Porady Życie zawodowe Jakie są pozytywne skutki bezrobocia?
12.07.2018  | 4 min czytania

Jakie są pozytywne skutki bezrobocia?

12.07.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Pozytywne skutki bezrobocia to wzrost motywacji do podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub zmiany profesji. Z drugiej strony, im dłuższa przerwa w pracy, tym mniej korzyści dla osoby bezrobotnej. Pozytywne skutki bezrobocia występują głównie wtedy, gdy zjawisko nie jest powszechne i wymuszone.

Bezrobocie wzbudza głównie negatywne skojarzenia. Utrata pracy często wiąże się z pogorszeniem sytuacji materialnej. Długotrwały brak aktywności zawodowej może skutkować obniżeniem poczucia własnej wartości, a nawet depresją.

Istnieją też pozytywne aspekty tego zjawiska. Jego jaśniejsza strona to:

  • Okazja do zweryfikowania celów zawodowych

Mimo że właśnie otrzymałeś wypowiedzenie i straciłeś źródło dochodu, odczuwasz… ulgę? Jeśli nie lubiłeś swojej pracy, ale nie złożyłeś rezygnacji w obawie przed zmianą, możesz wykorzystać czas bezrobocia na szukanie nowych celów zawodowych. Zastanów się, co chcesz i potrafisz robić. Pomyśl, jak krok po kroku rozpocząć działalność w nowej branży. Stwórz plan działania i czerp satysfakcję z życia zawodowego.    

  • Motywacja do zmiany i rozwoju

Aby znaleźć atrakcyjną pracę, trzeba posiadać cechy i umiejętności ważne dla pracodawców. Jeśli otrzymałeś status osoby bezrobotnej, możesz np. korzystać z dofinansowań kursów i szkoleń przyznawanych przez powiatowe urzędy pracy lub inne instytucje państwowe. To dobra okazja do zdobywania nowych kompetencji i zwiększania swoich szans na rynku pracy.

  • Osiągnięcie spełnienia w innych sferach

Przerwanie aktywności zawodowej nie zawsze jest przymusowe i niekoniecznie wynika z trudnej sytuacji na rynku pracy. Zdarza się np., że rodzic nie kontynuuje kariery zawodowej po zakończeniu urlopów: macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, ale poświęca się opiece nad dziećmi. Najważniejsze, by osoba, która podjęła taką decyzję, czuła się spełniona i szczęśliwa.   

Bezrobocie nie jest korzystnym zjawiskiem. Czasem utrata pracy może okazać się przełomowym momentem, po którym nastąpi znacznie lepszy dla nas okres (bo np. odważymy się zrealizować długo odkładane plany biznesowe). Mimo wszystko warto kierować swoją karierą tak, by unikać braku aktywności zawodowej - chyba że jest to w pełni świadomy i przemyślany wybór, który przynosi zadowalające skutki.

Oceń artykuł