Porady Życie zawodowe Najlepsze biura w Polsce
20.12.2016  | 7 min czytania

Najlepsze biura w Polsce

20.12.2016  | 7 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(4)

zdjęcie recepcji w biurze Grupy Pracuj

Kiedy myślimy „fajne biuro” w głowie widzimy zdjęcia z zagranicznych siedzib Facebooka, Google czy Twittera. Są w nich domowe kuchnie i prawdziwe salony z kominkami. Są zjeżdżalnie, wielkie stoły bilardowe. Otaczają ja duże firmowe parki, po których można jeździć na służbowych rowerach, deskorolkach czy hulajnogach. W Polsce to niemożliwe. Czy na pewno? Oto jak pracuje się w kraju nad Wisłą!

 

- Z naszego doświadczenia wynika, że firmy są coraz bardziej otwarte na niestandardowe, kreatywne rozwiązania. Wielu osobom hasło „open space” kojarzy się z hałasem, brakiem prywatności i standardowymi, nudnymi rozwiązaniami. Na szczęście coraz więcej biur zrywa z tym stereotypem – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office, która doradza firmom w tworzeniu przyjaznych, nowoczesnych biur.

Praca w grupie i w samotności

Trudno wyobrazić sobie biuro bez sali konferencyjnej. Te nowoczesne stawiają jednak na tworzenie przestrzeni do pracy… w pojedynkę. W biurach można więc spotkać zarówno kabiny telefoniczne do pracy w pojedynkę, sale do pracy cichej jak też otwartą przestrzeń do prowadzania kreatywnych spotkań zespołu. W Pixelu, poznańskiej siedzibie Grupy Allegro, twórczemu myśleniu sprzyja nietypowa aranżacja wnętrz – część salek konferencyjnych ma swój temat przewodni, np. jedną z nich zdobią repliki prac polskiej szkoły plakatu czy meble prosto z okresu PRL. Co ciekawe, znaczna część tych przedmiotów została zakupiona na Allegro. Dodatkowo, większość mebli została zaprojektowana z myślą o naszym biurze, np. pufy na korytarzach czy filcowe budki telefoniczne. - Staramy się zapewnić optymalne warunki do pracy, ale też odpoczynku i relaksu. Dlatego w Pixelu znajduje się silent room gdzie można popracować w ciszy lub „po godzinach” pograć na konsoli – mówi Agata Stachowiak, PR Manager Grupy Allegro.

pixel_biuro-grupy-allegro

Pixel - biuro grupy Allegro

pixel_biuro-grupy-allegro-2

Pixel - biuro grupy Allegro

 

Dobrym przykładem może być nowa siedziba jednej z firm z branży farmaceutycznej – AstraZeneca.

- Oprócz otwartej przestrzeni pracownicy mają do dyspozycji mniejsze sale ozdobione kolorowymi fototapetami. W przestrzeni wspólnej nie zabrakło kreatywnych stref relaksu, a także kolorowych kanap i foteli o wysokich oparciach, które pozwalają pracownikom „schować się” na chwilę aby odpocząć lub popracować w spokoju. Prywatność i skupienie zapewniają też kabiny #Hush. Biuro urządzone w ten sposób sprawia, że każdy znajdzie w nim swoje miejsce - niezależnie od tego czy chce popracować w ciszy czy przeprowadzić długą rozmowę telefoniczną – nie przeszkadzając przy tym innym – mówi Zuzanna Mikołajczyk z Mikomax Smart Office.

Motywy przewodnie

Nową przestrzeń biurową może pochwalić się również Grupa Pracuj. Na trzech piętrach rozciągają się przestrzenie dogodne nie tylko do pracy, ale także służące relaksowi i integracji, które w dużej mierze zaprojektowali sami użytkownicy. Podczas całego procesu urządzania biura pracownicy mogli nie tylko wybierać motywy przewodnie dla sal konferencyjnych i innych przestrzeni, ale również głosować za wyposażeniem poszczególnych przestrzeni i zgłaszać własne pomysły. Wśród nich zwycięskie okazały się sale z motywem przewodnim z kinematografii. Wśród nich znalazły się odniesienia do "Przyjaciół" czy "Walta Disneya".

sala-gp

Biuro Grupy Pracuj

sala

Biuro Grupy Pracuj

 

Nieoczywista przestrzeń

Biuro wcale nie musi przypominać biura. Te nowoczesne coraz częściej przypominają kawiarnie. - Jednym z najważniejszych elementów naszego nowo otwartego warszawskiego biura jest kantyna. Swoim designem przypomina sieciowe kawiarnie, które możemy znaleźć w centrach dużych miast. Taki efekt udało się uzyskać dzięki oryginalnym meblom i dodatkom, np. lampom i plakatom - mówi Dorota Sadowska, Communications & Marketing Manager, GFT Polska.

biuro-firmy-programistycznej-gft-polska-w-warszawie_chill-out-room

Biuro GFT Polska - chillout room

 

O nieoczywisty klimat biura zadbała również Aviva, która niedawno przeprowadziła się do nowej siedziby - Wyróżniającym się elementem projektu jest taras o powierzchni 800 mkw., na którym można nie tylko zjeść posiłek czy pracować, ale też oderwać się na chwilę od zadań i poćwiczyć w siłowni na świeżym powietrzuBezpośrednio z tarasem połączony jest Beach Bar – duża kuchnia z kawiarnianymi stolikami, urządzona w nadmorskim stylu. Pracując nad projektem szukaliśmy rozwiązań, które zapewnią naszym pracownikom optymalne warunki do pracy i odpoczynku - mówi Monika Kulińska, People Director, Aviva.

biuro-aviva-3

Biuro Aviva

biuro-aviva_1

Biuro Aviva

 

Zabawa wspiera kreatywność

Na wzór zagranicznych firm, również w Polskich coraz większą uwagę przykłada się do sfery rozrywkowej w biurze. - Na korytarzach co jakiś czas można zobaczyć i usłyszeć jak przy stole do ping ponga czy przy piłkarzykach toczy się zacięta walka. Dbamy o kondycję naszych pracowników na różne sposoby, np. na korytarzach ustawiliśmy przyrządy łudząco podobne do tych z siłowni a za budynkiem znalazło się miejsce na boisko piłkarskie. Poza tym każdego dnia w firmowych kuchniach czeka na naszych pracowników dostawa świeżych owoców - opowiada Agata Stachowiak z Grupy Allegro. Z siłowni usytuowanej na dachu budynku mogą też korzystać pracownicy nowego biura Aviva.

biuro-aviva-4

Biuro Aviva

 

Pyszna kawa to podstawa

Nie od dziś wiadomo, że kuchnia to towarzyskie serce biura. O krok dalej zdecydowano się pójść w Deloitte, gdzie pracownicy mogą korzystać z ...kafejki Green Caffè Nero. Jest ona dostępna tylko dla pracowników firmy na 20. piętrze budynku Q22, w którym mieści się biuro. Czeka tam na nich darmowa kawa i napoje, przytulna atmosfera oraz niezwykła panorama Warszawy.

deloitte

Biuro Deloitte

 

Zieloni pracownicy

Tworząc przyjazne biura pracy firmy nie zapominają tez o ekologii. W Deloitte do dyspozycji pracowników jest firmowa flota rowerowa:

 

Podobnie rzecz wygląda w biurze firmy Unilever.

- Dwa lata temu, przy wyborze nowego biura, określiliśmy, że jednym z głównych warunków, którym będziemy się kierować przy wyborze lokalizacji będzie odpowiedzialność społeczna, w tym środowiskowa – jedna z kluczowych wartości dla Unilever i wyraz wspomnianej już nowoczesności – mówi Małgorzata Rychlik, CEE Talent Acquisition Specialist, Unilever Polska. Siedziba firmy - budynek  Eurocentrum - to jeden z najbardziej ekologicznych w Warszawie. Posiada prestiżową certyfikację LEED m.in. dzięki niskiemu zużyciu wody (w budynku korzystamy z deszczówki) oraz wysokiej energooszczędności, zapewnionej przez wykorzystanie inteligentnych systemów ogólnobudynkowych i oświetlenia - W samym biurze i budynku posiadamy również wiele inicjatyw ekologicznych, m.in. carpooling (wspólne dojazdy do pracy), stacje do ładowania samochodów elektrycznych oraz ule na dachach – miód z nich można kupić w recepcji budynku – dodaje Małgorzata Rychlik.

biuro-unilver

Biuro Unilever

 

 

A Wy chcielibyście pracować w takim biurze?

 

Oceń artykuł