Porady Życie zawodowe „Mam koronawirusa” – wszystko, co musisz wiedzieć, w pigułce
22.12.2020  | 7 min czytania

„Mam koronawirusa” – wszystko, co musisz wiedzieć, w pigułce

22.12.2020  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Objawy koronawirusa u pracownika – cykl koronawirus a praca

Ta choroba zaczyna się różnie i przebiega także w bardzo zróżnicowany sposób. Objawy koronawirusa bywają niejednoznaczne, ba – czasem nawet wcale nie występują. Tak czy owak, diagnoza lub podejrzenie koronawirusa może być momentem stresującym. Dlatego warto już zawczasu wiedzieć, jakie działania należy podjąć, gdy nadchodzi chwila, w której zadasz sobie pytanie: „Czy mam koronawirusa?”.

Czego dowiesz się z artykułu?

• „Wydaje mi się, że mam objawy koronawirusa”, czyli jak zacząć działać
• „Jestem chory na koronawirusa” – pozytywny wynik testu
• Dla kogo kwarantanna?

„Wydaje mi się, że mam objawy koronawirusa”, czyli jak zacząć działać

Objawy koronawirusa są bardzo różne – i łatwo je pomylić z symptomami innych chorób (takimi jak choćby grypa czy inne sezonowe wirusy). Każdy przypadek ma też odmienny przebieg. Bywają oczywiście ciężkie zachorowania, ale wciąż duża część ludzi przechodzi zakażenie tym wirusem w lekki sposób. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować sytuację, ponieważ – jak wiemy – ograniczanie skali pandemii to obowiązek spoczywający na całym społeczeństwie.

| Nowa normalność: jak pół roku pandemii wpłynęło na nasze życie zawodowe?

Czerwona lampka powinna Ci się zaświecić w momencie, gdy pojawi się u Ciebie jeden (lub więcej) z następujących objawów: wysoka gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu i/lub smaku. Inne często występujące symptomy to bóle mięśni i głowy, silne uczucie zmęczenia, biegunka czy też wysypka. Jeśli zaobserwujesz je także u Ciebie – zachowaj spokój i zacznij działać.

  • Jeśli złe samopoczucie dopadnie Cię, kiedy jesteś na miejscu w firmie (bo pracujesz stacjonarnie), poinformuj o tym fakcie swojego przełożonego. Dzięki temu będziesz w stanie możliwie jak najszybciej udać się do domu i nie narażać zdrowia i bezpieczeństwa współpracowników.
  • Jeżeli pracujesz na home office lub dotarłeś już do domu z firmy, postaraj się jak najszybciej odizolować od innych domowników.
  • Zadzwoń do lekarza i umów się na telekonsultację. Opiszesz wówczas niepokojące Cię objawy, a lekarz zdecyduje, czy stanowią one podstawę do skierowania Cię na test na koronawirusa.
  • Jeżeli czujesz się bardzo źle, masz duszności lub inne problemy z oddychaniem – zadzwoń natychmiast na pogotowie: 112 lub 999.

Praca w biurze podczas pandemii koronawirusa

Jeżeli lekarz uzna, że Twoje objawy nie są wystarczające do tego, by skierować Cię na test, i podejrzewa inną chorobę – zapewne i tak wystawi Ci zwolnienie. Nie musisz się martwić o dostarczenie go pracodawcy, ponieważ obecnie zwolnienia przesyłane są automatycznie, w formie elektronicznej, do zatrudniającej Cię firmy. Jeżeli zaś dostałeś skierowanie na test, postaraj się wykonać go możliwie jak najszybciej. Do czasu odebrania wyników powinieneś bezwzględnie przestrzegać zasad izolacji domowej.

„Jestem chory na koronawirusa” – pozytywny wynik testu

Otrzymałeś pozytywny wynik testu? W takim razie musisz dalej rygorystycznie przestrzegać zasad izolacji domowej. Informacja o Twojej chorobie i konieczności pozostania w domu będzie przekazana Twojemu pracodawcy przez ZUS. Jeżeli z jakichś przyczyn tak się nie stanie, to w terminie 3 dni od zakończenia izolacji musisz sam złożyć w firmie pisemne oświadczenie na ten temat.

| Jak wzmacniać odporność psychiczną, gdy panuje kryzys?

Zasadniczo izolacja domowa jest równoznaczna ze zwolnieniem lekarskim i nabyciem prawa do pobierania świadczeń chorobowych. Co jednak robić, kiedy czujesz się zdolny do pracy – np. gdy w Twoim wypadku jest to bezobjawowy koronawirus lub symptomy choroby nie są zbyt uciążliwe? W takiej sytuacji możesz złożyć do pracodawcy wniosek o umożliwienie pracy zdalnej w trakcie izolacji. Jeżeli firma wyrazi na to zgodę, wówczas będziesz pobierać normalne wynagrodzenie za pracę. Pamiętaj jednak, że przełożeni nie mają prawa w jakikolwiek sposób wymusić na Tobie takiej decyzji!

Pandemia koronawirusa a trudności w pracy

Kiedy upływa termin Twojej izolacji domowej? Cóż, w tej kwestii nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Decyzję podejmuje lekarz na podstawie stanu Twojego zdrowia. Tydzień po rozpoczęciu odosobnienia powinien on skontaktować się z Tobą i przeprowadzić wywiad na temat objawów klinicznych choroby i Twojego samopoczucia. Zasadniczo jednak czas izolacji trwa:

  • nie krócej niż 10 dni od pojawienia się pierwszych objawów koronawirusa,
  • do około 3 dni od momentu całkowitego ustąpienia objawów.

Wówczas możesz wrócić już do normalnego trybu pracy. Pamiętaj jednak, aby zadbać o siebie w okresie rekonwalescencji!

Dla kogo kwarantanna?

A jak wygląda sytuacja pracowników na kwarantannie? Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia: na kwarantannę trafiasz wówczas, gdy istnieje duże ryzyko tego, że zaraziłeś się koronawirusem. Możesz więc zostać nią objęty m.in. w następujących sytuacjach:

  • gdy miałeś bezpośredni kontakt z osobą chorą, przebywając z nią twarzą w twarz przez ponad 15 minut i w odległości mniejszej niż 2 m,
  • gdy mieszkasz z osobą, u której zdiagnozowano zarażenie koronawirusem,
  • gdy miałeś bezpośredni kontakt fizyczny z osobą z COVID-19 (np. podanie ręki, pocałunek) i/lub z jej wydzielinami (dotknięcie brudnej chusteczki, narażenie na kaszel etc.).

Konieczność odbycia kwarantanny jest też czasem konieczna w wypadku polskich obywateli wracających do kraju z podróży zagranicznej. Sytuacja jest tu jednak zmienna, toteż przed każdym wyjazdem warto sprawdzić aktualne przepisy i zalecenia w specjalnym „serwisie koronawirusowym” Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

| Home office, kwarantanna domowa – jak pracować zdalnie i nie oszaleć?

Kwarantanna trwa zazwyczaj około 10 dni (dłużej wtedy, gdy trafiasz na nią z powodu choroby współdomownika – wówczas kończy się 7 dni po okresie izolacji chorego). W tym czasie możesz być objęty ubezpieczeniem chorobowym lub poprosić pracodawcę o zgodę na świadczenie obowiązków zawodowych w ramach home office.

Czy szef może Ci wydać polecenie pracy zdalnej, gdy jesteś na kwarantannie? W tym wypadku przepisy nie są już tak klarowne jak przy izolacji domowej (w wyniku choroby potwierdzonej pozytywnym testem). Zasadniczo na mocy obowiązujących przepisów uznaje się, że firma może jedynie złożyć Ci propozycję pracy zdalnej – i decyzja o tym wymaga zgody obu stron. Jeżeli jednak w takiej sytuacji odmówiłbyś pracodawcy, najlepiej podeprzeć to pisemnym uzasadnieniem – związanym np. z brakiem odpowiednich warunków lokalowych do świadczenia pracy na odległość.

| Razem, ale osobno – relacje na odległość podczas pracy zdalnej

Gdy kończy się Twoja kwarantanna, a Ty nie masz objawów choroby – uff, możesz wracać do normalnego trybu pracy! Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, iż nie zaraziłeś się koronawirusem. Możliwa jest też bowiem sytuacja, że przeszedłeś chorobę bezobjawowo. Musisz też dalej przestrzegać reżimu sanitarnego i nie dopuścić do nałożenia na Ciebie np. kary za brak maseczki.

Chcesz wiedzieć więcej na temat sytuacji pracowników w dobie koronawirusa?
Sprawdź, jakie jeszcze informacje zebraliśmy dla Ciebie w specjalnym poradniku:
„Koronawirus a praca”!

 

Oceń artykuł