Porady Życie zawodowe Nie spełniam wszystkich wymagań rekrutacyjnych. Aplikować czy nie?
25.09.2023  | 5 min czytania

Nie spełniam wszystkich wymagań rekrutacyjnych. Aplikować czy nie?

25.09.2023  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.2)

W Twoje ręce właśnie trafiło ciekawe ogłoszenie o pracy, ale nie spełniasz wszystkich wskazanych wymagań  i wahasz się, czy aplikować? A może chcesz zmienić swoją ścieżkę kariery i zastanawiasz się, czy pracodawca w ogóle rozpatrzy Twoje zgłoszenie? Podpowiemy Ci, co możesz zrobić w takich sytuacjach, aby nie przegapić swojej szansy na znalezienie pracy marzeń!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Czy aplikować na stanowisko, jeśli nie spełniamy oczekiwań w ofercie pracy?
• Czy warto aplikować na stanowisko bez spełnionych umiejętności twardych i doświadczenia?
• CV bez doświadczenia – jak uzasadnić aplikację w takim przypadku?

| Szukanie pracy to też praca. Jak ją zorganizować?

Czy aplikować na stanowisko, jeśli nie spełniamy oczekiwań w ofercie pracy?

Szukanie pracy tylko z pozoru może wydawać się łatwe. Scenariusz bowiem zawsze wygląda tak samo. Czytasz kryteria zawarte w aplikacji, wysyłasz CV i czekasz na telefon od rekrutera. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, kiedy na portalu widzisz ciekawą propozycję i wahasz się, czy na nią odpowiedzieć, bo nie spełniasz np. jednego lub dwóch wymienionych punktów znajdujących się w rubryce z wymaganiami. Co wtedy zrobić? Jeżeli oferta pasuje do Twojego profilu zawodowego i czujesz, że chcesz pracować w takim miejscu, spróbuj swoich sił.

Idealny kandydat nie istnieje, a w ogłoszeniach o pracy najczęściej przedstawiony jest tylko zespół idealnych cech i kompetencji, na których szczególnie zależy pracodawcy. Nawet jeśli napisane jest, że od przyszłego pracownika wymaga się doskonałej znajomości danego systemu – często rekruterzy przyjmują kogoś, kto jest gotowy do nauki i ma  wiedzę w danym temacie, którą może w krótkim czasie poszerzyć. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy ma się pozostałe kompetencje, a dodatkowo można się pochwalić umiejętnościami miękkimi (np. komunikatywnością, odpowiedzialnością, punktualnością, rzetelnością itp.), których oczekuje pracodawca. Gdy znajdziesz się w podobnej sytuacji, nie przekreślaj swoich szans.

Pamiętaj jednak, aby w CV podkreślić te cechy charakteru i umiejętności, które w nowej pracy będą dla pracodawcy kluczowe. Koniecznie wspomnij o tym, że szybko się uczysz, jesteś osobą otwartą na zmiany, a Twoje doświadczenie zdobyte przez ostanie lata na pewno wniesie powiew świeżości i nowe spojrzenie w szeregi organizacji.

– Najbezpieczniejsza miara to spełnienie 100% wymogów obowiązkowych i zdecydowanej większości dodatkowych. W praktyce jednak coraz rzadziej ogłoszenia są pisane z podziałem na wymogi obowiązkowe i mile widziane. W takiej sytuacji można założyć, że priorytetem są wymogi z góry listy – wyjaśnia Iza Wojtaszek, która jest doradczynią kariery.

Wskazówką dla Ciebie może być to, aby dopasowywać CV pod kątem ogłoszenia. Nie wysyłaj tej samej aplikacji do wszystkich firm, bo możesz osiągnąć odwrotny efekt niż ten, na którym Ci zależy. Przed przekazaniem dokumentów zawsze zastanów się, co może pomyśleć o Tobie i Twojej aplikacji osoba prowadząca rekrutację i czytająca CV. – W takiej sytuacji również możemy zostać zapamiętani przez rekrutera… ale w negatywnym tego słowa znaczeniu – przestrzega ekspertka.

| Jak zaoszczędzić czas podczas rekrutacji?

Czy warto aplikować na stanowisko bez spełnionych umiejętności twardych i doświadczenia?

W ogłoszeniach o pracy wymaga się od przyszłych pracowników, aby ci spełniali określone umiejętności twarde. Są to kompetencje specjalistyczne, których znajomość jest obowiązkowa, aby móc wykonywać dany zawód. Umiejętnością twardą może być np. znajomość obcego języka, zasad litery prawa czy zaawansowanego programu komputerowego – zależy to od specyfiki zawodu. Jeśli chcesz być kierowcą, musisz mieć prawo jazdy. Gdy chcesz pracować w księgowości, wymagana jest np. znajomość prawa podatkowego itd. Co robić, kiedy brakuje Ci kluczowych kompetencji?

  • Zorientuj się, jak wygląda aktualny rynek pracy. Przejrzyj ogłoszenia związane z Twoją branżą i sprawdź, jakie są oczekiwania pracodawców, aby móc im sprostać. Jeżeli nie spełniasz wymagań, które powtarzają się w ofertach na dane stanowisko, uzupełnij niezbędne kwalifikacje i najlepiej spróbuj swoich sił za jakiś czas.
  • Bądź na bieżąco z nowymi ogłoszeniami. Regularnie zaglądaj na Pracuj.pl i skorzystaj z przydatnych funkcji (m.in. multiaplikowania, alertów informujących o ciekawych ogłoszeniach), które ułatwią Ci znalezienie wymarzonej posady dopasowanej do Twojej wiedzy i umiejętności.
  • Wyznacz realne cele do osiągnięcia. Postanów sobie, że np. poprawisz poziom znajomości języka, który aktualnie dyskwalifikuje Cię przy szukaniu nowej i lepiej płatnej posady. Możesz też zapisać się na dodatkowe kursy lub szkolenia branżowe.

Ważnym kryterium jest też doświadczenie zawodowe. Jeśli na stanowisku, na które aplikujesz, potrzebne jest ponad 10-letnie obycie w danej branży, a Ty masz jedynie 2 lata pracy w zawodzie na swoim koncie, wysłanie CV nie będzie dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej będzie poszukać ogłoszenia dopasowanego do Twojego poziomu wiedzy i zdobytych do tej pory kompetencji. Z drugiej strony może być też tak, że znajdziesz ogłoszenie, w którym pracodawca będzie potrzebował np. osoby z 5-letnim doświadczeniem na stanowisku menadżerskim. Jeśli jesteś kierownikiem zarządzającym kilkuosobowym zespołem od 4 lat, śmiało aplikuj.

| Ile CV wysłać, żeby znaleźć pracę?

CV bez doświadczenia – jak uzasadnić aplikację w takim przypadku?

Czasami bywa też tak, że dana osoba chce zmienić swój profil zawodowy. Jeżeli dotyczy to także Ciebie, masz dwa wyjścia. Pierwsze to stopniowe zdobywanie nowych kwalifikacji i zgłoszenie się na staż do danej firmy, aby przyuczyć się np. do docelowego zawodu. Często tacy kandydaci są później zatrudniani na stałe.

Możesz również uzasadnić, dlaczego wysyłasz swoją aplikację, opisując cały proces zmiany zawodu. Jak napisać CV bez doświadczenia? Koniecznie w dokumentach opisz kilka kluczowych umiejętności i cech charakteru, które możesz wnieść do nowej firmy. Masz cenne doświadczenia z poprzednich miejsc pracy? Opisz je i przekuj na zalety, aby pokazać, że odnajdziesz się w określonym środowisku pracy. Dla pracodawców liczy się otwartość na nowe wyzwania, chęć nauki i kreatywność kandydatów. Takie atuty warto wykorzystać, aby przekonać, że warto Cię zatrudnić.

| Jak szukać pracy? Poznaj nowoczesne metody

| 8 narzędzi i rozwiązań ułatwiających szukanie pracy

Z pewnością przy aplikowaniu zawsze warto zadać sobie kilka podstawowych pytań typu: „czy nadaję się do tej pracy”, „czy moje kompetencje odpowiadają wymaganiom pracodawcy”, „czy zgłoszenie nie będzie wyglądało na przypadkowe?”. Zanim wyślesz CV, zastanów się nad powyższymi kwestiami i na chwilę przyjmij perspektywę rekrutera. Być może to pozwoli Ci spojrzeć na własne dokumenty aplikacyjne krytycznym, ale rzetelnym okiem.

Jeśli chcesz zwiększyć szanse na znalezienie pracy, skorzystaj z naszego narzędzia. Dzięki niemu przygotujesz profesjonalne CV!

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

 

 

Oceń artykuł