Porady Życie zawodowe Konsultacja z lekarzem bez wychodzenia z pracy
02.12.2019  | 5 min czytania

Konsultacja z lekarzem bez wychodzenia z pracy

02.12.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Tekst sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Wizyta u lekarza w godzinach pracy, bez konieczności opuszczania biura i stania w korkach? To już możliwe – na rynku pojawiła się innowacyjna usługa Medispot, zwiększająca atrakcyjność opieki zdrowotnej, oferowanej przez pracodawców.

- Do pracy przychodzi osoba z rozwijającą się infekcją wirusową. To nic nadzwyczajnego, prawda?

– pyta retorycznie dr n med. Michał Florczak

– zanim ta osoba umówi się do lekarza w tradycyjnej placówce, spędzi cały dzień w biurze, zarażając przy tym od kilku do kilkunastu współpracowników. Wirusy żerują na open-space’ach, jeden zarażony to prawdziwa epidemia zwolnień w ciągu kilku dni od pojawienia się zarazków. Rozwiązaniem jest konsultacja medyczna w miejscu pracy.

- tłumaczy Kierownik medyczny ds. medycyny wyjazdowej i telemedycyny z Centrum Medycznego enel-med.

Enel-med już dwa lata temu wprowadził do swojej oferty e-usługi i szybko stał się liderem e-medycznego rynku. Porównując lata 2017 i 2018 zauważymy aż 180% wzrost liczby e-wizyt lekarskich. Warto pamiętać, że e-wizyta to pełnowartościowa konsultacja, podczas której lekarz może postawić diagnozę, wystawić e-skierowanie na badania, e-zwolnienie oraz e-receptę – w postaci unikalnego kodu, przychodzącego na podany numer telefonu – którą pacjent może zrealizować w najbliższej aptece.

Coraz więcej pacjentów w sieci

Pacjenci doceniają nowatorskie rozwiązania, co nie powinno dziwić, bo w XXI wieku coraz więcej codziennych działań przenosimy do Internetu. Posiłkując się raportem Deloitte’a widzimy na przykład, że na rynku jest ponad 325 tysięcy aplikacji służących do monitorowania stanu swojego zdrowia.

- Mówiąc wprost: duża grupa pacjentów poszukuje nowoczesnego podejścia do medycyny i leczenia. Mam na myśli młodych ludzi, przeważnie między 20 a 30 rokiem życia, którzy nie potrafią poruszać się w publicznym systemie ochrony zdrowia. Jest on dla nich niezrozumiały, archaiczny i całkowicie oderwany od rzeczywistości, w której oni funkcjonują od najmłodszych lat.

– zauważa Jacek Rozwadowski, Prezes firmy enel-med.

Tę grupę swobodnie można rozszerzać, wszak 40-sto czy 50-latkowie też chętnie posługują się aplikacjami, choćby sportowymi czy bankowymi. W Polsce zmniejsza się skala wykluczenia cyfrowego, dlatego nie dziwi, że także w tak ważnej dziedzinie życia jak zdrowie, chętnie sięgamy do sieci.

- Widzimy to po liczbie pobrań aplikacji mobilnej enel-med, przez którą umawiane jest już 25% wszystkich wizyt

– wylicza Jacek Rozwadowski

– Teraz chcemy postawić kolejny krok i zrewolucjonizować system opieki medycznej w firmach. Właśnie dlatego wprowadzamy na rynek usługę Medispot.

– podkreśla Prezes enel-med.

Lekarz w Twojej firmie

Medispot to w największym uproszczeniu możliwość konsultacji z lekarzem dedykowanym Twojej firmie w niej samej. Bez obaw, nie chodzi jednak o konieczność adaptowania jednego z pomieszczeń na rzecz gabinetu lekarskiego. W ramach usługi Medispot, u klienta instalowana jest nowoczesna kabina: minimalistyczny design, wyciszone i wentylowane wnętrze dają pacjentowi najwyższy komfort wizyty. Kabina wyposażona jest w tablet, klawiaturę i podłączona do platformy e-wizyt. Przykładowo: pacjent umawia się z lekarzem przez aplikację enel-med lub system on-line, schodzi do firmowego hallu i tam w intymnych, komfortowych warunkach odbywa konsultację medyczną. Oszczędność czasu i wzrost zadowolenia pracownika – murowana.

Kluczem do sukcesu jest dedykowany dla konkretnej firmy grafik lekarza internisty, tak by konsultacje medyczne były dostępne niemal bez zwłoki. Oczywiście grafik pracy lekarza jest planowany z wyprzedzeniem, w zależności od zapotrzebowania i wielkości przedsiębiorstwa. Wiadomo, że gdy w biurowcu mamy kilkuset czy nawet kilka tysięcy pracowników, potrzeba będzie kilku dyżurów w tygodniu.

Ale to dopiero początek. W ramach usługi Medispot, kabina może być wykorzystywana także do realizowania e-wizyt w ośmiu specjalnościach lekarskich m.in. dermatologa czy endokrynologa, które dostępne są w ofercie pakietowej enel-medu. Dla chcących jeszcze mocniej zaangażować się w opiekę medyczną swoich pracowników, firma udostępnia też możliwość tworzenia dedykowanych programów ochrony zdrowia.

Profit dla pracowników

Usługa, do której zaangażowano najbardziej doświadczonych lekarzy centrum medycznego, to niewątpliwy profit dla wszystkich pracowników danej firmy. Jest też gotowym rozwiązaniem dla działów HR, które w celu pozyskania najlepszych kandydatów, zmuszone są do sięgania po coraz to nowe rozwiązania.

Medispot można traktować zarówno jako nową składową benefitów, oferowanych do tej pory pracownikom korzystającym z opieki medycznej, jak i samodzielną usługę dla firm nie korzystających jeszcze z programów opieki abonamentowej.

- Dla pracodawcy to wymierne korzyści: skrócenie czasu nieobecności pracownika poprzez przyspieszenie kontaktu z lekarzem, nieodkładanie wizyty na później. Pracownik dzięki cyfryzacji medycyny, bez wychodzenia z biura, uzyska : e-receptę, e-zwolnienie czy e-skierowanie.

– wylicza Alina Smolarek, Dyrektor HR w Centrum medycznym enel-med.

Nowa usługa może być też traktowana jako istotny element wizerunku pracodawcy i być kolejnym narzędziem z szeroko rozumianych działań spod znaku wellbeing.

Oceń artykuł