Porady Życie zawodowe Kawa w pracy – motywuje i integruje. Ile pić, żeby nie zaszkodzić zdrowiu?
31.01.2020  | 5 min czytania

Kawa w pracy – motywuje i integruje. Ile pić, żeby nie zaszkodzić zdrowiu?

31.01.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Kawa i praca – to dla wielu osób nierozerwalny tandem. Dzięki kawie łatwiej zacząć dzień wypełniony obowiązkami i przyjemniej odprężyć się podczas przerwy. Ten napój jest tak ważny dla pracowników, że niejeden pracodawca, któremu leży na sercu komfort swoich podwładnych, inwestuje w zakup profesjonalnych ekspresów do kawy. Niektórzy nawet zatrudniają profesjonalnych baristów w siedzibie firmy.

Kawowy przewodnik biznesowy

Skąd bierze się popularność kawy?

Kawa bez wątpienia ma duży wpływ na nasze samopoczucie i sposób, w jaki funkcjonujemy. Wiele osób podkreśla, że dzięki temu gorącemu napojowi o wiele łatwiej jest się skoncentrować. Można się lepiej poczuć i nabrać energii. Sam rytuał picia kawy także należy do przyjemnych. Chwila przerwy, która mu towarzyszy, pozwala oderwać się od obowiązków i spędzić miło czas, na przykład rozmawiając z kolegą lub koleżanką z pracy.

Kawa i plotki, czyli jak marnujemy czas w pracy

Kawa a wizerunek pracodawcy

Czy istnieje związek między kawą a tym, jak postrzegany jest pracodawca przez swoich pracowników lub kandydatów do pracy? Okazuje się, że tak. I to całkiem spory!

10 naturalnych sposobów na zmęczenie

Wskazują na to badania przeprowadzone przez firmę Eden w Wielkiej Brytanii. Prawie połowa pracowników twierdzi, że dostęp do gorących napojów w miejscu pracy jest bardzo ważny, a kawa dobrej jakości uważana jest za jeden z najbardziej pożądanych, a zarazem oczywistych benefitów w miejscu pracy. Zaoferowanie ciepłego napoju podczas rozmowy kwalifikacyjnej również sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku przyszłego pracodawcy. Kandydat, któremu zaproponuje się filiżankę kawy lub herbaty, odczuwa bardziej pozytywne emocje wobec potencjalnego szefa.

Bez kawy ani rusz

Kawa? Tak! Ale w odpowiedniej ilości

Spory naukowców dotyczące tego, czy kawa jest dobra dla zdrowia, czy nie, trwały, trwają i z pewnością trwać będą. Z badań przeprowadzonych przez zespół uczonych pod kierunkiem dr Marca Guntera z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem wynika, że osoby, które wypijały przynajmniej trzy filiżanki kawy dziennie, odczuły zdrowotne korzyści w postaci poprawy pracy wątroby i systemu immunologicznego.

Kodeks Pracy – o czym mówi i w czym pomaga?

Kwestią wpływu kawy z kofeiną na zdrowie człowieka zajął się także dr Michael Yassa, neurolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Dowiódł on, że ten napój wpływa pozytywnie na samopoczucie ludzi w każdym, nawet podeszłym wieku. Co więcej, zauważył, że istnieje związek pomiędzy regularnym piciem kawy a obniżeniem zachorowalności na depresję oraz choroby Alzheimera i Parkinsona.

Jak efektywnie wykorzystać przerwy w pracy?

Ile więc pić kawy, by wspomóc swoje zdrowie? Eksperci z organizacji EFSA (Europejskiego Bezpieczeństwa Żywności) zalecają, by dziennie nie pić więcej niż 5 filiżanek espresso. Przekroczenie tej dawki może powodować podwyższenie ciśnienia krwi, bezsenność, nerwowość oraz przyczyniać się do rozwoju chorób serca.

Uporządkuj swoją pracę

Oczywiście nie każdy ma takie zapotrzebowanie na kawę. Niektórym w zupełności wystarczają 1-2 filiżanki dziennie. Nie każdy też lubi ten napój. Ważne jest rozsądne podejście do tematu i dbanie o to, by piciu kawy towarzyszyła prawidłowa dieta, bogata we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania organizmu.

Praca z domu – hit czy kit?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł