Porady Życie zawodowe Mikołajki w pracy – upominki, spotkania, a może… podwyżka?
30.11.2018  | 4 min czytania

Mikołajki w pracy – upominki, spotkania, a może… podwyżka?

30.11.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

O jakim prezencie marzy pracownik u progu przerwy świątecznej? Dzień wolny, elastyczny grafik, premia i bonusy – pomysłów może być wiele. Aby zadbać o przyjemną atmosferę, warto też pomyśleć o drobnych upominkach dla współpracowników lub zorganizować ciekawe wydarzenie, na przykład warsztaty pieczenia pierników, wspólne wyjście do kina lub na koncert. Mikołajki to okazja, żeby okazać sobie życzliwość i wdzięczność.

Po słotnym listopadzie nadchodzi urokliwy grudzień – pełen kolorowych lampek, zapachu korzennych przypraw i zimowej atmosfery. Celebrację tego wyjątkowego czasu można rozpocząć już 6 grudnia. Zastanów się, czego z okazji mikołajek życzyliby sobie Twoi współpracownicy, przełożeni i podwładni – empatia jest jedną z kluczowych cech sprzyjających budowaniu zdrowych relacji zawodowych.

Empatia w pracy? Sprawdź, dlaczego się opłaca!

Prezenty mikołajkowe – uciecha dla ducha i ciała

Aby dokonać właściwego wyboru, warto dotrzeć do najgłębszych pokładów własnej kreatywności i zrobić z nich użytek. Robiąc zakupy, dobrze jest uwzględnić m.in. budżet, potrzeby osoby obdarowywanej, bon ton oraz charakter relacji łączącej osobę obdarowywaną i obdarowującą:  

  • Od pracowników dla szefa

Aby sprawić radość szefowi, warto przede wszystkim realizować cele. Czasami jednak dobrze jest zapomnieć na chwilę o obowiązkach i oddać się świętowaniu. Wyrazem życzliwości może być np. zamówienie spersonalizowanego gadżetu związanego z zawodem. W przypadku szefa kuchni świetnie sprawdzi się grawerowany wałek do ciasta. Przełożony – smakosz na pewno doceni tort samodzielnie upieczony przez kreatywnych pracowników. Osoba, która lubi luksus, może czerpać radość np. z przejażdżki luksusowym samochodem ulicami miasta.

Propozycje prezentów dla szefa:

- spersonalizowany gadżet nawiązujący do zawodu,

- podarunek związany z zainteresowaniami pracodawcy, np. bilety do opery, książka ulubionego autora itd.,

- przedmiot, który będzie pasować do wystroju gabinetu pracodawcy, np. organizer na biurko, pióro, roślina, obraz,

- prezent praktyczny, np. parasol, notes, rękawiczki,

- zabawny podarunek dla szefa z dystansem i poczuciem humoru, np. kalendarz z zabawnymi cytatami, koszulka z nadrukowanym zdjęciem przedstawiającym podwładnych.

5 pomysłów na prezent dla szefa

  • Od szefa dla pracowników

Życzliwe traktowanie na co dzień, przyjazna komunikacja i otwartość – tego z pewnością życzyłby sobie każdy pracownik. Aby uczcić mikołajki i sprawić radość pracownikom, można np. ogłosić… krótszy dzień pracy 6 grudnia. Warto też postawić na spersonalizowane podarunki. Jeśli przełożony wie, że pracownik w wolnym czasie czyta kryminały, może sprawić mu literacki prezent. Warto zaangażować się i zaskoczyć innych pomysłowością.

8 prezentów, które chciałbyś dostać od pracodawcy

Propozycje prezentów dla podwładnych:

- czas wolny,

- podwyżka i /lub premia,

- udekorowanie biura i wprowadzenie mikołajkowo-świątecznej atmosfery

- mikołajkowe prezenty-niespodzianki pozostawione przy każdym stanowisku pracy,

- bon prezentowy,

- prezenty związane z zainteresowaniami konkretnych osób (w przypadku małych firm),

- wspólne wyjście na paintball (np. laserowy), do kina, do parku trampolin itd.,

- przyjęcie mikołajkowe

  • Od pracowników dla pracowników

Mikołajkowe prezenty - szkolnym zwyczajem - można wybierać dla wcześniej wylosowanej osoby. Potraktuj to poważnie i postaraj się poznać osobę, dla której będziesz Świętym Mikołajem. Dowiedz się, co lubi i spraw jej przyjemność. Jeśli masz do czynienia z melomanem, kup koneserską płytę. Amator sushi zapewne ucieszy się z bonu do jednego z lokali serwujących ten przysmak. Możesz także podejść do tematu z przymrużeniem oka. Jeśli obdarowywaną osobą jest miłośnik starych samochodów, kup kierownicę lub inną część jednego z kultowych pojazdów.   

Propozycje prezentów dla współpracowników:

- podarunki związane z zainteresowaniami,

- zabawne i praktyczne gadżety, np. klawiatura z talerzem, długopis-proca, lodówka USB mieszcząca puszkę z napojem, piłeczka antystresowa,

- kubek termiczny,

- prezenty hand made, np. rękawiczki, podstawki pod kubek, kolaże itd.,

- prezenty-niespodzianki – każda osoba kupuje prezent za określoną kwotę, a następnie wszystkie podarunki trafiają do jednego worka i każda osoba losuje coś dla siebie.

Pomysły, które ucieszą wszystkich…

Jeśli Ty i Twoi współpracownicy przedkładacie doświadczenia nad przedmioty, warto rozważyć np. zorganizowanie imprezy kostiumowej, podczas której nie zabraknie atrakcji nie tylko dla pracowników, ale również dla ich rodzin. Elfy, śnieżynki i renifery przechadzające się po firmowych korytarzach to niecodzienny widok. Można także pomyśleć o składce na wspólny prezent, który przyniesie radość wszystkim pracownikom działu. Piłkarzyki, egzotyczna roślina, sprzęt grający, który wypełni biuro czystym dźwiękiem – im lepsza znajomość potrzeb i preferencji, tym większa szansa na znalezienie idealnego podarunku. „Zbiorcze” prezenty najlepiej sprawdzają się w niewielkich i zgranych zespołach składających się z ludzi o podobnych oczekiwaniach i zbliżonym poczuciu humoru.    

Propozycje prezentów dla ogółu pracowników:

- impreza mikołajkowa,

- element wyposażenia biura, z którego wszyscy będą korzystać, np. niewielki stół bilardowy, sprzęt audio, akwarium, biurowa maskotka itd.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Co napiszesz w tym roku: list do Świętego Mikołaja czy… CV? 😉

Oceń artykuł