Porady Życie zawodowe Kogo szukają do pracy za granicą (i czy warto)?
10.09.2014  | 5 min czytania

Kogo szukają do pracy za granicą (i czy warto)?

10.09.2014  | 5 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz

W I połowie tego roku firmy z zagranicy opublikowały w serwisie Pracuj.pl ponad 3 tys. ofert. Najwięcej ogłoszeń pochodziło z Niemiec i Holandii. Wielka Brytania, uplasowała się na trzecim miejscu. Jakich specjalistów szukali zagraniczni pracodawcy?

Polskich pracowników chciały zrekrutować firmy przede wszystkim z sektora budowlanego i nieruchomości, przemysłu ciężkiego oraz branży TSL (transport, spedycja, logistyka).

Ponad połowa ofert skierowana była do specjalistów. Przede wszystkim szukano inżynierów, pracowników sprzedaży oraz obsługi klienta. Blisko 400 propozycji znaleźli także specjaliści IT, zajmujący się rozwojem oprogramowania i administracją.

Dwa razy mniej ofert niż propozycji dla specjalistów, skierowanych było do pracowników fizycznych. Najczęściej szukano pracowników produkcji, budowlańców, serwisantów, mechaników.

 

Oferty pracy głównie z Niemiec

Najwięcej ofert pracy w pierwszej połowie tego roku opublikowali nasi zachodni sąsiedzi. Z Niemiec pochodziło blisko 1200 ogłoszeń (prawie 40% więcej niż rok temu). Szukano przede wszystkim inżynierów, monterów, pracowników produkcji oraz budowlańców.

 

Produkcja w Holandii, budowa w Skandynawii

Na drugim miejscu zestawienia pod względem liczby opublikowanych ogłoszeń znalazła się Holandia. Poszukiwano fachowców do branż związanych z produkcją - pracowników produkcyjnych i magazynowych.

W Norwegii i Szwecji najłatwiej znaleźć pracę budowlańcom. Oferty pracy z tych państw były przede wszystkim przeznaczone dla monterów, serwisantów, inżynierów i pracowników budowlanych.

 

Wielka Brytania, Austria, Czechy – kierunek dla specjalistów ds. IT

Na trzecim miejscu pod względem liczby ogłoszeń o pracę uplasowała się natomiast Wielka Brytania. Oferty prac pochodziły przeważnie z branż TLS i doradczej. Szukano przede wszystkim specjalistów ds. IT (programistów) oraz inżynierów. Informatykom powinno też być stosunkowo łatwiej znaleźć pracę w Czechach i Austrii; z tych krajów najwięcej ofert pracy skierowanych było właśnie nich – przede wszystkim programistów i architektów IT.

 

Czy warto wybrać pracę za granicą?

Nie wyobrażam sobie wyjazdu z kraju na dłużej – mówią jedni. Nie brakuje jednak i takich, którzy coraz chętniej sięgają po zagraniczne oferty pracy. Jakie argumenty – poza zachęcającą pensją – świadczą za takim rozwiązaniem?

Praca za granicą to dobry pomysł dla specjalistów, którzy:

  • chcą lepiej nauczyć się języka – najczęściej wybieramy angielski, nie brakuje jednak ofert także dla osób np. ze znajomością niemieckiego,
  • lubią wyzwania i zmiany – to często (zarówno pod względem zawodowym, jak i życiowym) skok na głęboką wodę,
  • chcą budować międzynarodową sieć kontaktów zawodowych za granicą – nic tak nie wpłynie na tego typu networking jak wyjazd do innego kraju,
  • planują szybko rozwijać się i awansować – wyjazd bardzo często otwiera przed nami nowe horyzonty, pozwala nauczyć się wielu różnych rzeczy, a także zdobyć lepszą pozycję zawodową.

Gdzie-do-pracy-zagranica-8-09-01

 

Czy Waszym zdaniem kariera za granicą to dobry pomysł? A może jest więcej wad niż zalet?

 

Oceń artykuł