Porady Życie zawodowe Nagradzaj… samego siebie za pracę!
24.07.2019  | 5 min czytania

Nagradzaj… samego siebie za pracę!

24.07.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Określenie „nagroda dla pracownika” kojarzy nam się przede wszystkim z premią, podwyżką albo awansem. Za wykonywane obowiązki nie powinniśmy być wyróżniani jedynie przez pracodawcę. Warto nagradzać się samodzielnie i traktować to jako czynnik motywacyjny. Pomyślnie zrealizowane projekty możemy świętować w kinie, przy dobrej kawie albo z nową, interesującą książką.

Wprowadzenie systemu nagród – czy warto?

Czasem wystarczy nieco gorsze samopoczucie, drobne niepowodzenia w życiu prywatnym albo konieczność wykonania zadania, które niekoniecznie sprawia nam przyjemność, by mieć trudności w zmotywowaniu się do pracy. Z tego względu warto wprowadzić w życie system nagród – nie tylko w przypadku bardzo dużych sukcesów, ale również mniejszych osiągnięć. To dobrze, jeśli wymagasz od samego siebie, ale nie zapominaj, żeby być wobec siebie również wyrozumiałym. Doceniaj się za podjęty trud, przełamanie strachu, zdobycie nowych umiejętności, zrobienie postępów itd.

Motywacja pozytywna i negatywna – co to takiego?

Nagroda za pracę – przykłady

Nagroda za wykonany projekt to nie tylko dobry sposób na zmotywowanie się do dalszej pracy. To także okazja na potraktowanie siebie w miły sposób. Skoro nagradzamy naszych przyjaciół radosnymi słowami i komplementami, kiedy osiągną sukces, chwalić powinniśmy także samych siebie. Możemy to zrobić:

  • Wychodząc do restauracji albo do kawiarni

Kolacja w ulubionej restauracji lub wyjście na kawę ze znajomymi to dobry sposób na to, by sprawić sobie przyjemność. To także szansa na odprężenie się, zwłaszcza po ciężkim tygodniu w pracy.

  • Kupując książkę ulubionego autora

Nagrodą za pracę może być także niewielki upominek, np. w postaci książki. Kilka godzin z powieścią naszego ulubionego pisarza to idealny prezent za osiągnięcia w pracy – zarówno te małe, jak i duże.

  • Organizując wieczór tylko dla siebie

Domowe SPA, filmy, seriale i pyszne przekąski – brzmi jak plan idealny. Po intensywnej pracy przychodzi czas na zasłużony odpoczynek. Zorganizujmy wieczór tak, jak lubimy najbardziej.

  • Wychodząc do kina lub do teatru

Wyjście samemu albo z rodziną czy przyjaciółmi na spektakl lub film to wartościowa forma rozrywki. Prezentem za dobrze wykonaną pracę może być także bilet na koncert ulubionego zespołu.

  • Kupując wymarzony gadżet albo kosmetyk

Zależy nam na kupnie jakiegoś gadżetu albo kosmetyku, który nie jest niezbędny do życia, ale bardzo by nas ucieszył? Warto powiązać to z formą motywacji. Możemy postanowić, że za wykonanie zadania w danym terminie sprezentujemy sobie wymarzony produkt.

  • Wyjeżdżając na weekend

Szybki wypad za miasto docenią osoby, które lubią podróże. Po pięciu dniach intensywnej, wyczerpującej pracy warto spakować kilka rzeczy i wybrać się na małą wycieczkę. Nie musi ona wymagać dużego nakładu finansowego, może być to np. biwakowanie pod namiotem połączone ze spacerowaniem nad pobliskim jeziorem.

5 wykładów TED, które motywują do działania

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł