Porady Życie zawodowe Najlepiej płatne zawody w Polsce 2019
20.04.2017  | 5 min czytania

Najlepiej płatne zawody w Polsce 2019

20.04.2017  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Programista, radca prawny lub architekt – przedstawiciele tych popularnych profesji uzyskują atrakcyjne wynagrodzenia. Na ciekawe perspektywy finansowe mogą liczyć również category managerowie, scrum masterzy czy HR business partnerzy. Sprawdź, co warto wiedzieć o tych zawodach.  

Wynagrodzenie to jeden z kluczowych czynników motywacyjnych.

10 czynników, które motywują Cię do pracy

Dobrze płatne branże

Grupy zawodowe, które są kojarzone z wysokimi zarobkami, to np. prawnicy, lekarze czy budowlańcy. W Polsce bardzo poszukiwani, a co za tym idzie, wysoko opłacani, są także specjaliści rynku IT, finansów oraz szybko rozwijającej się w ostatnich latach branży e-commerce. Zarobki osób pracujących w tych dziedzinach odbiegają znacząco od płacy minimalnej. Warto jednak pamiętać, że na najwyższe pensje zawsze mogą liczyć dyrektorzy i managerowie, a także specjaliści w swojej branży. Poziom zarobków może różnić się także w poszczególnych regionach Polski. Najwyższa mediana zarobków od wielu lat przypada w Warszawie, ale poza stolicą wynagrodzenia również są atrakcyjne.

Jakie są dobrze płatne zawody w Polsce?

Dobrze opłacane zawody w Polsce to:

 • Product owner (IT – rozwój oprogramowania) – 12 tys. zł brutto

W 2019 r. mediana wynagrodzeń na stanowisku: product owner była o 7,3 tys. zł wyższa niż przeciętna płaca. Połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej 12 tys. zł brutto. Product owner odpowiada za zwiększenie wartości produktu, np. aplikacji umożliwiającej wyszukiwanie promocji w sklepach lub usługi płatniczej realizowanej za pomocą aplikacji. Najlepsi product ownerzy zarabiali ponad 19 tys. zł brutto.

 • Digital manager – 11,5 tys. zł brutto

Mediana płac digital managera w 2019 r. była o 6,8 tys. zł wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Specjalista z zakresu digital marketingu zajmuje się m.in. kreowaniem wizerunku firmy w Internecie, a także inicjuje i koordynuje działania SEM i SEO. W tym zawodzie liczy się znajomość języka angielskiego, a czasami także innych języków.

Języki obce w pracy

 • Category manager – 11 tys. zł brutto

Planowanie rozwoju grupy produktów dostępnych w ofercie firmy to kluczowe zadanie category managera. Osoba zajmująca to stanowisko powinna posiadać wiedzę z zakresu ekonomii i zarządzania, a także umiejętność analizowania danych i trendów panujących na rynku. Najlepsi category managerowie zarabiali ponad 20,5 tys. zł brutto.

Category Manager – zakres obowiązków

 • Scrum master – 11 tys. zł brutto

Scrum master należy do zespołu pracującego nad stworzeniem oprogramowania. Przykładowe zadania, wykonywane przez osobę zajmującą stanowisko scrum mastera, to wspieranie zespołu, czuwanie nad przestrzeganiem ustalonych zasad współpracy oraz zapewnienie optymalnych warunków działania.

Scrum master – zakres obowiązków

 • E-commerce manager – 11 tys. zł brutto

Dziedzina, w ramach której działa e-commerce manager, to marketing internetowy. Osoba zajmująca to stanowisko koordynuje procesy związane ze sprzedażą produktów i usług za pośrednictwem nowoczesnych technologii. W tym zawodzie liczy się wiedza dotycząca sprzedaży. Duże znaczenie mają również kompetencje miękkie. Najlepsi e-commerce managerowie zarabiali ponad 19,2 tys. zł brutto.

E-commerce manager – zakres obowiązków

 • Data scientist – 10,5 tys. zł brutto

Porządkowanie różnorodnych danych związanych z nowoczesnymi technologiami – to podstawowe zadanie osoby wykonującej zawód data scientist. Pracownik musi płynnie poruszać się w gąszczu informacji, jednocześnie wykazując zrozumienie branży, w ramach której działa.

 • HR business partner – 10 tys. zł brutto

Praca HR business partnera polega na utrzymywaniu relacji z menadżerami różnych firm lub działów. Współpraca ma prowadzić do zarządzania pracownikami w sposób sprzyjający realizacji strategicznych celów przedsiębiorstwa. Kluczowe kompetencje na tym stanowisku to m.in.: wiedza na temat mechanizmów rynkowych, umiejętności interpersonalne oraz zdolność rozwiązywania problemów. Najlepsi zarabiali ponad 18 tys. zł brutto.

Dane o wysokości zarobków na podstawie wyliczeń Pracuj.pl z dnia 27.10.2019: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/marketing/digital-manager.

5 zawodów, w których dużo zarobisz

Lista dziesięciu najlepiej płatnych zawodów

Wśród bardziej znanych, dobrze opłacanych zawodów w Polsce tradycyjnie znajdują się: bankowość, finanse i księgowość. Doradcy klienta bankowości korporacyjnej mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 14 tys. zł brutto. Doradca klienta bankowości prywatnej otrzymuje przeciętnie 10 tys. zł brutto, a analityk kredytowy przedsiębiorstw – 9 tys. zł brutto.

Z kolei w finansach i księgowości na najwyższe pensje mogą liczyć osoby pracujące na stanowiskach: głównej księgowej – 16 tys. zł brutto, kontrolera finansowego i starszego audytora wewnętrznego – 14 tys. zł brutto, a także analityka biznesowego – 12 tys. zł brutto.

Wysokie pensje kojarzone są także ze środowiskiem prawniczym. Warto jednak pamiętać, że ci, którzy zarabiają najwięcej, (jak starsi prawnicy – przeciętnie 25 tys. zł brutto i menedżerowie do spraw podatków – 20 tys. zł) osiągają swój status zazwyczaj po kilkunastu latach pracy.

Korzystne zarobki osiągają również aktuariusze w branży ubezpieczeniowej – przeciętnie 13 tys. zł brutto, medical advisorzy z wykształceniem medycznym pracujący w farmacji – 18 tys. zł oraz specjaliści ds. farmacji – 9 tys. zł.

Wysokie zarobki mają również osoby zatrudnione w branżach, takich jak energetyka, nieruchomości i produkcja. Przykładowo: specjaliści ds. harmonogramowania gazociągów zarabiają przeciętnie 13 tys. zł brutto, a inspektorzy ds. AKPiA – 12 tys. zł brutto. W nieruchomościach na wysoką pensję może liczyć specjalista ds. leasingu – 8 tys. zł brutto, a także konsultant ds. wyceny – 12 tys. zł brutto. W produkcji najwyższe pensje otrzymują tzw. mistrzowie – 8 tys. zł brutto, inżynier ds. rozwoju jakości dostawcy – 11 tys. zł brutto, inżynier narzędzi – 10 tys. zł brutto.

Wysokość zarobków w branżach: IT, e-commerce oraz innych można sprawdzić na stronie: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.

Dobrze płatne zawody według województw

Najlepiej płatne profesje w Polsce w poszczególnych województwach zostały określone na podstawie badań portalu Pracuj.pl wskazujących stanowiska, na których można liczyć na wysokie pensje. W większości województw najlepsze zarobki otrzymują pracownicy branży IT, którzy zajmują się rozwojem oprogramowania (mediana płac 9700 zł brutto w województwie małopolskim), a także osoby związane z bankowością (przeciętne wynagrodzenie: 7200 zł brutto w województwie małopolskim), prawnicy po aplikacji (przeciętne zarobki: 8000 zł brutto w województwie mazowieckim) oraz pracownicy sektora badań i rozwoju – business intelligence (przeciętna pensja: 7000 zł brutto w województwie dolnośląskim).

Jakie zawody będą najlepiej płatne w Polsce?

Prognozy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przewidują, że w 2020 roku najbardziej poszukiwani i dobrze opłacani na rynku pracy będą specjaliści związani z branżami, takimi jak:

 • informatyka,
 • telekomunikacja,
 • biotechnologia,
 • energetyka,
 • nanotechnologia.

Wśród dobrze płatnych zawodów przyszłości w dłuższej perspektywie, do 2030 roku, wymieniane są z kolei następujące specjalizacje:

 • rynek energii odnawialnych,
 • medycyna
 • technologia.

źródło: https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/branowy%20bilans%20kapitau%20ludzkiego%20w%20sektorze%20finansowym.pdf

Kto zarabia najlepiej na świecie?

Zupełnie inaczej wyglądają rankingi najlepiej opłacanych zawodów na świecie. Według zestawienia sporządzonego przez serwis therichest.com, które uwzględnia zarówno specjalistów, jak i osoby na stanowiskach kierowniczych, w skali globalnej najlepiej zarabiają:

 • chirurdzy (180 tys. dolarów rocznie),
 • dyrektorzy zarządzający (140 tys. dolarów rocznie),
 • menedżerowie projektów inżynieryjnych (140 tys. dolarów rocznie),
 • piloci (135 tys. dolarów rocznie),
 • chirurdzy dentystyczni (132 tys. dolarów rocznie).

W Stanach Zjednoczonych według serwisu askmen.com najwyższe pensje otrzymują specjaliści branży medycznej:

 • anestezjolog (235 tys. dolarów rocznie),
 • chirurg (232 tys. dolarów rocznie),
 • położnik i ginekolog (219 tys. dolarów rocznie),
 • chirurg szczękowo-twarzowy (217 tys. dolarów rocznie),
 • ortodonta (205 tys. dolarów rocznie).

Z kolei brytyjski Narodowy Urząd Statystyczny podaje, że wśród osób zarabiających najlepiej w Wielkiej Brytanii znajdują się:

 • szef organizacji zatrudniających powyżej 500 osób (84,453 funtów na godzinę),
 • pilot (78,356 funtów na godzinę),
 • dyrektor marketingu (68,438 funtów na godzinę),
 • kontroler transportowy (64,889 funtów na godzinę),
 • lekarz (63,677 funtów na godzinę).

Według amerykańskiego magazynu „Forbes” najlepiej płatne zawody dla kobiet to:

 • farmaceutka (97,5 tys. dolarów rocznie),
 • dyrektor zarządzająca (90 tys. dolarów rocznie),
 • prawniczka (85 tys. dolarów rocznie),
 • pielęgniarka (79,5 tys. dolarów rocznie),
 • menedżer ds. IT i systemów informatycznych (79,5 tys. rocznie).

Dobra pensja daje szczęście, bo…

 

 

Oceń artykuł