W 2020 roku spędzimy 253 dni w pracy. Wolnych od pracy będzie natomiast 113 dni. Nasz wypoczynek będzie krótszy o 1 dzień w porównaniu z ubiegłym rokiem, ponieważ 2020 jest rokiem przestępnym, czyli liczącym 366 dni.
Dni wolne i święta - co mówi Kodeks Pracy?
Dni świąteczne w 2020 roku
W 2020 roku do dyspozycji będziemy mieć 13 dni świątecznych, ustawowo wolnych od pracy. Sześć z nich wypada w sobotę bądź niedzielę, a siedem – w dni robocze. Na żaden dodatkowy – oprócz weekendowego – wypoczynek nie będzie można liczyć w lutym, marcu, lipcu, wrześniu i październiku. Kalendarz świąt na 2020 rok prezentuje się następująco:
• Nowy Rok - 1 stycznia (środa)
• Trzech Króli - 6 stycznia (poniedziałek)
• Wielkanoc - 12 kwietnia (niedziela)
• Poniedziałek Wielkanocny - 13 kwietnia (poniedziałek)
• Święto Pracy - 1 maja (piątek)
• Święto Konstytucji 3 Maja - 3 maja (niedziela)
• Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) - 31 maja (niedziela)
• Boże Ciało - 11 czerwca (czwartek)
• Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia (sobota)
• Wszystkich Świętych - 1 listopada (niedziela)
• Święto Niepodległości - 11 listopada (środa)
• Boże Narodzenie (pierwszy dzień) - 25 grudnia (piątek)
• Boże Narodzenie (drugi dzień) - 26 grudnia (sobota)
Najczęstsze pytania o urlop wypoczynkowy
Święta wypadające w sobotę i niedzielę – czy należy się za nie wolne?
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku wskazuje na to, że pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę. O tym, kiedy ten dodatkowy wolny dzień przypadnie, zgodnie z prawem decyduje pracodawca, choć nierzadko zdarza się, że pracownikom pozostawia się w tej kwestii pewną dowolność.
26 dni urlopu – sprawdź, od kiedy możesz liczyć na długi wypoczynek!
W 2020 roku na szósty dzień tygodnia przypadają: Święto Wojska Polskiego, a także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).
Co, kto, kiedy i ile, czyli urlopy w pigułce
Cztery spośród świąt w 2020 roku wypadają w niedzielę. Niestety na tę okoliczność ustawodawca nie przewiduje dodatkowego dnia wolnego dla pracowników. Mowa jest o tym w Kodeksie Pracy. Art. 130. §2. wyjaśnia, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”
Jak wyliczyć urlop, jeśli dopiero zaczynasz pracę?
Jak korzystnie zaplanować urlopy w 2020 roku?
10 naturalnych sposobów na zmęczenie
Powiedzmy sobie szczerze – rok 2020 nie będzie rozpieszczać tych, którzy lubią dłuższy wypoczynek. Wyczekiwana przez wszystkich majówka będzie wyjątkowo krótka – 1 maja wypada w piątek, a 3 maja w niedzielę. Jeśli w tym okresie będziemy decydować się na dalszy wypad, powinniśmy zaplanować urlop pod koniec kwietnia (można wziąć wolne w środę i czwartek, 29 i 30 kwietnia) albo zaraz na początku maja, czyli czwartego i piątego dnia tego miesiąca.
5 najpopularniejszych artykułów w 2018 r.
Podobnie niekorzystny układ dotyczy Świąt Bożego Narodzenia. Pierwszy i drugi dzień świąt przypadają kolejno na piątek i sobotę. Jeśli jednak poprosimy pracodawcę o wolne w Wigilię, to będziemy mogli odpoczywać przez cztery dni.
Urlop wypoczynkowy - wszystko co musisz wiedzieć
Szansa na przedłużony wypoczynek pojawi się w czerwcu. Jedenastego dnia tego miesiąca (czwartek) jest święto Bożego Ciała - dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli weźmiemy sobie urlop 12 czerwca, czeka na nas aż czterodniowy weekend.
Dlaczego warto wziąć naprawdę długi urlop i jak do tego przekonać szefa?
Jeśli na końcówkę roku zostanie nam sporo wolnych dni do wykorzystania, to możliwe jest wygospodarowanie w tym okresie aż dwutygodniowego wypoczynku. Wystarczy rozpisać urlop pomiędzy 28 a 31 grudnia oraz 4 i 5 stycznia 2021 r. Do pracy będziemy musieli wrócić dopiero 7 stycznia, ponieważ 6 stycznia przypada święto Trzech Króli.