Kto się nadaje na Mikołaja?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Życie zawodowe

Fotolia_96503784_Subscription_XXL_lekkiTo podobno jedna z najfajniejszych i dających najwięcej satysfakcji prac na świecie. Z drugiej strony – wymagająca sporo zaangażowania w ciągu tylko jednego miesiąca w roku. Jakie kwalifikacje trzeba spełnić, aby utrzymać się na tej wymagającej posadzie? Wyjaśniają to eksperci z mikołajowej branży.

 

Rola św. Mikołaja jest bardzo odpowiedzialna. Nie każdy może się w nią wcielić, dlatego dobór kandydatów jaki prowadzi nasza firma jest bardzo restrykcyjny – przyznaje Michał Boniec z firmy Mikołaje24.pl

 

Restrykcyjne wymagania

Podstawowym wymaganiem jest gotowość do pracy praktycznie przez cały grudzień, a w szczególności w Wigilię. 24 grudnia św. Mikołaj musi odwiedzić nawet 10 domów, dlatego dobrze, jeśli kandydat ma prawo jazdy i samochód, którym może przemieszczać się między lokalizacjami.

 

Poza oczywistymi atrybutami, jak umiejętna praca z dziećmi, doświadczenie w roli animatora, bardzo duży nacisk stawiamy na komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktu, otwartość i przede wszystkim umiejętności aktorskie, które umożliwiają sprawną realizację różnych zleceń – mówi Boniec. – Każda impreza czy chociażby wizyta w domu jest inna i osoba realizująca zlecenie musi umiejętnie wyczuć oczekiwania domowników czy też modyfikować swoją pracę na evencie firmowym, gdy niespodziewanie ze 100 dzieci może się zrobić 300 – dodaje. A czy św. Mikołaj powinien mieć wykształcenie wyższe? – Skończone studia pedagogiczne są bez wątpienia atutem – przyznaje Michał Witczak z mikolajnaswieta.pl

 

Św. Mikołaj nastolatek?

Najczęściej o pracę starają się panowie w wieku 40-50 lat, na przykład bezrobotni, samotni lub potrzebujący zarobić stosunkowo dużo, w krótkim czasie. Zdarzają się jednak przypadki, że Mikołajem zostają osoby młode, mające doświadczenie w pracy z dziećmi i zdolności aktorskie. Jeden z naszych Mikołajów rozpoczął swoją karierę w wieku 17 lat! Doświadczenie zdobył jako drużynowy w harcerstwie i świetnie dogadywał się z maluchami– opowiada Michał Bolak z firmy Mikolaje.pl.

 

Refleks to podstawa

Na rozmowie zawsze zadaję znienacka trudne pytania. Czemu nie wszedłeś do nas przez komin, skoro mamy kominek? Jak przyjechałeś saniami, skoro w tym roku nie ma u nas śniegu? Czy możesz pokazać swojego renifera? Nie jest to żadna fanaberia rekrutera – takie pytania mogą po prostu paść z ust maluchów, którym wręczane są prezenty. Kandydat na św. Mikołaja musi wykazać się błyskotliwością i umiejętnościami aktorskimi oraz być przekonujący. Dzieci trudno zwieść byle jaką odpowiedzią – śmieje się Bolak.

 

Nietypowy czas pracy św. Mikołaja

Najwięcej pracy św. Mikołaj ma 6 i 24 grudnia.

Na początku, mniej więcej 2-3 grudnia nasi Mikołajowie rozpoczynają wizyty w przedszkolach, szkołach czy imprezach firmowych. W zależności od zlecenia może to być kilka, kilkugodzinnych wizyt w ciągu dnia, albo tylko jedno krótkie spotkanie. W Mikołajki Mikołaje pracują od godzin przedpołudniowych do późnego popołudnia, a w Wigilię, która jest punktem kulminacyjnym całego miesiąca pracy wizyty zaczynają się ok. 15:00 i trwają do 21 – 21:30. Ale zdarzyły się odwiedziny i o 23:00 – mówi Michał Witczak z mikolajnaswieta.pl

 

Czy praca św. Mikołaja się opłaca?

Stawki za pracę są różne i zależą od rodzaju zlecenia.

Realizujemy wizyty w domach prywatnych, szkołach. przedszkolach, ale największymi klientami są u nas galerie handlowe i firmy które zamawiają u nas imprezy świąteczne – wyjaśnia ekspert z firmy Mikołaje24.pl. Wynagrodzenie jest zatem uzależnione od specyfiki pracy i jej długości. Stawki zaczynają się od 100 zł, a kończą nawet na 500 zł za większe imprezy czy pracę w Wigilię.

 

Czy warto?

Bez wątpienia praca jako św. Mikołaj pozwala dość szybko, stosunkowo dużo zarobić. Ale pieniądze to nie wszystko.

To niesamowite uczucie, gdy wchodzisz do kogoś do domu w tak niezwykłej i intymnej dla rodziny chwili, jaką jest Wigilia i stajesz się pierwszoplanową postacią wieczoru. To również doskonała okazja do sprawdzenia się na płaszczyźnie aktorskiej oraz tak zwyczajnie wdzięczna praca. Kto nie lubi Mikołaja? – mówi Michał Bolak z firmy Mikolaje.pl.

 

 Kto z Was ma takie doświadczenie w swoim CV?

Oceń artykuł


Narzędzia