Jesteśmy ciągle w biegu – o największych wyzwaniach i grzechach w pracy programisty

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Życie zawodowe

SchemesO możliwościach rozwoju w IT i niewykorzystanych szansach rozmawiamy z Bartkiem Zdanowskim, developerem Javy w TouK oraz członkiem kapituły konferencji Confitura 2015.

 

Programiści nie mogą narzekać na możliwości i warunki pracy. W przypadku tej branży rynek jest rynkiem pracownika, a nie pracodawcy….

– To prawda. Pojawiają się nawet złośliwe komentarze, że IT to arystokracja na rynku, bo szczyci się wysokimi zarobkami. Warto jednak zwrócić uwagę na specyfikę tego zawodu. Nie wiem, czy jest drugi zawód wymagający takiej intensywności w przyswajaniu wiedzy i doświadczeń. Nowe technologie rozwijają się bardzo szybko, więc musimy być cały czas na bieżąco. Wiedza przyswojona rok temu dzisiaj już może stracić aktualność. Jesteśmy więc ciągle w biegu, żeby nadążyć za zmianami. Często też poświęcamy swój prywatny czas na dokształcanie się.

 

– Ale jeśli nie brakuje ofert pracy, sytuacja na rynku jest bardzo dobra, to może pojawić się pokusa, żeby się tak bardzo nie wysilać…

– Jest kilka głównych grzechów, którzy popełniają programiści i zaniedbują swój rozwój. Przede wszystkim pojawia się lenistwo. Utknięcie w jednym projekcie na kilka lat to dla programisty zawodowe samobójstwo. Jeśli cały czas wykorzystuje tylko te same technologie i jeden język programowania, a nie poznaje innych, to nie tylko nie idzie do przodu, ale wręcz cofa się w rozwoju. Stara wersja języka została już bowiem dawno wyparta przez nową, a my nie mamy w tym żadnego doświadczenia. Dlatego ważne jest ciągłe dokształcanie się i nie bazowanie wyłącznie na tym, co jest w pracy.

 

– Co jeszcze hamuje rozwój programistów?

– Obawa przed zmianą pracy. Niektórzy boją się technologicznego wyścigu i wyzwań, intensywności przyswajania wiedzy, elastyczności i otwartości na zmiany. Nie chcą opuszczać bezpiecznej strefy komfortu. Znam ludzi, którzy w swoim miejscu pracy przestali się rozwijać, nie dbają o to również poza pracą i widać, że wpływa to bardzo na atrakcyjność takich kandydatów w oczach pracodawcy.

 

– Co więc należy robić, żeby być coraz lepszym specjalistą?

– Przede wszystkim należy być na bieżąco. Jeśli możemy wpływać na to, w jakich projektach jesteśmy, to wykorzystajmy to. Poprośmy przełożonych o przeniesienie i możliwość pracy przy nowych projektach, produktach, z wykorzystaniem nowych narzędzi. Warto też angażować się w aktywności po godzinach pracy. Na przykład uczestniczyć w regularnych spotkaniach grup użytkowników konkretnych technologii czy języków, np. Java User Group. Warto dołączyć do internetowych for dyskusyjnych. Jeśli nie chcemy zabierać głosu, to wystarczy czytać rozmowy na grupach, by biernie przyswajać wiedzę. Branżowe blogi, internetowe samouczki – to wszystko dostępne jest za darmo, tylko potrzebne są chęci i czas. Polecam również przyłączenie się do prac nad projektami open source. Tworzą je profesjonaliści, często po godzinach pracy u swojego pracodawcy. Dzięki temu można poznać ich uwagi, sugestie i otrzymać informacje zwrotną na temat swojego kodu. Wartościowe są również konferencje branżowe. Komercyjne potrafią odstraszać ze względu na cenę, ale jeśli nie chcemy płacić, to mamy również taką możliwość. Konferencja Confitura, którą organizujemy, jest bezpłatna, wymagana jest wyłącznie opłata rejestracyjna. W tym roku przyjmiemy 1400 osób, co czyni nas jedną z największych konferencji w Polsce i w Europie jeśli chodzi o bezpłatne konferencje. Atutem jest bogata tematyka – odbędzie się aż 35 prezentacji w pięciu równoległych ścieżkach. Zapis będzie można również oglądać na Youtubie. Warto dowiedzieć się, jakie są obecnie trendy w technologiach, w jakim kierunku należy się rozwijać, co można zmienić w swoim projekcie, czego nauczyć się i co może się nam przydać przy poszukiwaniu nowej pracy.

 

– Nad czym jeszcze warto pracować, poza technicznymi aspektami?

– Znajomość języka angielskiego to dzisiaj podstawa. Cały świat IT posługuje się tym językiem, inspiracje przychodzą z zagranicy, więc angielski to naturalny język komunikacji. Warto go cały czas szlifować. Liczą się też kompetencje miękkie.

 

– Jak radzą sobie z nimi programiści?

– Asertywność, techniki rozwiązywania konfliktów – to kwestie, z którymi programiści często są na bakier. Wbrew pozorom, to praca, która wymaga komunikatywności i współpracy zespołowej, dlatego warto cały czas rozwijać takie kompetencje. Przydatne są warsztaty, szkolenia, konferencje, fachowa literatura. Równolegle do technicznej części, dostępna jest też oferta dotycząca umiejętności miękkich i zarządzania projektami. Wystarczy tylko zainteresować się i poszukać czegoś dla siebie.

————————————————————–

rogaty_bzdBartek Zdanowski jest współorganizatorem konferencji Confitura 2015, programistą w TouK.

 

Pracuj.pl jest partnerem konferencji Confitura, która odbędzie się 5 lipca 2015 w Warszawie. Konferencja skupia się na Javie i językach opartych o JVM, frameworkach oraz na technikach miękkich. Więcej informacji: http://2015.confitura.pl

 

Oceń artykuł


Narzędzia