Porady Życie zawodowe Kiedy przysługuje Ci dłuższy macierzyński i rodzicielski?
28.02.2019  | 5 min czytania

Kiedy przysługuje Ci dłuższy macierzyński i rodzicielski?

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Urlop macierzyński to przywilej zarezerwowany dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Przerwa w karierze trwa 20-37 tygodni – w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Matka bliźniąt ma prawo do 31 tygodni urlopu.   

Ile trwa urlop macierzyński?

Pracujesz na podstawie umowy o pracę? Możesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Jego wymiar zależy od liczby dzieci i wynosi:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Część urlopu (nie więcej niż 6 tygodni) można wykorzystać przed przewidywaną datą porodu. Tak wynika z art. 180 kodeksu pracy.

10 pytań i odpowiedzi na temat urlopu macierzyńskiego

Urlop rodzicielski a narodziny bliźniąt, trojaczków itd.

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie decyduje również o wymiarze urlopu rodzicielskiego, który wynosi 32 lub 34 tygodnie. Dodatkowe dwa tygodnie przysługują przy dwojgu i większej liczbie dzieci. W tym przypadku różnica nie jest tak wyraźna jak przy urlopie macierzyńskim.

Urlop rodzicielski – wszystko, co należy wiedzieć

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego matka może pobierać zasiłek macierzyński wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do świadczenia przysługuje osobom opłacającym składkę chorobową. Do tej grupy zaliczają się nie tylko pracownicy etatowi, ale także zleceniobiorcy. Wymiar świadczenia może wynosić 80% przez cały okres zasiłkowy lub 100% w trakcie urlopu macierzyńskiego i 60% w czasie urlopu rodzicielskiego – w zależności od tego, kiedy pracownica zadeklaruje chęć skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Podstawę wymiaru świadczenia stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego. Tak wynika z ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia chorobowego.  

Kto wypłaca zasiłek macierzyński?

Niepełnosprawność dziecka a wymiar urlopów dla rodziców

Narodziny dziecka z niepełnosprawnością nie mają wpływu na czas trwania urlopu rodzicielskiego lub macierzyńskiego. W takiej sytuacji rodzic ma prawo do dodatkowego, maksymalnie 36-miesięcznego urlopu rodzicielskiego, który można wykorzystać do 18. urodzin córki lub syna. Rodzicowi przysługuje także podstawowy urlop wychowawczy, w wymiarze 36 miesięcy, do wykorzystania do 5. roku życia dziecka.

Źródło danych: rodzicielski.gov.pl.

Chcesz dowiedzieć się, jakie urlopy przysługują Ci po urodzeniu dziecka? Zastanawiasz się, kiedy można liczyć na dłuższy macierzyński? W razie wątpliwości wypełnij formularz na stronie obywatel.gov.pl i poznaj odpowiedzi na pytania, które Cię nurtują.

 

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł