Nie jedziesz na urlop? Wykorzystaj wakacyjny klimat w pracy

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Życie zawodowe

Fotolia_71896508_Subscription_XL_lekkiBilety kupione, trasy wypraw zaplanowane, jest tylko jeden mankament. Na wymarzony urlop jedziesz w tym roku dopiero jesienią, zimą albo o zgrozo… wydałeś wszystko na remont mieszkania i jakikolwiek dłuższy wypoczynek przekładasz na kolejny rok. Oznacza to, że przez najbliższe tygodnie będziesz patrzeć na swoich współpracowników, którzy wybierają się na urlop lub dopiero co z niego wrócili. Brzmi dramatycznie? Spróbuj przekuć wakacyjny klimat w firmie w Twój zysk!

 

W okresie wakacyjnym w bardzo wielu firmach czuć lekkie rozprężenie. Nawet jeśli trwają ważne projekty, firma przechodzi proces zmiany lub właśnie wprowadza na rynek nowy, innowacyjny produkt, to gro pracowników właśnie teraz wybiera się na wakacyjne wojaże. Jedni wyjeżdżają, inni wracają. Chcąc nie chcąc musi się to przełożyć ogólną, urlopową atmosferę w firmie. I jest to idealny moment na … działanie.

 

Nadrabiaj zaległości

Od wielu lat wykorzystuję okres wakacyjny na nadrabianie zaległości. Mnóstwa osób nie ma wtedy w firmie, wszyscy myślami są gdzie indziej – śmieje się Joanna, specjalista ds. bankowości korporacyjnej. – Właśnie dlatego, staram się wykorzystać letnie miesiące jak najlepiej i przygotowuję propozycje, rekomendacje, harmonogramy, na które na co dzień, kiedy zawodowa rzeczywistość wraca na szalone obroty, nie mam czasu – dodaje.

 

Odgruzuj biurko

Co robię zawsze pierwszego dnia letniego urlopu mojego szefa? Wyciągam z szuflad wszystkie papiery, notatki, kalendarze… i porządkuje, niszę, wyrzucam. Mam wrażenie, że wakacje to jedyny moment w roku, kiedy w biurze jest na tyle spokojnie, że mogę się za to zabrać – mówi Zofia, HR Manager w jednej z dużych agencji reklamowych.

 

Posprzątaj w pokoju

O krok dalej idzie Ula, która również pracuje w dziale personalnym.

Wakacje to czas, kiedy na bank znajdę chwilę po posprzątać nie tylko w moim biurku, ale we wszystkich szafach w naszym działowym pokoju. Zawsze z koleżankami z zespołu wybieramy jeden dzień i przeglądamy rzeczy, które przez cały rok udało nam się zgromadzić. Najważniejsze dokumenty wkładamy do właściwych segregatorów, przygotowujemy potrzebne kserokopie i wydruki – wyjaśnia Ula.

 

Spotkaj się z partnerami biznesowymi

Zazwyczaj właśnie w letnim okresie spotykam się z najważniejszymi partnerami biznesowymi. To dobry moment, aby porozmawiać o wspólnych planach i projektach, które firma planuje na jesień. Ze względu na przyjazną aurę staram się spotkać poza biurem – wyjść na wspólny lunch lub nawet spacer – mówi Marek, specjalista ds. sprzedaży w firmie telekomunikacyjnej.

 

Pomyśl o rozwoju

Budżet szkoleniowy od początku roku leży odłogiem, bo nie miałeś jeszcze czasu zastanowić się, na jakie szkolenie w tym roku iść? Miałeś zapisać się na angielski, ale telefon do lektora jest zawsze ostatni na liście Twoich priorytetów? Wakacje to bardzo często dobry czas, aby nadrobić zaległości we własnym rozwoju. Poczytaj branżowe newsy, wypożycz w końcu książkę z firmowej biblioteki, odkop folder „newslettery” w skrzynce mailowej (do którego nie zaglądałeś od pół roku) albo wybierz szkolenie, na które pójdziesz jesienią.

 

A poza tym…

Wakacyjna atmosfera w biurze sprzyja również integracji wewnątrz organizacji. Lato to idealny czas, by wprowadzić do Twojego zespołu nową tradycję – na przykład wspólne lunche – pikniki na świeżym powietrzu. Nikt nie oprze się perspektywie spędzenia przerwy obiadowej na kocu w parku lub chociaż w zielonym ogródku pobliskiej restauracji.

 

Oceń artykuł


Narzędzia