Porady Życie zawodowe Kalendarz 2021 – poznaj dni wolne od pracy i zaplanuj długie weekendy
29.12.2020  | 5 min czytania

Kalendarz 2021 – poznaj dni wolne od pracy i zaplanuj długie weekendy

29.12.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Z myślą o amatorach długich weekendów przygotowaliśmy kalendarz dni wolnych na 2021 rok. Sprawdź, kiedy wziąć urlop, aby złapać odrobinę oddechu od pracy i zaplanować z dużym wyprzedzeniem np. wolne przed Świętami Wielkanocnymi czy tegoroczną czerwcówkę. W nadchodzącym roku szykuje się kilka takich okazji.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Dni wolne od pracy 2021
• Kalendarz dni wolnych 2021 – kiedy zaplanować długi weekend?
• Kalendarz 2021: czy za święto w sobotę należy się dodatkowy wolny dzień w pracy?

| Jak skutecznie wypocząć, biorąc kilka dni wolnego?

Dni wolne od pracy 2021

W 2021 roku ustawowo przysługuje trzynaście dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy wypadają najważniejsze święta 2021, i w którym terminie warto wziąć urlop, aby cieszyć się długim weekendem. Z myślą o Tobie w jednym miejscu zebraliśmy wszystkie pomocne informacje, abyś po wyczerpującym 2020 roku mógł nieco odpocząć od codziennych obowiązków.

Kalendarz 2021 ze świętami

kalendarz dni wolnych 2021

Kalendarz dni wolnych 2021

1 stycznia – Nowy Rok (piątek),
6 stycznia – Trzech Króli (środa),
4 kwietnia – Wielkanoc (niedziela),
5 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek),
1 maja – Święto Pracy (sobota),
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (poniedziałek),
23 maja – Zielone Świątki (niedziela),
3 czerwca – Boże Ciało (czwartek),
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego (niedziela),
1 listopada – Wszystkich Świętych (poniedziałek),
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (czwartek),
25 grudnia – Boże Narodzenie I dzień (sobota),
26 grudnia – Boże Narodzenie II dzień (niedziela).

| 26 dni urlopu – sprawdź, od kiedy możesz liczyć na długi wypoczynek!

Kalendarz dni wolnych 2021 – kiedy zaplanować długi weekend?

Kiedy zaplanować urlop w 2021 roku?

Kiedy zaplanować urlop w 2021 roku?

W kalendarzu na 2021 rok możesz zarezerwować kilka długich weekendów. Pierwszą szansę będziesz mieć już w styczniu. Nowy Rok przypada w piątek, a to oznacza, że jeśli weźmiesz wolne 4 i 5 stycznia, zyskasz odrobinę wytchnienia aż do 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli. Gdy dobierzesz urlop także 7 i 8 stycznia – zapowiada się aż 10 dni laby na samym początku roku.

Wielkanoc 2021 wypada 4 kwietnia. Jeśli zaplanujesz urlop na 1 i 2 kwietnia, w rezultacie możesz mieć aż 5 dni bez pracy. Na następny długi weekend trzeba będzie poczekać aż do majówki, kiedy to 1 maja wypada w sobotę, a 3 maja w poniedziałek. Wystarczy zarezerwować wolne np. na ostatni dzień kwietnia i tym sposobem zyskać przestrzeń  na 4 dni wypoczynku poza domem.

| Dlaczego warto wziąć naprawdę długi urlop i jak do tego przekonać szefa?

Kolejna szansa na przedłużony weekend pojawi się przy okazji tzw. czerwcówki i Bożego Ciała. Święto jak co roku wypada w czwartek. Jeżeli więc ze swojego urlopu wypoczynkowego wygospodarujesz wolny piątek, do dyspozycji będziesz mieć ponownie 4 dni bez pracy. Wolne możesz zarezerwować również na przełomie października i listopada. Wszystkich Świętych będziemy obchodzić w poniedziałek, zatem wystarczy wypisać wniosek urlopowy na 28 października (piątek) i przedłużyć sobie listopadowy weekend. Jeśli to nie wypali, pomyśl o kolejnej okazji, bowiem Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) będziemy celebrować w czwartek. Jeżeli dostaniesz urlop w piątek (2 listopada), ponownie na Twoim koncie pojawią się 4 dni do kreatywnego wykorzystania.

| Jak wyliczyć urlop, jeśli dopiero zaczynasz pracę?

Kalendarz 2021: czy za święto w sobotę należy się dodatkowy wolny dzień w pracy?

W kalendarzu na rok 2021 znajdują się tylko dwa dni, kiedy świąteczny dzień przypada w sobotę. To 1 maja oraz 25 grudnia. Zgodnie z prawem osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą za świąteczną sobotę odebrać dodatkowy dzień wolny. Co do zasady pracodawca wyznacza, kiedy to nastąpi, jednak w wielu firmach pracownicy mają w tej kwestii wolną rękę.

Niestety ta zasada nie działa w przypadku świątecznych dni, które wypadają w niedzielę. Ustawodawca jasno określa w Kodeksie pracy, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. To oznacza, że za Wielkanoc, Zielone Świątki i Święto Wojska Polskiego nie otrzymasz dodatkowego dnia wolnego.

| Powrót do pracy po urlopie – 5 sposobów na motywację

Oceń artykuł