Koniec roku w biurze – wykorzystaj go mądrze

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Życie zawodowe

Fotolia_94216768_Subscription_XXL_lekkiPierwsze 3 tygodnie grudnia to w wielu firmach czas bardzo ciężki. Wszyscy chcą sfinalizować najważniejsze projekty przed świętami Bożego Narodzenia, a jednocześnie planują działania na kolejny rok – dlatego liczba spotkań, statusów, rozmów, maili nie jednego przyprawia o zawrót głowy. A od 27 grudnia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nastaje spokój! Biura w całym kraju pustoszeją. Większość osób kilka dni pomiędzy świętami a Nowym Rokiem wykorzystuje przecież jako urlop.

Co jeśli masz inne plany?

 

Spokojny okres, jakim w większości firm jest ostatni tydzień grudnia, warto wykorzystać produktywnie. Jeśli wybierasz się wtedy do pracy, bo nie chcesz lub nie możesz wziąć urlopu, pamiętaj, że jest to idealny moment na działanie. Zatem… do boju!

 

1. Pracuj koncepcyjnie

Wiele osób narzeka, że codzienny harmider w pracy zwyczajnie… uniemożliwia im pracę. Tzw. przerwa świąteczna spędzona w biurze jest bez wątpienia gwarancją spokoju. Warto zabrać się wtedy za pracę koncepcyjną – szczególnie, kiedy jesteśmy wypoczęci po Świętach. Czeka na Ciebie prezentacja przetargowa, stworzenie nowej oferty czy propozycji dla zarządu? Zaparz kawę i zrób to właśnie teraz. Pracy twórczej nie przerwą Ci telefony, maile czy wchodzący do pokoju współpracownicy.

 

2. Zakończ projekty

Zawsze pod koniec grudnia jestem w pracy i zawsze wykorzystuje ten czas na domykanie projektów – mówi Krystyna z działu sprzedaży firmy FMCG. – Przygotowuję zaległe harmonogramy, odpisuję na wiadomości, szykuję podsumowania. W biurze praktycznie nikogo nie ma – to idealny czas na pracę w skupieniu – dodaje.

 

3. Wejdź w nowy rok z czystym pulpitem

Niezależnie od przekątnej monitora zawsze dochodzi do momentu, że na moim pulpicie nie ma już miejsca na nowe pliki – śmieje się Tomasz, analityk. – Koniec roku to czas kiedy zabieram się za sprzątanie i usuwam niepotrzebne foldery, skróty, programy i pliki – dodaje.

Można też większy luz w biurze wykorzystać na posprzątanie przestrzeni wokół – chociażby własnego biurka czy szafki – i w nowy rok wejść z porządkiem w papierach.

 

4. Poznaj nowe narzędzia i trendy na kolejny rok

Od kilku lat tzw. przerwę świąteczną wykorzystuję na przejrzenie prezentacji z nowymi narzędziami czy aplikacjami, które spływają do od partnerów zewnętrznych. Bardzo często w codziennej gonitwie nie mam na to czasu, a wtedy mogę na spokojnie przyjrzeć się proponowanym rozwiązaniom i znaleźć propozycje warte uwagi – wyjaśnia Iga, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej. – Właśnie dzięki takiej poświątecznej analizie, zarekomendowałam szefostwu wprowadzenie do firmy nowego systemu intranetowego oraz zakup nowego oprogramowania do przygotowywania prezentacji. Proaktywna postawa została doceniona podczas rocznej oceny – cieszy się.

Luźniejszy okres w pracy to także czas na przejrzenie zaległych newsletterów, poszperanie na branżowych portalach i poznanie najnowszych trendów.

 

5. Zaplanuj urlop

Skoro koleżanki i koledzy z zespołu są na urlopie… czas zaplanować własny urlop. Sprawdź jak układać się będą wolne dni w 2016 roku i wyprzedź wszystkich rezerwując wolne, wakacyjne dni – skorzystaj z kalendarza dni wolnych (http://kariera.pracuj.pl/kalendarz-dni-wolnych-2016/).

KALENDARZ_2016_całyFIN

 

Oceń artykuł


Narzędzia