Porady Życie zawodowe Kalendarz dni wolnych w 2022 – zaplanuj swój urlop na nadchodzący rok
07.12.2021  | 3 min czytania

Kalendarz dni wolnych w 2022 – zaplanuj swój urlop na nadchodzący rok

07.12.2021  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Zawsze planujesz wolne już na początku roku, aby jak najlepiej wykorzystać przysługujący Ci urlop? Sprawdzasz, kiedy wypadają długie weekendy i dni ustawowo wolne od pracy? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kalendarz dni wolnych na 2022 rok. Sprawdź, co zrobić, żeby przedłużyć swój wypoczynek i w nadchodzących miesiącach znaleźć dogodny czas na podróże, realizację pasji, spędzanie chwil z bliskimi czy po prostu słodkie lenistwo bez obowiązków.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Kalendarz na 2022 – kiedy przypadają dni ustawowo wolne od pracy?
• Kalendarz dni wolnych w 2022 – jak przedłużyć sobie weekend do 4 dni?
• Rok 2022: kalendarz świąt przypadających w sobotę – kiedy możesz odebrać wolne?

Kalendarz na 2022 – kiedy przypadają dni ustawowo wolne od pracy?

Minione miesiące były dla Ciebie wyczerpujące? Już na przełomie grudnia i stycznia warto pomyśleć o urlopie wypoczynkowym, który pomoże Ci zregenerować siły i wrócić do pracy z nowymi pokładami energii. Od czego zacząć planowanie? Oczywiście od dobrej strategii! Gdy masz umowę o pracę, w zależności od stażu przysługuje Ci 20 lub 26 dni urlopu. Do tego dochodzą jeszcze dni ustawowo wolne od pracy, których w zbliżającym się roku będzie aż 13! Niektóre święta wypadają w piątki, poniedziałki lub wtorki, co oznacza, że masz szansę na przedłużone weekendy. Aby ułatwić Ci organizację wolnego, poniżej zebraliśmy najważniejsze świąteczne dni (w tym m.in. Trzech Króli, Boże Ciało i Święto Niepodległości) oraz ich daty. Oto one!

Kalendarz 2022 ze świętami

 • 1 stycznia – Nowy Rok (sobota),
 • 6 stycznia – Trzech Króli (czwartek),
 • 17-18 kwietnia – Wielkanoc (niedziela, poniedziałek),
 • 1 maja – Święto Pracy (niedziela),
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (wtorek),
 • 5 czerwca – Zielone Świątki (niedziela),
 • 16 czerwca – Boże Ciało (czwartek),
 • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (poniedziałek),
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek),
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (piątek),
 • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie (niedziela, poniedziałek).

| 5 rzeczy, które warto zrobić na początku roku

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2022

 

Kalendarz dni wolnych w 2022 – jak przedłużyć sobie weekend do 4 dni?

Jeśli dni ustawowo wolne od pracy to dla Ciebie zdecydowanie za mało, możesz sprytnie przedłużyć niektóre weekendy i zyskać więcej relaksu. Kiedy warto wypisać wniosek o urlop, żeby wolne trwało dłużej? Kalendarz świąt 2022 jest dosyć łaskawy, dlatego przy odrobinie pomysłowości na pewno uda Ci się wygospodarować kilka dodatkowych dni. Pierwszą szansę masz już w styczniu, bowiem Święto Trzech Króli wypada w czwartek. Jeśli dostaniesz wolne 7 stycznia (piątek), przed Tobą długi weekend, który może być idealny np. na wyjazd w góry już po świąteczno-sylwestrowym sezonie.

Następne wolne to Święta Wielkanocne 2022. Te przypadają na 17 i 18 kwietnia (jak zawsze – niedziela i poniedziałek). Jeśli uda Ci się wziąć urlop na poprzedzający je piątek (15 kwietnia), na horyzoncie jawi się opcja na długi, 4-dniowy weekend. A w jakie dni w 2022 roku będzie jeden z najbardziej ulubionych weekendów Polaków, czyli tzw. majówka? Święto Pracy (1 maja) to niedziela, zatem przy zaakceptowanym wniosku urlopowym na 2 maja (poniedziałek) i wolnym we wtorek (3 maja) masz razem z sobotą kolejne 4 dni odpoczynku od pracy.

| Jak skutecznie wypocząć, biorąc kilka dni wolnego?

Na długi weekend po majówce trzeba poczekać tylko niecały miesiąc, a dokładniej do 16 czerwca i Bożego Ciała, które co roku obchodzone jest w czwartek. Razem z wolnym piątkiem (17 czerwca) możesz znów planować krótki wyjazd, który pozwoli Ci się zresetować i odpocząć jeszcze przed zbliżającymi się wakacjami. Kolejna opcja to wolne w poniedziałek 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), co daje razem z sobotą i niedzielą 3 dni wolnego – tym razem już bez potrzeby dobierania dodatkowego urlopu. Jednak amatorzy dłuższych przerw od pracy mogą wziąć wolne w piątek (12 sierpnia) i 4-dniowy weekend gotowy!

Nie zapominaj też o jeszcze jednej opcji. Jak co roku wolne dni pojawiają się na przełomie października i listopada, bowiem 1 listopada to wtorek. Z wolnym poniedziałkiem (31 października) i weekendem to ponownie 4 dni bez pracy, które można wykorzystać np. na jesienny wypad czy odwiedzenie grobów bliskich. Ostatnią szansę na dłuższy weekend w 2022 roku będziesz mieć w okolicach Bożego Narodzenia. Jeśli zorganizujesz sobie urlop w piątek (23 grudnia), razem z wigilią i Świętami Bożego Narodzenia znów na Twoim koncie pojawią się 4 dni wolne. Ten układ wystarczy ponowić w następnym tygodniu, a wolny piątek (30 grudnia), sylwester i pierwszy dzień 2023 roku będą dla Ciebie kolejnym 3-dniowym urlopem.

| Jak przygotować się do urlopu?

Rok 2022: kalendarz świąt przypadających w sobotę – kiedy możesz odebrać wolne?

W kalendarzu na 2022 rok tylko 1 stycznia przypada w sobotę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, mogą za ten dzień odebrać dodatkowe wolne. Najczęściej to pracodawca określa, kiedy to nastąpi, jednak w wielu firmach pracownicy mogą zasugerować dogodny dla nich termin. Niestety odbiór wolnego dnia za Wielkanoc, Święto Pracy, Zielone Świątki oraz Boże Narodzenie ( pierwszy dzień) nie będzie możliwy. W 2022 roku te święta przypadają w niedzielę, a zasada obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin w tym przypadku nie obowiązuje.

| Jeden długi urlop czy kilka krótkich – co wybrać?

Oceń artykuł