Porady Życie zawodowe Na szpilkach trudniej o dobrą pracę?
08.03.2013 | 0 min czytania

Na szpilkach trudniej o dobrą pracę?

08.03.2013 | 0 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz

1_mini

Często lepiej wykształcone, przedsiębiorcze, ale … wciąż zarabiają mniej. W Polsce i na świecie różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn ciągle biją po oczach. I chociaż na listach najbogatszych ludzi biznesu przedsiębiorca w spódnicy jest na razie rzadkością, to coraz więcej pań szefuje firmom.


Ciągle mniej

Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana całkowitego wynagrodzenia brutto mężczyzn w 2012 roku wyniosła 4 500 PLN, podczas gdy kobiety zarabiały tylko 3 500 PLN.

Nie lepiej jest za granicą. Przykładowo, jak podał brytyjski The Guardian, absolwentki z tym samym tytułem zarabiają rocznie średnio 8 tysięcy funtów mniej niż ich koledzy z roku.

Kobiety gorzej też oceniają swoje szanse na rynku pracy – wg badania Kandydat 2012 przeprowadzonego przez Pracuj.pl, znaczna większość z nich źle ocenia szansę na znalezienie nowej pracy w Polsce; w przeciwieństwie do panów, którzy są nieco bardziej optymistyczni w swoich prognozach.

Przedsiębiorcza jak Polka

Ciekawych i pokrzepiających informacji na temat polskich bizneswoman dostarcza za to grudniowy raport PKPP Lewiatan „Przedsiębiorcy tworzą”. Wg niego:

  • Założycielką lub szefową co trzeciej firmy jest kobieta – kobiet-szefów firm jest w Polsce 3 razy więcej niż pielęgniarek!
  • Polki są bardziej przedsiębiorcze niż panie z sąsiednich krajów europejskich.

Na razie jednak paniom do zdobywania biznesowych szczytów daleko – w rankingach najbogatszych obywateli przeważają wciąż mężczyźni. Czy wynika to z tego, że kobiety są ostrożniejsze w prowadzeniu biznesu niż mężczyźni (jak podaje raport Lewiatana)?

W wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy sprzyjają też przepisy unijne – i chociaż, jak twierdzi wiceminister pracy Czesława Ostrowska, na tym polu mamy jeszcze masę do zrobienia, to walka ze stereotypami zawodowymi trwa.

Oceń artykuł