Porady Życie zawodowe Kalendarz dni wolnych od pracy w 2020 roku
09.01.2020  | 5 min czytania

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2020 roku

09.01.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2)

W 2020 roku spędzimy 253 dni w pracy. Wolnych od pracy będzie natomiast 113 dni. Nasz wypoczynek będzie krótszy o 1 dzień w porównaniu z ubiegłym rokiem, ponieważ 2020 jest rokiem przestępnym, czyli liczącym 366 dni.

Dni wolne i święta - co mówi Kodeks Pracy?

Dni świąteczne w 2020 roku

W 2020 roku do dyspozycji będziemy mieć 13 dni świątecznych, ustawowo wolnych od pracy. Sześć z nich wypada w sobotę bądź niedzielę, a siedem – w dni robocze. Na żaden dodatkowy – oprócz weekendowego – wypoczynek nie będzie można liczyć w lutym, marcu, lipcu, wrześniu i październiku. Kalendarz świąt na 2020 rok prezentuje się następująco:

•  Nowy Rok - 1 stycznia (środa)
•  Trzech Króli - 6 stycznia (poniedziałek)
•  Wielkanoc - 12 kwietnia (niedziela)
• Poniedziałek Wielkanocny - 13 kwietnia (poniedziałek)
• Święto Pracy - 1 maja (piątek)
• Święto Konstytucji 3 Maja - 3 maja (niedziela)
• Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) - 31 maja (niedziela)
• Boże Ciało - 11 czerwca (czwartek)
• Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia (sobota)
• Wszystkich Świętych - 1 listopada (niedziela)
• Święto Niepodległości - 11 listopada (środa)
• Boże Narodzenie (pierwszy dzień) - 25 grudnia (piątek)
• Boże Narodzenie (drugi dzień) - 26 grudnia (sobota)

Kalendarz dni wolnych 2020

Najczęstsze pytania o urlop wypoczynkowy

Święta wypadające w sobotę i niedzielę – czy należy się za nie wolne?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku wskazuje na to, że pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę. O tym, kiedy ten dodatkowy wolny dzień przypadnie, zgodnie z prawem decyduje pracodawca, choć nierzadko zdarza się, że pracownikom pozostawia się w tej kwestii pewną dowolność.

26 dni urlopu – sprawdź, od kiedy możesz liczyć na długi wypoczynek!

W 2020 roku na szósty dzień tygodnia przypadają: Święto Wojska Polskiego, a także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).

Co, kto, kiedy i ile, czyli urlopy w pigułce

Cztery spośród świąt w 2020 roku wypadają w niedzielę. Niestety na tę okoliczność ustawodawca nie przewiduje dodatkowego dnia wolnego dla pracowników. Mowa jest o tym w Kodeksie Pracy. Art. 130. §2. wyjaśnia, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”

Jak wyliczyć urlop, jeśli dopiero zaczynasz pracę?

Jak korzystnie zaplanować urlopy w 2020 roku?

10 naturalnych sposobów na zmęczenie

Powiedzmy sobie szczerze – rok 2020 nie będzie rozpieszczać tych, którzy lubią dłuższy wypoczynek. Wyczekiwana przez wszystkich majówka będzie wyjątkowo krótka – 1 maja wypada w piątek, a 3 maja w niedzielę. Jeśli w tym okresie będziemy decydować się na dalszy wypad, powinniśmy zaplanować urlop pod koniec kwietnia (można wziąć wolne w środę i czwartek, 29 i 30 kwietnia) albo zaraz na początku maja, czyli czwartego i piątego dnia tego miesiąca.

5 najpopularniejszych artykułów w 2018 r.

Podobnie niekorzystny układ dotyczy Świąt Bożego Narodzenia. Pierwszy i drugi dzień świąt przypadają kolejno na piątek i sobotę. Jeśli jednak poprosimy pracodawcę o wolne w Wigilię, to będziemy mogli odpoczywać przez cztery dni.

Urlop wypoczynkowy - wszystko co musisz wiedzieć

Szansa na przedłużony wypoczynek pojawi się w czerwcu. Jedenastego dnia tego miesiąca (czwartek) jest święto Bożego Ciała - dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli weźmiemy sobie urlop 12 czerwca, czeka na nas aż czterodniowy weekend.

Dlaczego warto wziąć naprawdę długi urlop i jak do tego przekonać szefa?

Jeśli na końcówkę roku zostanie nam sporo wolnych dni do wykorzystania, to możliwe jest wygospodarowanie w tym okresie aż dwutygodniowego wypoczynku. Wystarczy rozpisać urlop pomiędzy 28 a 31 grudnia oraz 4 i 5 stycznia 2021 r. Do pracy będziemy musieli wrócić dopiero 7 stycznia, ponieważ 6 stycznia przypada święto Trzech Króli.

 

Oceń artykuł