Porady Życie zawodowe Kiedy odrzucić ofertę pracy?
15.07.2019  | 4 min czytania

Kiedy odrzucić ofertę pracy?

15.07.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Praca powinna dawać Ci satysfakcję, a zaproponowane warunki powinny być zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Rozmowa rekrutacyjna to czas, kiedy możesz dowiedzieć się więcej nie tylko na temat wymagań i obowiązków, ale i o samym pracodawcy czy atmosferze panującej w firmie.

Kiedy warto przemyśleć, a nawet zrezygnować z przyjęcia oferty pracy?

  • Nie satysfakcjonują Cię proponowane warunki

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, udałeś się do siedziby firmy i przyszedł czas na Twoje pytania do rekrutera. Oczekiwałeś propozycji zatrudnienia na pełny etat, jednak dowiedziałeś się, że jest to praca na pół etatu, dodatkowo w systemie zmianowym. Jeśli nie chcesz zgodzić się na takie warunki, a ich negocjacja nie wchodzi w grę - zrezygnuj z przyjęcia posady. Unikniesz nerwów, frustracji czy wiecznego niezadowolenia.

  • Wyczuwasz niezbyt przyjazną atmosferę w biurze

Podczas rozmowy o pracę masz okazję nie tylko zaprezentować swoje kompetencje, ale i… sprawdzić firmę „od kuchni”. Być może będziesz miał okazję zobaczyć innych pracowników, a nawet z nimi porozmawiać. Jeśli znasz osoby, które wcześniej pracowały w tej organizacji, to warto zapytać je o interesujące Cię kwestie. Negatywne komentarze i nieprzychylne opinie mogą obudzić Twoją czujność – dobrze jest wówczas poprosić o konkretne uzasadnienie. 

Kontroferta: przyjąć czy odrzucić?

  • Dojazdy do pracy byłyby zbyt wyczerpujące

Niektórzy uwielbiają podróżować, inni natomiast męczą się, kiedy muszą spędzić w podróży więcej niż 20 minut. Słabe połączenie komunikacyjne lub korki w czasie dojazdu do biura mogą znacznie zniechęcać. Niekiedy siedziba firmy jest zlokalizowana w miejscu, gdzie konieczne będą dojazdy jedynie samochodem, co w ostatecznym rozrachunku może być kosztowniejsze. Przemyśl, czy jesteś na to gotowy.

  • Otrzymałeś lepszą propozycję pracy

Udział w procesie rekrutacyjnym nie zobowiązuje Cię do podjęcia zatrudnienia w danej firmie. Masz prawo wyboru. Jeśli w tym samym czasie otrzymałeś inną, lepszą według Ciebie ofertę pracy, poinformuj o tym rekrutera. 

 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Jak profesjonalnie odmówić przyjęcie do pracy?

Nie warto palić za sobą mostów, nawet jeśli uważasz, że oferta pracy nie jest dla Ciebie w pełni atrakcyjna. Bądź profesjonalistą do końca i powiadom rekrutera o odrzuceniu oferty tak szybko, jak to możliwe. Możesz to zrobić np. mailowo lub telefonicznie. Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać powodów rezygnacji. 

E-mail z odmową przyjęcia propozycji pracy może brzmieć tak:

Szanowna Pani,

kontaktuję się w sprawie złożonej propozycji zatrudnienia w Państwa firmie. Dziękuję za poświęcony czas w procesie rekrutacyjnym. Biorąc pod uwagę różne względy, zdecydowałem się jednak przyjąć inną ofertę.

Z poważaniem

Jan Kowalski

Sprawdź podcast: Rynek kandydata i nowe technologie w HR – Kasia Gandor i Paweł Moszyński

Oceń artykuł