Jeden długi czy kilka krótkich – jaki urlop wybrać?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin Ocena treści 5/5 (2)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 5/5 (2)

Tourist Couple Sightseeing CityIle osób, tyle recept na udany urlop. Można odpoczywać raz w roku, ale trzy tygodnie ciurkiem. Można przez całe wakacje robić sobie regularne, kilkudniowe przerwy. Które rozwiązanie jest lepsze?

 

Raz a dobrze

Urlop oszczędzam przez cały rok. Nie biorę dodatkowych dni wolnych przed świętami, bardzo rzadko wyjeżdżam na przedłużone weekendy. Wszystko po to, by jesienią wybrać się na wymarzony, ponad trzytygodniowy urlop – zaciera ręce Anna, pracująca w agencji PR. – Wspólnie z mężem co roku wybieramy inne miejsce. Byliśmy już w Wietnamie, Indiach. W tym roku idziemy pod prąd i … jedziemy w Bieszczady – śmieje się specjalistka ds. komunikacji. – Wynajęliśmy dom w środku totalnej głuszy i będziemy cieszyć się ciszą, samotnością i naturą – dodaje.

 

Jak zwracają uwagę eksperci, właśnie tak długi wypoczynek pozwala na prawdziwą regenerację sił i naładowanie akumulatorów.

 

Urlop w ratach

Niestety, szczególnie w szczycie sezonu o długi urlop bywa ciężko. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek … na raty. I zamiast jednych długi wakacji, jedzie na kilka krótszych.

 

Zrobiliśmy tak ze znajomymi w zeszłym roku i właśnie ten sposób wypoczynku bardzo się w naszym wypadku sprawdził – opowiada Eryk, przedstawiciel handlowy. – Na początku czerwca pojechaliśmy na żagle na Mazury, później na 4 dni nad morze, na przełomie lipca i sierpnia udało nam się kupić tanie bilety i polecieliśmy na przedłużony weekend do Edynburga, sezon wakacyjny zamknęliśmy 5-dniowym spływem kajakowym na Warmii. Od czerwca do sierpnia spędziłem na wakacjach łącznie 20 dni. A przy okazji zaoszczędziłem kilka na zimowy wyjazd na narty – cieszy się.

Dodaje, że w dzięki takiemu wypoczynkowi zobaczył dużo więcej niż podczas jednego długiego urlopu. Przyznaje też, że zeszłoroczne powroty do pracy nie były też aż tak dokuczliwe, ponieważ za każdym razem czekały już na niego kolejne wakacje, a zaległości nie było tak wiele.

 

Dlaczego warto?

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na jeden długi, czy kilka krótkich, na urlop zwyczajnie trzeba się wybrać. Nie dając organizmowi chwili wytchnienia – szkodzimy mu. Od urlopu zależy zatem nasze zdrowie. Ale nie tylko. Oto kilka innych powodów, dla których warto zrobić sobie przerwę od pracy:

 

  • Podczas wakacji do głowy przychodzą wspaniałe pomysły – zwraca na to uwagę m.in. Robert Kriegel, autor książki „How To Succeed In Business Without Working So Damn Hard”. Przypomina on, że wielu pracowników właśnie podczas wakacji wpada na rewolucyjne pomysły, które później mogą wdrożyć w swojej firmie. To efekt chwili oddechu i spojrzenia na zawodową codzienność z dalszej perspektywy.
  • Słońce poprawi Twoją produktywność w pracy (po powrocie z wakacji sprawniej i szybciej pracuje aż 34% osób informuje portal Expedia.com).
  • Zaoszczędzisz trochę kasy (swojej i firmy). Jak mówi Christine Hohlbaum, autorka książki “The Power of Slow: 101 Ways to Save Time in Our 24/7 World” osoby, które nie wypoczywają narażają się na dodatkowe koszty związane z chorobami czy stratami jakie ponosi firma z powodu ich przemęczenia i pomyłek z niego wynikających.
  • Będziesz żyć nawet 20 lat dłużej (potwierdzają to badania ekspertów z Uniwersytetu stanu Nowy Jork w Oswego).

 

Jednym słowem – warto! Miłego urlopu!

Oceń artykuł


Narzędzia