Porady Życie zawodowe Koronawirus a praca – kompletny poradnik na czas pandemii [artykuł aktualizowany]
24.11.2021  | 5 min czytania

Koronawirus a praca – kompletny poradnik na czas pandemii [artykuł aktualizowany]

24.11.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Koronawirus a praca

Koronawirus w Polsce wywrócił nasze życie zawodowe do góry nogami. Zmieniło się niemal wszystko: warunki pracy i rekrutacji, dostępność ofert, kontakty zawodowe, aktywności po godzinach… Temat pracy i koronawirusa rodzi wiele pytań, dlatego postanowiliśmy przygotować dla Ciebie kompletny przewodnik na te niełatwe czasy.

Od marca 2020 r. monitorujemy sytuację i nastroje na rynku pracy, aby wspierać Cię przydatnymi artykułami i odpowiadać na najczęstsze pytania. Teraz całą stworzoną w ten sposób bazę wiedzy znajdziesz w jednym miejscu. Oczywiście w tym temacie nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – dopóki trwa pandemia, trzymamy rękę na pulsie. Nowe treści już wkrótce!

Co znajdziesz w artykule:

• Koronawirus a praca – szukanie, rekrutacja i początki w nowej firmie
• Praca a koronawirus – organizacja na home office
• Koronawirus – praca stacjonarna
• Koronawirus – informacje o Twoich prawach i obowiązkach w miejscu pracy
• Praca i finanse podczas pandemii
• Praca i studia w dobie COVID-19
• Koronawirus a rozwój zawodowy
• Życie zawodowe i koronawirus – porady na trudne czasy
• Pomysły na czas po pracy
• Zmiany i prognozy – rynek pracy po pandemii

Pamiętaj! Sytuacja epidemiczna w Polsce zmienia się dynamicznie. Dokładamy wszelkich starań, aby przedstawić rzetelną wiedzę i najważniejsze informacje. Może się jednak zdarzyć, że w wyjątkowych sytuacjach (takich jak np. czasowa narodowa kwarantanna) dane przedstawione przez nas w artykułach mogą się okazać nieaktualne. Wszystkie najnowsze zalecenia wydawane przez instytucje państwowe znajdziesz pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Koronawirus a praca – szukanie, rekrutacja i początki w nowej firmie

W jakich sektorach potrzeba obecnie rąk do pracy? Sprawdź dane w tekście: Oferty pracy w dobie koronawirusa. Które branże rekrutują?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej wideo i przez telefon? Podpowiadamy tutaj: Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu

Jakie pytania związane z pandemią mogą się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej? Nie daj się im zaskoczyć – przeczytaj już teraz: Pytania związane z pandemią – nowość na rozmowie kwalifikacyjnej

Udało Ci się znaleźć nowego pracodawcę? Gratulacje! Dowiedz się, jak wystartować w nowym miejscu, kiedy firma pracuje zdalnie: Nowa praca w całości zdalnie. Jak zacząć?

Praca a koronawirus – organizacja na home office

Jak zaaranżować w swoim mieszkaniu kącik biurowy? Kilka porad czeka w tekście: Przestrzeń, która sprzyja koncentracji, czyli jak urządzić domowe biuro

Jak zorganizować sobie pracę w domu? Czy pracodawca ma obowiązek zezwolić Ci na pracę zdalną? Na te i inne pytania odpowiadamy tutaj: Praca zdalna – co musisz wiedzieć o home office w czasie epidemii koronawirusa

10 zasad, które pozwolą Ci zachować równowagę psychiczną w czasie pracy zdalnej: Home office, kwarantanna domowa – jak pracować zdalnie i nie oszaleć?

Jak pracować z domu, gdy masz pod opieką dziecko? Polecamy tekst: Praca z domu dla mam i ojców: życie zawodowe w dobie koronawirusa

Jak zarządzać zespołem, gdy nie można spotkać się na żywo? Przeczytaj poradnik: Zarządzanie zespołem zdalnym w czasie epidemii koronawirusa oraz wywiad z ekspertem ds. zarządzania zasobami ludzkimi: Jak być skutecznym e-liderem?

Koronawirus – praca stacjonarna

O zasadach bezpieczeństwa w biurze piszemy tutaj: Powrót do biura po lockdownie – co powinien Ci zapewnić pracodawca?

A o reżimie sanitarnym obowiązującym pracowników handlu tutaj: Praca w sklepie – co się zmieniło podczas pandemii koronawirusa?

Koronawirus – informacje o Twoich prawach i obowiązkach w miejscu pracy

Co zrobić, gdy masz diagnozę lub podejrzenie koronawirusa? Przeczytaj już teraz, aby zachować zimną krew w razie „W”: „Mam koronawirusa” – wszystko, co musisz wiedzieć, w pigułce

Jak funkcjonują procedury ochrony danych osobowych w dobie COVID? Czy szef ma prawo ujawnić dane osoby zakażonej? Dowiedz się z artykułu: RODO a koronawirus – prawa i obowiązki pracodawcy

Czy masz obowiązek poddać się testom na koronawirusa organizowanym przez pracodawcę? Czy musisz ujawnić przełożonemu wynik testu wykonanego na własną rękę? O tym, co mówi na ten temat prawo, piszemy w artykule: Test na koronawirusa – czy pracodawca może Cię do niego zmusić?

A czy pracodawca ma prawo zmusić Cię do szczepienia na koronawirusa? Czy może szczególnie nagradzać za przyjęcie szczepionki na COVID-19 lub wręcz przeciwnie – dyskryminować za jej odmówienie? Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w tekście: Szczepionka na koronawirusa – czy pracodawca może jej od Ciebie wymagać?

Praca i finanse podczas pandemii

Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z pandemią? Dowiesz się tego z artykułu: Zasiłek na dziecko – koronawirus i jego wpływ na pracę

Co z wynagrodzeniem na kwarantannie? Czy przysługuje mi świadczenie z ZUS-u? Czy dostanę zasiłek w razie kwarantanny dziecka lub partnera? Jeśli chodzą Ci po głowie takie pytania, zajrzyj do tekstu: Kwarantanna a wynagrodzenie. Wszystko, co musisz wiedzieć o wynagrodzeniu za czas kwarantanny

Co grozi za brak maseczki w pracy? Lepiej nie testuj na własnej skórze! Dowiedz się wszystkiego z artykułu: Kary za brak maseczki w pracy – czy szef może potrącić za to z pensji?

W których branżach opłaca się pracować w pandemii, a kto ucierpiał najmocniej? Garść interesujących danych znajdziesz w tekście: Wynagrodzenie a koronawirus. W których branżach pracownicy stracili, a w których zyskali?

Praca i studia w dobie COVID-19

Jak wykorzystać fakt, że studiujesz zdalnie, do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych? Dowiesz się tego z artykułu: Nowy rok akademicki 2020/2021 – jak będziemy dalej studiować?

Jak zorganizować sobie naukę w domu i efektywnie wykorzystać zyskany czas? Podpowiadamy tutaj: Studia online w czasach koronawirusa

Koronawirus a rozwój zawodowy

Kalendarium praktycznych webinarów z cyklu Domówka z Pracuj.pl: Domówka z Pracuj.pl. Zadbaj o swój rozwój zawodowy i komfort psychiczny!

Jak dbać o rozwój zawodowy, gdy nie ma szkoleń, warsztatów i konferencji stacjonarnych? Podpowiadamy w artykule: Cała nadzieja w e-learningu! Jak efektywnie korzystać z tej formy rozwoju zawodowego?

Życie zawodowe i koronawirus – porady na trudne czasy

Jak dbać o integrację z zespołem w erze pracy na home office? O tym piszemy w tekście: Razem, ale osobno – relacje na odległość podczas pracy zdalnej

Czy obchodzić święta i inne okazje w firmie, jeżeli nie ma jak się spotkać? O tym, dlaczego warto to robić, przeczytasz w artykule: „Jajeczko”, czyli Święta Wielkanocne w pracy zdalnej

Jak się zorganizować, gdy masz już przechorowany COVID i wracasz do pracy? Na jakie powikłania i objawy należy zwrócić uwagę? Garść dobrych porad na czas po koronawirusie porzucamy Ci w tekście: Koronawirus: powikłania a powrót do pracy

Pomysły na czas po pracy

Co robić po pracy, gdy nie ma dokąd wyjść i dotarłeś już do końca Netflixa? Garść podpowiedzi znajdziesz tu: Sposoby na nudę w izolacji domowej – jak dobrze wykorzystać ten czas?

Jak zachować siłę i optymizm w czasach pandemii? Przeczytaj rozmowę z psycholożką pracy i organizacji: Jak wzmacniać odporność psychiczną, gdy panuje kryzys?

Co robić w ferie, gdy Twoje dzieci roznosi energia, a możliwości wyjazdu są ograniczone? Nie dajcie się nudzie mamy dla Was parę fajnych pomysłów na zorganizowanie sobie czasu: Ferie zimowe 2021 – jak spędzić wolne z dzieckiem w domu?

Nagłówki internetowe źle na Ciebie działają? Masz wrażenie, że otwierasz lodówkę, a tam COVID? W tekście: Co czytać? 10 książek, które podniosą Cię na duchu w czasie pandemii polecamy mądre lektury, pomagające stawić czoła obecnej sytuacji.

Zmiany i prognozy – rynek pracy po pandemii

Rozmowa z ekspertką ds. HR o korzyściach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą rosnąca popularność pracy zdalnej: Praca zdalna. Nowa perspektywa

Czym jest nowa normalność i jak doświadczenie pandemii zmienia dotychczasowy rynek pracy? O tym piszemy w tekście: Nowa normalność: jak pół roku pandemii wpłynęło na nasze życie zawodowe?

Czy po pandemii ktoś będzie jeszcze chciał wrócić do biura? O tym, jak zmienia się nasz stosunek do pracy zdalnej, przeczytasz tutaj: Nie rzucaj niczego i jedź w Bieszczady! Czy praca poza biurem to nowy trend?

Jak COVID-19 wpłynął na kanon savoir-vivre'u w pracy? O tym, co się zmieniło podczas pandemii, piszemy w artykule: Savoir-vivre w pracy – co się zmieniło w dobie pandemii?

Oceń artykuł