Porady Życie zawodowe Kalendarz 2023 – zaplanuj dni wolne!
09.01.2023  | 5 min czytania

Kalendarz 2023 – zaplanuj dni wolne!

09.01.2023  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Na początku stycznia pomyśl nie tylko o celach do osiągnięcia na najbliższe miesiące, ale też o najbliższym urlopie. Zadbaj o work-life balance, aby nie doświadczyć wypalenia zawodowego i nie popaść w rutynę. Zaplanuj dni wolne od pracy w 2023 roku, które pozwolą Ci odpocząć, zregenerować siły i wrócić do służbowych obowiązków z nowymi pomysłami. Sprawdź, kiedy wypadają np. Święta Wielkanocne 2023, Boże Ciało czy 11 listopada. W artykule podpowiemy Ci również, kiedy wypisać wniosek urlopowy, aby przedłużyć sobie weekend.

W artykule znajdziesz:

• Zajrzyj w kalendarz: 2023 rok to aż 13 dni wolnych od pracy
• Dni wolne w 2023 za świąteczną sobotę
• Długie weekendy w 2023

| Lista życzeń na 2023. Zobacz wideo z życzeniami od Katarzyny Nosowskiej i Pracuj.pl

Zajrzyj w kalendarz: 2023 rok to aż 13 dni wolnych od pracy

Rok 2022 dał Ci w kość? Czas na zupełnie nowe rozdanie! Wkrocz w 2023 z nową energią do działania, świeżymi pomysłami i… planami na urlop, dzięki którym będziesz mieć szansę na szybką regenerację oraz odpoczynek od codziennych obowiązków. Warto już na samym początku nowego roku pomyśleć, kiedy możesz wziąć kilka dni wolnego.

W wielu firmach – być może także i w Twojej – takie praktyki pozwalają z dużym wyprzedzeniem zarezerwować pracownikom wolny czas w taki sposób, aby urlopy nie nakładały się na siebie. Jeżeli masz umowę o pracę – w zależności od stażu – przysługuje Ci 20 lub 26 dni urlopu. Pamiętaj, że do tego należy doliczyć jeszcze dni ustawowo wolne od pracy, których w kalendarzu na 2023 rok jest aż 10. Do tego trzeba jeszcze dodać 3 święta, które wypadają w niedzielę (1 stycznia, Wielkanoc i Zielone Świątki).

Biorąc pod uwagę długość wszystkich miesięcy oraz przypadające w nich święta, najwięcej będziemy pracować w marcu (23 dni), a najmniej w kwietniu oraz grudniu (19 dni). Z myślą o Tobie przygotowaliśmy krótką ściągawkę, dzięki której szybko sprawdzisz, kiedy jest szansa na to, aby wydłużyć sobie weekend i zyskać kilka dodatkowych dni na odpoczynek.

Kalendarz 2023 ze świętami

  • 1 stycznia – Nowy Rok (niedziela),
  • 6 stycznia – Trzech Króli (piątek),
  • 9-10 kwietnia – Wielkanoc (niedziela, poniedziałek),
  • 1 maja – Święto Pracy (poniedziałek),
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa),
  • 28 maja – Zielone Świątki (niedziela),
  • 8 czerwca – Boże Ciało (czwartek),
  • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek),
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (środa),
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (sobota),
  • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie (poniedziałek, wtorek).

| 5 rzeczy, które warto zrobić na początku roku

Dni wolne w 2023 za świąteczną sobotę

W kalendarzu świąt na 2023 rok tylko jeden dzień pracy przypada w sobotę. Mowa o Narodowym Święcie Niepodległości, które obchodzone jest 11 listopada. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku pracownikom, którzy mają umowę o pracę, w takiej sytuacji przysługuje odbiór jednego dnia urlopowego. Pracodawca nie może nakazać odpracowania takiego święta, co oznacza, że możesz liczyć wtedy na dodatkowe wolne. Taki urlop musisz oczywiście ustalić z pracodawcą i wypisać stosowny wniosek z adnotacją typu: odbiór dnia wolnego za 11 listopada.

| Jak skutecznie wypocząć, biorąc kilka dni wolnego?

Długie weekendy w 2023

Jeśli święta wolne od pracy w 2023 roku wypadają w bliskim sąsiedztwie weekendu, warto wykorzystać taką szansę i przedłużyć sobie odpoczynek przy minimalnym wykorzystaniu dni urlopowych. Na np. czterodniowe weekendy masz szansę w ciągu najbliższych miesięcy aż kilka razy. Pierwsza okazja nadarzy się już w pierwszym tygodniu 2023 roku. Wystarczy wziąć wolne 5 stycznia (czwartek), aby móc wyjechać np. na krótki zimowy urlop w górach. A może wolisz poczekać do przedwiośnia? W takim przypadku wypisz wniosek na 7 kwietnia (piątek) i zyskaj kilka dni na to, aby odpocząć nieco dłużej podczas wielkanocnej przerwy.

Kolejna szansa na długi weekend jak co roku będzie w okolicach majówki. W 2023 roku ten okres może być dla Ciebie prawdziwą gratką! Jeżeli weźmiesz wolne w pracy 28 kwietnia (piątek) i 2 maja (wtorek), w sumie zyskasz aż 6 dni urlopu. Dodaj do tego kolejne dni (4 i 5 maja), a wraz z weekendami będziesz mieć 10 dni laby! Takiej szansy nie możesz przegapić, dlatego lepiej już teraz zarezerwować w firmie nie tylko urlop, ale i nocleg w miejscu, które chcesz zobaczyć.

| Jak przygotować się do urlopu?

Długa majówka to nie koniec szans na przedłużone weekendy. W kalendarzu na 2023 rok Boże Ciało wypada 8 czerwca (czwartek), zatem wystarczy wziąć urlop dzień później – i 4 dni wolnego gotowe! Podobna sytuacja będzie mieć miejsce w sierpniu. Wypisując wolne na 14 sierpnia (poniedziałek), razem ze świętem obchodzonym 15 sierpnia możesz ponownie zyskać 4-dniowy weekend, który można świetnie wykorzystać np. na letni city break i oderwać się od obowiązków w pracy.

Z kolei 5-dniowy weekend (przy wolnym 30 i 31 października) czeka na Ciebie w okolicy Wszystkich Świętych. Jeżeli w tym terminie szef nie zgodzi się na dłuższe wolne, alternatywą są 3 dni wolnego w okolicy wspomnianego wcześniej 11 listopada. Być może uda Ci się odebrać 1 dzień wolny np. 10 (piątek) lub 13 (poniedziałek) listopada, aby zregenerować siły przed zbliżającym się końcem roku.

Wraz z Bożym Narodzeniem 2023 na Twoim koncie mogą pojawić się kolejne dni urlopowe. Wystarczy wypisać wniosek na 27, 28 i 29 grudnia, a przerwa świąteczno-noworoczna wraz z 1 stycznia 2024 potrwa aż 10 dni!

| Jeden długi urlop czy kilka krótkich – co wybrać?

Oceń artykuł