Porady Życie zawodowe Młodszy szef, starszy pracownik – jak poradzić sobie z tą sytuacją?
22.01.2016  | 3 min czytania

Młodszy szef, starszy pracownik – jak poradzić sobie z tą sytuacją?

22.01.2016  | 3 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(5)

Fotolia_48383400_Subscription_XXL_lekkiNiedowierzanie. Lekceważenie. To bardzo częste reakcje na wiadomość, że nasz szef… jest od nas młodszy. Jak poradzić sobie z zawodowym wyzwaniem, w której musimy raportować do kogoś młodszego od nas o kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat.

 

- Kiedy zobaczyłam moją nową szefową najpierw zakrztusiłam się, zrobiłam wielkie oczy, a następnie prawie oblałam kawą - reakcja Magdy, 45-letniej specjalistki ds. wsparcia sprzedaży w średniej wielkości firmie, nie jest niczym niezwykłym. Dziś coraz częściej w biznesie spotykana jest sytuacja, w której młody szef zarządza starszymi od siebie pracownikami. - Różnica wieku była widoczna na pierwszy rzut oka. Naszym 10-osobowym zespołem miała zarządzać 15 lat młodsza ode mnie dziewczyna. Pierwsza reakcja: szok. Pomyślałam, że przecież moja najmłodsza siostra jest w jej wieku – wspomina Magda.

 

Wyzwanie zarówno dla szefa, jak i pracowników

Aby zostać menedżerem, kierownikiem wymagane są konkretne kompetencje i predyspozycje. Należą do nich umiejętność motywowania, delegowania zadań czy rozliczania pracowników z wyznaczonych celów. Wiek często nie gra roli. Nie każdy ma predyspozycje do bycia menedżerem i nie każdy chce nim być. Warto o tym pamiętać wystawiając przedwcześnie cenzurkę nowemu, młodszemu szefowi. Starajmy się oceniać przełożonych przede wszystkim przez pryzmat ich kompetencji, a nie wieku.

Jak relacje z nową szefową ułożyła sobie Magda?

- Postanowiłam dać jej szansę. Cieszyła się świetną opinią kolegów z zespołu, którym wcześniej kierowała. Cenili jej ludzkie podejście do współpracowników i profesjonalizm w każdej sytuacji. Po kilku miesiącach okazało się, że mieli rację – dodaje.

 

Warto ustalić zasady współpracy

- Sytuacja, w której szefem zostaje osoba młodsza (wiekiem, stażem, czy doświadczeniem) od pozostałych członków zespołu, z reguły nie jest łatwa - i to zarówno dla menadżera, jak i jego podwładnych – komentuje Piotr Miller, coach kariery, wykładowca współpracujący z Uniwersytetem SWPS w Warszawie. - Z nieco innymi wyzwaniami będzie się musiał zmierzyć menadżer zrekrutowany wewnątrz firmy ("Mój młodszy kolega ma teraz zostać moim szefem!"), a z innymi - osoba, która objęła stanowisko dzięki rekrutacji zewnętrznej ("Jakiś niedoświadczony młokos przychodzi do firmy i chce zarządzać naszą pracą!") – dodaje.

- W jednym i drugim przypadku, niezwykle istotne jest jasne zakomunikowanie zasad, na których będzie się opierać dalsza współpraca. Po drugie, skoro autorytet młodego szefa z przyczyn oczywistych nie może opierać się na wieku i doświadczeniu, warto, aby jego fundamentem stała się naprawdę dobra znajomość firmy, procedur i standardów, na których opiera się jej funkcjonowanie, oraz - a może przede wszystkim: specyfiki pracy na poszczególnych stanowiskach – wylicza Miller.

 

Kiedy Millenials spotyka się z baby boomersem

Eksperci są zgodni, że trudność w zbudowaniu relacji z zespołem rośnie wraz z rosnącą różnicą wieku między przełożonym a podwładnymi. Na przykład jeśli szefem pracownika 50+ zostaje osoba przed trzydziestką.

A jak na dużą różnicę wieku patrzy młody wiekiem szef?

- Ważna jest umiejętność komunikacji z przełożonym. Jeśli zobaczy w 55-latku kreatywną złotą rączkę, która poradzi sobie niemal z każdym problemem, bo zna firmę na wylot, to będzie o niego dbał. Nie podetnie przecież gałęzi na której sam siedzi - ocenia Marcin, inżynier w średnim wieku, któremu często przychodzi pracować ze starszymi od siebie pracownikami. - Szef musi zadbać o swój autorytet, bo wiek w oczach pracowników nie jest jego najmocniejszą stroną. Kluczem do sukcesu w tej relacji jest wzajemny szacunek od samego początku. A w pracy, jak w życiu: jedno źle dobrane zdanie może pogrzebać nadzieję na udaną współpracę – dodaje.

 

Wskazówki na koniec

Paradoksalnie rady dla obu stron są takie same! O czym więc warto pamiętać jeśli rozpoczynamy naszą przygodę zawodową z nowym, młodym szefem lub starszym członkiem zespołu?

  • Postaw na otwartość i wiarę w jego kompetencje.
  • Z góry nie neguj jego pomysłów.
  • Postaraj się, by zapamiętał Twój profesjonalizm .
  • A na koniec rada, która sprawdza się zawsze: nie zapomnij o uśmiechu – on skraca kilometry.

 

Oceń artykuł