Porady Życie zawodowe Koniec wakacji na L4?
15.04.2013

Koniec wakacji na L4?

15.04.2013
Autor wpisu admin

 

L4

Twój kolega z pracy na zwolnieniu lekarskim wygrzewał się na plaży na Kanarach? Nie tylko on! ZUS sprawdził, że co dziesiąty pracownik tak robi. I szykuje rewolucję w zwolnieniach lekarskich!

Zdarzyło Ci się wykorzystać L4 do celów innych niż dbanie o zdrowie? Mniejszych i większych przekrętów ze zwolnieniami jest bardzo wiele. Ba, są tacy, którzy dostarczają pracodawcy tzw. lewe L4. Skąd to wiadomo? Chociażby z wyników specjalnej kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy tej instytucji sprawdzili prawie pół miliona (!) osób, które dostarczyły zwolnienie lekarskie i okazało się, że niemal co dziesiąte z nich jest fałszywe. W sumie ZUS zablokował wypłatę ponad 175 milionów złotych. Ale na tym nie poprzestał.

Nadchodzi rewolucja?

Wszystko wskazuje na to, że od 2014 roku szykuje się w ogóle prawdziwa rewolucja w kwestii zwolnień lekarskich, które dostarczane są pracodawcom. ZUS – wspierany przez ministra pracy i polityki społecznej – przygotował bowiem nowy system, który ma ustrzec pracodawców przed wyłudzaniem nienależnych należności przez nie-chorych pracowników. Zgodnie z założeniami – i zapowiedzią ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza – nowy system na pozwolić przede wszystkim na lepszą kontrolę krótkich zwolnień lekarskich. Chodzi głównie o te L4, które dotyczą kilkudniowego okresu absencji w pracy. Obecnie każdy pracownik ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia – nawet za pośrednictwem poczty. Często więc dokument dociera do pracodawcy już po okresie zwolnienia, co utrudnia kontrolę.

E-zwolnienie w cenie

Od przyszłego roku lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia. Otrzymają je zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak firma chorego pracownika niezdolnego do pracy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż takie rozwiązanie w bezpośredni sposób może znacząco ograniczyć wypłaty zasiłków chorobowych – tłumaczy Maciej Radomski z Kancelarii Prawnej „Causa” w Świdnicy. Lekarze będą mieli pełną informację na temat dotychczasowych absencji chorobowych pacjenta, natomiast jego pracodawca i ZUS będą mogli otrzymać informację o zwolnieniu tuż po jego wystawieniu. – Lekarz prześle online informacje o zwolnieniu do ZUS i pracodawcy jeszcze podczas pobytu pacjenta w gabinecie – dodaje Radomski.

Pracownicy też skorzystają?

Na te zmiany błyskawicznie zareagowali pracodawcy, którzy – tak jak Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan – nie kryją zadowolenia. Przyznają oni, że właśnie na taką rewolucję czekali od dawna, ponieważ będą mogli zweryfikować, czy ktoś naprawdę jest chory, czy tylko symuluje i jednocześnie np. remontuje mieszkanie. Jest to bardzo ważne dla firm, ponieważ – jak wskazuje minister pracy – to właśnie pracodawcy płacą za pierwsze 33 dni choroby pracownika (do 50. roku życia). Czy te zmiany mogą również wyjść na dobre samym zatrudnionym? Tym sumiennym teoretycznie tak, bo cała firma może mieć więcej środków finansowych, które może przeznaczyć na np. podwyżki bądź doraźne cele socjalne.

Oceń artykuł