Porady Życie zawodowe Jest wiele powodów, aby zmienić pracę. Znajdź swój!
08.01.2016  | 5 min czytania

Jest wiele powodów, aby zmienić pracę. Znajdź swój!

08.01.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu admin

Dreaming35% pracujących Polaków aktywnie szuka pracy lub rozważa zmianę zatrudnienia – wynika z raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”. Dlaczego szukają nowego pracodawcy? Powodów zmiany pracy jest tyle, ilu pracowników. I tak naprawdę każdy jest dobry. Przy zmianie pracy najważniejsza jest bowiem sama zmiana – jak podkreślają eksperci, to ona dodaje nam skrzydeł, motywacji i pozwala spojrzeć na wyzwania zawodowe z nowym optymizmem.

 

- Wiele razy słyszałam od moich klientów, że decyzja o zmianie pracy, a często nawet zwolnienie z pracy, były jedną z najlepszych rzeczy, która spotkała ich w życiu - mówi Justyna Ciećwierz, coach kariery, indywidualny trener rozwoju zawodowego i przyznaje, że nie warto bać się zmiany pracy.

Swoją decyzję trzeba jednak zawsze dobrze przemyśleć.

- Potrzebujemy wzrastać jako ludzie i rozwijać się jako pracownicy. Dobrze jest jednak zadać sobie pytanie, czy zmiana zawodowa, którą planujemy, zmieni w pozytywny sposób nasze życie, sprawi, że będziemy mogli dzielić się lepiej swoimi talentami, realizować swoją pasję oraz pozwoli zatroszczyć się o rodzinę, którą mamy na utrzymaniu – dodaje ekspert.

A co potem? - Dla każdego powód dobry do zmiany pracy jest inny. Tym bardziej warto słuchać swojego serca i intuicji, no i przede wszystkim … działać – dodaje Justyna Ciećwierz.

 

Dlaczego więc warto zmienić pracę?

 

• Pieniądze

Aż 77% Polaków rozważa zmianę miejsca pracy, ponieważ chce więcej zarabiać (badanie Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy 2015”). Pieniądze od lat znajdują się w czołówce czynników najbardziej motywujących do zmiany pracy. Statystycznie dużo łatwiej jest o podwyżkę, zmieniając pracodawcę, niż prosząc o nią aktualnego. Analitycy szacują wręcz, że będąc zatrudnionym w danej firmie ponad dwa lata, w skali całego życia możesz zarobić nawet 50% mniej, niż regularnie zmieniając pracodawcę.

 

• Rozwój zawodowy i awans

Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”, większość Polaków twierdzi, że w pracy rutyna jest dla nich czymś negatywnym (70%). Aż 80% badanych podkreśla, że w życiu zawodowym stawia na rozwój, a nie na wygodę, a ponad połowa (56%) deklaruje, że jest w swoim żywiole, gdy może zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i obowiązkami. Pewnie dlatego rozwój zawodowy znajduje się na drugim miejscu na liście czynników najważniejszych dla kandydatów poszukujących pracę – według danych Pracuj.pl wskazuje go aż 43% ankietowanych. Za rozwojem zawodowym bardzo często idzie również awans zawodowy. Dla większości Polaków to właśnie zmiana miejsca pracy jest najłatwiejszym sposobem otrzymania wyższego stanowiska.

 

• Work life balance

Szczególnie ważne wśród przedstawicieli młodego pokolenia, którzy na równi z karierą zawodową cenią możliwość rozwijania swoich pasji i po prostu celebrowania życia – kontaktów z rodziną, przyjaciółmi, oddawaniu się hobby. Jako element kluczowy przy zmianie pracy, równowagę pomiędzy życiem zawodowym i osobistym wskazało 38% ankietowanych badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy”.

 

 

• Elastyczność

Jak potwierdzają wyniki wspomnianego badania Pracuj.pl oraz raportu „Motywacja Młodych 2015”, dla Polaków coraz ważniejsza jest elastyczność. Spodziewają się oni elastyczności, możliwości przejścia na pracę zdalną, a wręcz projektową, a nader wszystko cenią sobie relacje partnerskie pomiędzy przełożonymi a zespołem.

 

• Szef

Podobno nie zostawia się firmy, ale przełożonego. Aż jedna trzecia Polaków szuka nowej pracy przez złe relacje z dotychczasowym szefem. Pesymiści mogą powiedzieć – w nowej pracy możesz trafić jeszcze gorzej. Z drugiej strony, jeśli nie podejmiesz decyzji o zmianie, nigdy się o tym nie przekonasz. A możesz trafić też dużo lepiej. Tym bardziej, że złego szefa możesz rozpracować już na rozmowie rekrutacyjnej.

 

• Zmiana kultury korporacyjnej

Często osoby, które całe swoje zawodowe życie spędziły w korporacjach, chcą spróbować swoich sił w mniejszych organizacjach czy wręcz start-upach. Mają nadzieję, że wniosą one do ich kariery mniej procedur, większy zakres odpowiedzialności, decyzyjność i samodzielność czy mniej personalnych rozgrywek, z których słyną duże organizacje. Z drugiej strony, dla wielu osób pracujących dotychczas w mikrofirmach, kariera w korporacji może być czymś, o czym marzą – z większymi budżetami i możliwością pracy w międzynarodowym środowisku. Dla obu grup zmiana kultury korporacyjnej przyniesie bez wątpienia nowe wyzwania i motywacje.

 

• Nowa dzielnica, miasto, kraj

Nowa praca może znacznie podnieść nasz poziom życia dzięki znacznemu skróceniu dojazdów do niej (koniec codziennymi, dwoma godzinami spędzonymi w autobusach lub tramwajach!). Wiele osób idzie jednak o krok dalej. Jak pokazują badania, zdecydowana większość Polaków, którzy rozważają zmianę pracodawcy lub szukają pracy, jest gotowa na zmianę miejsca zamieszkania dla lepszej pracy. Bo nowa praca może oznaczać dla nas przeprowadzkę do ulubionego miasta lub poznanie zupełnie innego kraju.

 

A co Was zmotywowałoby do zmiany pracy?

Planujesz zmianę pracy? Zapraszamy już teraz do przeglądania aktualnych ofert na Pracuj.pl!

Nowy obraz (5)

Oceń artykuł