Porady Życie zawodowe Jesteś ekstrawertykiem? Jak Cię widzą inni?
20.04.2017

Jesteś ekstrawertykiem? Jak Cię widzą inni?

20.04.2017
Autor wpisu Pracuj.pl

Skłonność do ekstrawersji bądź introwersji jest - według specjalistów - jedną z najważniejszych cech osobowości. Znajduje to odzwierciedlenie w codziennych aktywnościach, relacjach z otoczeniem i reakcjach na różne sytuacje.

Ekstrawertyk – definicja i najważniejsze cechy

Słowo „ekstrawertyk” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „zwracać się na zewnątrz”. To tam kieruje się percepcja ekstrawertyka, podobnie jak i jego działania.

Sprawdź, czy jesteś ekstrawertykiem i jak to wpływa na Twoją pracę

CECHA NR 1: Skłonność do aktywnego działania

Ekstrawertycy napędzają pracę każdego zespołu. Bywają bardzo pomocni w trudnych chwilach, kiedy część osób się poddaje. Są wulkanami energii, niekiedy dość hałaśliwymi. Mogą przez to być przytłaczający dla otoczenia, zwłaszcza dla introwertyków.

CECHA NR 2: Poszukiwanie kontaktu z innymi ludźmi

Świetnie przydaje się do promowania firmy na zewnątrz, np. poprzez udział w konferencjach, spotkaniach biznesowych itp. Ta tendencja może jednak sprawiać, że ekstrawertycy będą nadmiernie skupiać się na wytwarzaniu dobrego wrażenia wokół własnej osoby, pomijając obowiązki w pracy.

CECHA NR 3: Ekspresyjny styl komunikacji

Wpływa pozytywnie na atmosferę w pracy. Wywołuje uśmiech na twarzy współpracowników. Może pomóc wywołać twórcze dyskusje, prowadzące do wypracowania nowych rozwiązań. Ekstrawertycy miewają skłonność do ujawniania zbyt wielu szczegółów z życia prywatnego, co bywa kłopotliwe. Zdarza się im również poświęcać za dużo czasu na bezproduktywne dyskusje.

CECHA NR 4: Wielozadaniowość

Ekstrawertycy mają wiele pasji i potrafią robić kilka rzeczy jednocześnie. Ich energia może zostać świetnie wykorzystana, kiedy zespół jest mocno obciążony zadaniami. Jeżeli jednak nie ma kogoś, kto ustali plan działania oraz go skoordynuje, sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Pojawi się wówczas rozdźwięk pomiędzy deklaracjami a działaniem.

Efektywność pracy ekstrawertyka zależy od tego, w jaki sposób wykorzysta się jego potencjał i określi kierunek działania. W zespołach warto przeprowadzić diagnozę osobowości oraz uwzględniać wyniki badania podczas planowania działań całej załogi.

 

Oceń artykuł