Porady Życie zawodowe Nie spełniam wszystkich wymagań rekrutacyjnych. Aplikować czy nie?
16.06.2015

Nie spełniam wszystkich wymagań rekrutacyjnych. Aplikować czy nie?

16.06.2015
Autor wpisu admin
Ocena treści
(2)

Beautiful girl thinking a solutionCo zrobić kiedy nie spełniamy wszystkich wymagań wyróżnionych w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Czy mimo pewnych niezgodności warto aplikować? Czy lepiej oszczędzić czas swój i rekruterów i zająć się poszukiwaniami posady, do której będziemy pasować w 100%? Wiele osób, które szukają pracy rezygnuje z aplikowania na stanowisko swoich marzeń, ponieważ nie spełnia wszystkich wymagań wyróżnionych w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Czy słusznie?

 

Nie ma ideałów

- Przede wszystkim warto wiedzieć, że tzw. idealny kandydat, który spełnia wszystkie wymogi oferty w rzeczywistości może w ogóle nie istnieć. Nawet jeśli istnieje, to może nie być zainteresowany daną pracą – mówi Iza Wojtaszek, doradca kariery.

Warto pamiętać, że oferty przedstawiają tylko zespół idealnych cech, na których szczególnie zależy pracodawcy. Żeby dostać daną pracę wcale nie musimy ich wszystkich spełniać.

 

Zwracaj uwagę na twarde kompetencje i doświadczenie

Nie warto aplikować na stanowisko, jeśli nie posiadamy podstawowych, wymaganych kompetencji twardych: nie znamy wymaganych języków obcych, nie obsługujemy konkretnych programów komputerowych czy nie posiadamy wymaganych uprawnień. Trudno wyobrazić sobie, aby pracownik call center obsługujący klientów z Półwyspu Iberyjskiego nie znał języka hiszpańskiego, grafik nie potrafił obsługiwać podstawowych programów graficznych, a kierownik budowy nie posiadał uprawnień budowlanych.

Podobnie jest z doświadczeniem zawodowym. Jeśli na stanowisku, na które aplikujemy, wymagane jest ponad 10 lat w danej branży, trudno oczekiwać, że rekruterów zainteresuje aplikacja żółtodzioba z 2-letnim doświadczeniem. Ale jeśli pracodawca szuka osoby z 5-letnim doświadczeniem na stanowisku menadżerskim, kierownik z sukcesami zarządzający swoim zespołem od 4 lat może śmiało aplikować na stanowisko swoich marzeń.

 

Kiedy aplikować?

- Najbezpieczniejsza miara to spełnienie 100% wymogów obowiązkowych i zdecydowaną większość dodatkowych – wyjaśnia Iza Wojtaszek. - W praktyce jednak coraz rzadziej ogłoszenia są pisane z podziałem na wymogi obowiązkowe i mile widziane. W takiej sytuacji można założyć, że priorytetem są wymogi z góry listy – dodaje.

Na aplikowanie możemy również zdecydować się, jeśli mamy podstawową znajomość np. wymaganych programów czy aplikacji i wiemy, że możemy ją szybko rozwinąć do bardziej zaawansowanego poziomu. Zdarza się bowiem, że pracodawca – nawet jeśli wymaga doskonałej znajomości danego systemu – przyjmuje kogoś, kto co prawda nie jest jeszcze tak biegły w obsłudze wymaganego programu, ale miał już z nim styczność i szybko osiągnie wymagany poziom.

 

Postaw się w roli rekrutera

Nie warto jednak aplikować na stanowisko, jeśli całkowicie nie spełniamy wymogów wyróżnionych w ogłoszeniu. Jeśli mamy ochotę to zrobić, warto zastanowi się co pomyśli o nas i o naszej aplikacji osoba prowadząca rekrutacje i czytająca nasze CV.

W takiej sytuacji również możemy zostać zapamiętani przez rekrutera… ale w negatywnym tego słowa znaczeniu – przestrzega Iza Wojtaszek. Dlatego wysyłając aplikację na stanowisko, do którego zupełnie nie pasujemy zawsze należy zastanowić się, czy na pewno będzie ona naszą wizytówką.

 

Oceń artykuł