz się na szkolenie, dzięki któremu je uzupełnisz. Jeśli szef wypomina Ci brak kompetencji, oceń, czy faktycznie ma rację albo zapytaj go, jak możesz je zdobyć.

Psychologowie podkreślają, że warto uczyć się na błędach, ale nie dawać im zdominować naszego myślenia. Ostatnia zmiana pracy okazała się złą decyzją? Pracodawca, na którego trafiłeś, był jeszcze gorszy od poprzedniego? Nie znaczy to, że już nigdy nie powinieneś zmieniać pracy! Postaraj się być może dokładniej prześwietlić pracodawcę, u którego zamierzasz starać się o pracę, ale nie rezygnuj ze zmian.

3. Pamiętaj, że nic nie trwa wiecznie

Znienawidzona praca jednego dnia jest, a drugiego może zostać zastąpiona przez etat marzeń. Dlatego nigdy nie ustawaj w działaniach i poszukiwaniach, które przybliżą Cię do wytęsknionego zawodu. Nie zakładaj z góry, że w pracy której nie lubisz, utknąłeś na wiele lat albo że zmiana firmy w zasadzie nic nie poprawi. Jeśli Ty nie zawalczysz o lepsze warunki dla siebie, nikt tego nie zrobi.

4. Nie bój się zaczynać od nowa

Ileż osób nie znalazło pracy swoich marzeń, bo wolało dusić się w bezpiecznej posadzie? Czasem warto zrobić krok w tył i ze starszego specjalisty cofnąć się do roli asystenta, ale rozwijać się w dziale, który zapewni nam ciągłe wyzwania, szanse na awans, rozwój i ... satysfakcję.

Uwaga! Zawsze pamiętaj jednak o ocenieniu ryzyka, jakie niesie za sobą wywrócenie swojego zawodowego życia o 180 stopni. Nie można bowiem zapominać, że każdy kij ma dwa końce, a rozpoczęcie nowej kariery, na niższy stanowisku może wiązać się na przykład z chwilowymi niższymi dochodami. Dlatego zawsze taką decyzję warto przedyskutować z najbliższymi: mężem, żoną, partnerem, partnerką, rodzicami i wspólnie znaleźć plusy i minusy, jakie zmiana przyniesie oraz przygotować plan B.

5. Wizualizuj swoje krótko- i długoterminowe cele

Nigdy nie zapominaj o wyznaczaniu sobie zawodowych celów. Zapisz je i powieś w widocznym miejscu w domu, tak by codziennie ich widok motywował Cię do działania. Chcesz awansować? Zastanów się co musisz zrobić, by to osiągnąć. Marzy Ci się rozwój w innym pionie? Sprawdź, jakie musisz spełniać kryteria. A może Twoim celem jest przebranżowienie? Dowiedz się jakie kompetencje musisz posiąść, by było to możliwe. Zaznacz też, ile czasu dajesz sobie na osiągnięcie każdego z małych czy dużych zawodowych celów.

6. Pozostań kreatywny i adaptuj nowe rozwiązania

Nie bądź więźniem rutyny. Poszukując pracy marzeń, bądź w ciągłej gotowości, miej głowę otwartą na nowe rozwiązania, pomysły i znajomości. Nie bój się wychodzić z własną inicjatywą. Jeśli na swojej drodze spotkasz kogoś, z kim chciałbyś pracować, nie bój się zapytać, czy aktualnie nie szuka współpracowników. Nawet jeśli nie uda się dziś, zostaniesz zapamiętany jako osoba pro aktywna, odważna i poszukująca. A sobie dodasz odwagi!

Chcesz mieć pracę, w której się zakochasz? Wejdź na Pracuj.pl i sprawdź oferty pracy dla Ciebie!

fb_coverv1

Oceń artykuł