Porady Życie zawodowe Jeden długi urlop czy kilka krótkich – co wybrać?
27.06.2019  | 5 min czytania

Jeden długi urlop czy kilka krótkich – co wybrać?

27.06.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Z artykułu dowiesz się:

  1. Co daje nam długi urlop
  2. Jak dobrze zaplanować czas, żeby wypocząć
  3. Co robić, aby nie wpaść w spiralę pracoholizmu

Warto w ciągu roku zaplanować jeden długi… i kilka krótkich urlopów, aby czuć się dobrze i kipieć energią. Regularny wypoczynek to jeden z filarów efektywności i dobrego samopoczucia. Umiejętność zwalniania obrotów pomaga zachować równowagę pomiędzy życiem osobistym i zawodowym, a także pozwala czerpać radość z działań, w które się angażujemy.  

Ładowanie baterii to konieczność!

„Odpocznę, kiedy domknę ten projekt / dostanę awans / będę zarabiać tyle, ile chcę / wypracuję bezpieczną pozycję w firmie…” – myśląc w ten sposób, nigdy nie znajdziesz odpowiedniego momentu na to, by zwolnić tempo. Wybierając czas na regenerację, warto kierować się potrzebami własnego organizmu i psychiki. Masz skłonność do tego, by brać zbyt dużo na swoje barki? Odczuwasz napięcie i niepokój w chwilach wolnych od obowiązków? Aby nie wpaść w destrukcyjną spiralę pracoholizmu, wyznaczaj sobie cele na miarę własnych możliwości, wyrabiaj nawyk codziennego odpoczynku i planuj swoją pracę. Ważne, by znajdować również czas na relaks. Jeśli masz za sobą intensywny okres, weź kilka dni urlopu i zyskaj w ten sposób dłuższy weekend. Zadbaj o siebie, traktując korzystanie z wolnych chwil nie jak przywilej, ale jak konieczność.      

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2019

Długa czy krótka przerwa?

Zdaniem Anny Kalskiej, trenera kariery, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej wypoczniemy, mając do dyspozycji trzy tygodnie czy pięć dni wolnego.

Wiele zależy od naszych potrzeb oraz od tego, jak spędzamy czas, tzn. czy wiemy, co sprawia nam przyjemność, czy potrafimy organizować swoją codzienność. Ważne, abyśmy w trakcie urlopu – krótkiego czy długiego – doświadczali uczucia rozluźnienia. Jeśli nie możemy na dłuższy czas oderwać się od obowiązków, jak najlepiej wykorzystajmy krótką przerwę. Zapomnijmy o sprawach zawodowych, bądźmy tu i teraz. Możliwość wypoczywania przez kilka tygodni gwarantuje nam ciekawsze perspektywy. Pierwsze wolne dni to okres adaptacyjny, kiedy przyzwyczajamy się do nowych warunków. Możemy odrzucić codzienną rutynę, nabywać nowych przyzwyczajeń, rozwijać pasje itd. Dłuższe „wagary” od codzienności to zbawienny pomysł, zwłaszcza jeśli czujemy się przemęczeni, zestresowani, a może nawet wypaleni. Gdy odpoczywamy przez kilka tygodni, mamy okazję zatęsknić za codziennością. Zyskujemy też czas, by przygotować się do powrotu.
- Anna Kalska, trener kariery

Zarówno krótko-, jak i długotrwały urlop pociągają za sobą liczne korzyści. Ważne jednak, by liczba wolnych dni była adekwatna do Twojego samopoczucia i poziomu zmęczenia. Jeśli masz za sobą miesiące pełne wyzwań, zwolnij na dłużej, by później entuzjastycznie przystąpić do realizacji kolejnych projektów.    

Odpoczywaj, gdy czujesz zmęczenie

Odpoczynek raz w roku to zdecydowanie zbyt mało, by odzyskać siły i w pełni wykorzystywać swój potencjał. Praca, nawet taka, w której odnajdujesz spełnienie i radość, może męczyć - to naturalne. Nie zwiększaj obrotów, jeśli czujesz się przeciążony i rozkojarzony. Czasami warto domknąć bieżące sprawy, wstrzymać się z kolejnymi wyzwaniami i złapać odrobinę dystansu, np. spędzając kilka dni w górach. Nie jesteśmy niezastąpieni i nie musimy angażować się we wszystkie projekty. Warto zachować umiar.        

Urlop – przeżyj go dobrze!

Niezależnie od tego, czy planujesz kilkudniową, czy kilkutygodniową nieobecność, przygotuj się do urlopu i przestrzegaj zasad efektywnego wypoczynku:

  • Zwolnij

Choć praca w trakcie urlopu nie jest zabroniona, nie szukaj dorywczych zajęć. Skoncentruj się na sobie. Jeśli uwielbiasz roboty remontowo-budowlane i zaplanowałeś zmianę wystroju domu, realizuj plany. Pamiętaj jednak, by zachować umiar i znaleźć czas również na zasłużoną regenerację na kanapie, w hamaku, w wannie itd.

Zmęczenie po pracy – jak się go pozbyć?

  • Rób to, na co masz ochotę

Wybierając sposób spędzania wolnego czasu, nie kieruj się modą czy radami innych ludzi. Znajdź formę wypoczynku, która będzie dla Ciebie najlepsza, najprzyjemniejsza, najbardziej satysfakcjonująca. Być może po weekendzie na rybach będziesz czuć się o niebo lepiej niż po dwóch tygodniach spędzonych w gorącym tropikalnym klimacie.

  • Relaksuj się

Dobrze jest zaplanować urlop, ale warto pozostawić odrobinę miejsca na spontaniczność i improwizację. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z pierwotnym planem, dlatego zachowaj otwartość na to, co nowe. Najważniejszy cel urlopowicza to wypoczynek.

  • Ciesz się każdym dniem

Ważne, by urlop był dla Ciebie przyjemnym doświadczeniem. Aby tak się stało, zastanów się, jak chcesz go spędzić. Zarezerwuj bilety, kup potrzebny sprzęt, przeanalizuj, co oferuje kurort, do którego się wybierasz. Dzięki temu wakacje będą ciekawe i emocjonujące.

  • Przygotuj się do urlopu

Aby wypocząć, warto przed urlopem uporządkować sprawy zawodowe, tzn. sfinalizować najważniejsze zadania, poinformować klientów, do kogo mogą się zwracać w razie potrzeby itp. Ważne również, by przygotować się do wyjazdu, tzn. spakować niezbędne rzeczy, wykupić polisę itp.

Jak przygotować się do urlopu?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Wypoczywajmy, kiedy to możliwe. Niezależnie od tego, jak długo ma trwać nasza nieobecność w pracy, starajmy się jak najlepiej wykorzystać każdą wolną chwilę.    

Oceń artykuł