Najbardziej stresujące zawody. Sprawdź, czy jesteś na liście!

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Życie zawodowe

angry woman with phoneChoć narażają się na stres, nie chcą zmieniać zawodu. Nie wyobrażają się w innej roli. W ostatecznym rachunku widzą więcej zysków niż strat – mimo że stres jest ich codziennym towarzyszem. Prezentujemy ranking stresogennych profesji.

 

 

 

Jak Ty dajesz radę w takim zawodzie? Nie stresuje cię, że musisz się publicznie wypowiadać, że jesteś „na świeczniku”? Takie pytania swoich znajomych słyszy czasami Natalia, pracująca jako specjalista ds. public relations. Choć nieraz jest zmęczona swoją pracą i czuje stres, to przyznaje, że nie potrafi z niej zrezygnować. Lubi czuć adrenalinę, ciągłe wyzwania, szybkie tempo działania, spontaniczność i kreatywność zamiast rutyny. A wybrany zawód właśnie jej to zapewnia.

Natalia natomiast współczuje swojej przyjaciółce, której mąż jest od kilku lat strażakiem. I też wcale nie zamierza odejść z zawodu. – To niebezpieczny zawód, narażający na stres pracownika i jego rodzinę, która się często martwi, czy nic złego mu się w pracy nie przytrafi, czy nie ucierpi jego zdrowie, czy nie przepłaci życiem – tłumaczy młoda PR-owiec.

 

Pasja ponad stresem

Swojego zawodu nie zamieniłaby na żaden inny również Katarzyna, która prowadzi firmę organizującą eventy. Uwielbia wymyślać scenariusze imprez, koordynować różne wydarzenia, czuwać nad całością przedsięwzięcia od a do z. Sporo podróżuje, bo zlecenia pojawiają się w różnych miastach, a imprezy integracyjne, które organizuje też często są wyjazdowe.

Dla mnie na dłuższą metę byłoby to męczące. Takie bycie w rozjazdach raczej by mnie stresowało. Nie mam też zmysłu organizacyjnego. Ciągle bym się denerwowała, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy czegoś nie pominęłam – ocenia z kolei Magda, pracująca w administracji.

Stres i praca to duet znany większości osobom, które są aktywne zawodowe. Odporność na jego negatywne skutki jest jednak sprawą indywidualną. To, co dla jednych będzie stresem ponad miarę i wyzwaniem, z którym woleliby się nigdy nie zmierzyć, dla innych będzie motorem napędzającym do działania, niekoniecznie odczuwanym jako wypalające przeżycie. A pasja potrafi być tak silna, że trudno jest zrezygnować z takiej pracy, nawet jeśli naraża nas na stresujący tryb życia.

 

Lista pełna profesji pełnych stresu

Firma CareerCast.com przygotowała ranking najbardziej stresujących zawodów. Co zdecydowało o takiej, a nie innej kolejności profesji? Zwrócono uwagę m.in. na ryzyko zagrożenia życia swojego i innych ludzi, pracę pod presją czasu i publicznej opinii, odpowiedzialność za decyzje, które mogą mieć wpływ na losy całej firmy.

Pierwsze miejsce w rankingu przypadło żołnierzom. Na kolejnych uplasowali się: generał (spoczywa na nim odpowiedzialność na militarne strategie) a także strażak i pilot. Na piątej pozycji znalazł się event coordinator, a na szóstej – specjalista ds. public relations. Siódme miejsce należy do pracowników na stanowisku kierowniczym w firmie, a więc corporate executive, a ósme do reporterów prasowych. W pierwszej dziesiątce najbardziej stresujących zawodów znalazł się również policjant i taksówkarz.

 

A Waszym zdaniem jakie zawody są najbardziej stresujące?

 

Oceń artykuł


Narzędzia