Nie wyrabiasz się ze swoją pracą? Oto 5 rzeczy, które możesz zrobić

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz Ocena treści 4/5 (4)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 4/5 (4)

 Nadmiar obowiązków Cię przytłacza, nie wiesz, w co masz ręce włożyć i w rezultacie siedzisz po nocach nad kilkoma rozgrzebanymi projektami, skacząc chaotycznie od jednego do drugiego? A może jest inaczej – skupiasz się na jednym zadaniu, a reszta Twoich obowiązków leży odłogiem i nie wiesz, jak nadrobisz zaległości? Radzimy, co zrobić, kiedy z różnych powodów nie wyrabiasz się ze swoją pracą.

  1. Lepiej zorganizuj swoją pracę

 Jeśli styl Twojej pracy to kompletny chaos, a Ty raz rzucasz się z jednego zdania w drugie, a innym razem nie jesteś w stanie zupełnie się zmobilizować, może warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, czy nie można lepiej zorganizować sobie pracy. Przemyśl, co Ci służy, kiedy pracuje Ci się najlepiej, a kiedy nie możesz kompletnie się skupić. Jeśli na przykład jesteś rannym ptaszkiem, staraj się najważniejsze zadania wykonać rano, a popołudnie poświęcić na sprawy mniej ważne. Zastanów się też, czy nie warto uporządkować folderów na komputerze tak, aby łatwiej było Ci się między nimi poruszać, a nawet miejsca Twojej pracy, aby nic Cię nie rozpraszało. Wypisz wszystkie swoje zadania wraz z deadline’ami, abyś wiedział, ile tak naprawdę masz do zrobienia i jakie daty są dla Ciebie ważne.

  1. Wyeliminuj “rozpraszacze”

Kawka, Facebook, pogaduszki z kolegą z innego działu, obiad poza biurem i nagle jest 17, a Ty tak naprawdę niewiele zrobiłeś? Jeśli takie dni zdarzają Ci się często, a potem siedzisz po godzinach, aby nadrobić zaległości, postaraj się wyeliminować największe rozpraszacze. Przerwy są ważne, ale ich nadmiar może dezorganizować pracę. Dlatego ustal, w którym momencie pójdziesz na kawę czy na obiad i pozwól sobie przejrzeć newsy w Internecie tylko raz dziennie, przy porannej kawie. Pilnuj się, aby wyznaczonych zasad nie łamać i resztę czasu poświęcić na pracę.

Badanie przeprowadzone przez portal CareerBuilder wskazuje na najpopularniejsze zjadacze czasu. Należą do nich:

  • Prywatne rozmowy przez telefon i wysyłanie smsów – 50%
  • Plotki – 42%
  • Surfowanie po sieci – 39%
  • Korzystanie z mediów społecznościowych- 38%
  • Przerwy na papierosa, kawę czy przekąskę – 27%
  1. Popraw koncentrację

Na ile to możliwe, zadbaj, aby w czasie pracy nic Cię nie rozpraszało. Szczególnie jeśli pracujesz w przestrzeni typu open space, to ważne, aby potrafić się wyłączyć. Jeśli Twoje biuro oferuje oddzielne salki do pracy koncepcyjnej albo możliwość pracy z domu, korzystaj z tych opcji, kiedy musisz zrobić ważną prezentację albo rozpisać budżet na kolejny rok. Jeżeli nie jest to możliwe, postaraj się o słuchawki, które w razie potrzeby odetną Cię od gwaru biura. Większa koncentracja to lepsza wydajność i mniej rzeczy do zrobienia na koniec dnia.

Słuchaj muzyki i pracuj efektywniej

  1. Ustalaj priorytety

 Skupienie się na jednym projekcie może być dobrym rozwiązaniem, o ile to kluczowe dla Ciebie zadanie. Tymczasem często zaczynamy realizować mniej ważne rzeczy, które pochłaniają nas na tyle, że ważniejsze zadania leżą odłogiem. Dlatego tak istotna jest sztuka priorytetyzowania obowiązków. Zastanów się, które z nich są ważne i pilne i od nich zacznij swoją pracę. Dzięki temu, nawet jeśli nie wyrobisz się ze wszystkim, będziesz mieć pewność, że kluczowe i niecierpiące zwłoki zadania są zrealizowane.

  1. Porozmawiaj z szefem

Czasami dobra organizacja nie pomaga – obowiązków jest po prostu zbyt wiele. Mimo perfekcyjnego poukładania zadań ciągle siedzisz po godzinach, a końca pracy wciąż nie widać? Może to czas na rozmowę z szefem? Zadaniem menedżera jest między innymi dbanie o odpowiedni przydział zadań dla pracownika, dlatego przedstaw problem, pokaż, jak próbowałeś go rozwiązać i poproś o pomoc – redukcję obowiązków, wydłużenie czasu na realizację projektu albo wskazanie osoby do pomocy.

A jak jest u Was, wyrabiacie się ze swoją pracą?

Oceń artykuł


Narzędzia