Jaka miłość, taka praca?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Życie zawodowe

Couple at home using smartphone in front of laptopGdyby nie JEJ/JEGO wsparcie, to nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy – mówią często pracownicy, którzy są w szczęśliwych związkach. To, jak czujemy się w pracy, czy rozwijamy się, odnosimy sukcesy, ale też czy umiemy podjąć decyzję o zmianie i przetrwać zawodowe kryzysy – w pewnym stopniu jest zależne od tego, z kim idziemy przez życie.

 

 

Jak udowodnili naukowcy, nie tylko od nas samych, ale również od zachowań naszych partnerów i ich osobowości zależy nasze życie zawodowe. Sumienność i skrupulatność osób, z którymi żyjemy – to zdaniem badaczy – cechy, które wpływają na sukces zawodowy. Badanie to zostało opisane w magazynie Psychological Science. Jak pokazały wyniki pięcioletnich obserwacji naukowców, większą satysfakcją z pracy, wyższymi zarobkami czy częstszymi awansami mogą pochwalić się osoby, których druga połowa jest obowiązkowa i sumienna. To że nie tylko nasz charakter, ale i osobowość partnera, wpływa na nasz zawodowy sukces, potwierdzają także historie z życia wzięte.

 

Profil idealnego kandydata do…wspólnego życia

Choć powinniśmy, to nie zawsze umiemy zostawić za drzwiami firmy swoje prywatne sprawy i myśli krążące wokół naszego związku. Kryzysy, samotność we dwoje, niedopasowanie charakterów i wynikające z tego ciągłe kłótnie – wszystko to może wpływać na nasze samopoczucie i efektywność w pracy. Jakie cechy partnerów sprawiają, że nasze życie zawodowe kwitnie? Odpowiadają nasi Czytelnicy.

Agnieszka:Gdy po urlopie macierzyńskim postanowiłam wrócić do pracy, mąż przejął ode mnie część domowych obowiązków, a były nawet miesiące, kiedy to on więcej czasu spędzał w domu, bo moja praca wymagała większej dyspozycyjności. To było dla niego naturalne, nie miał o to pretensji. Wykazał się cierpliwością i wyrozumiałością, dzięki czemu łatwiej było mi się odnaleźć w nowej dla mnie rzeczywistości. Nie chodzi o wykorzystywanie drugiej strony, ale dbanie o równowagę, partnerstwo, dzielenie się obowiązkami i szanowanie nawzajem tego, co dla nas ważne.

Tomek:Praca jest równocześnie dla mnie pasją i moja dziewczyna dobrze o tym wie. Czasem muszę wyjechać albo pracować w weekendy. To taki charakter pracy. Ona to jednak akceptuje, choć oczywiście staram się nie nadużywać tej tolerancji. Gdybym jednak rzucić tę pracę, byłbym sfrustrowany. Ona to rozumie, więc dzięki temu mogę robić zawodowo to, co faktycznie chcę.

Magda:Jestem bardzo emocjonalna, dlaczego czasem zdarza mi się po przyjściu do domu jeszcze przez jakiś czas przeżywać jakieś firmowe sytuacje, analizować, roztrząsać. Choć się staram, to nie zawsze umiem zostawić pracę za drzwiami. Mój mąż należy do ludzi spokojnych i opanowanych. Wysłucha, pocieszy, ale nie udzielają mu się moje nastroje. Dzięki niemu uczę się łapać dystans.

Robert:Kiedy założyłem swoją działalność, zawsze mogłem liczyć na moją dziewczynę. Gdy były przejściowe trudności, firma miała kłopoty, to nie czułem się z tym wszystkim sam, bo ona mnie wspierała, interesowało ją, to co się dzieje. Te wspólne rozmowy pomogły mi w podejmowaniu decyzji i nieraz uchroniły przed popełnieniem jakiegoś błędu.

Natalia:Mój mężczyzna zawsze mi kibicuje. Gdy przede mną jakieś wyzwanie zawodowe, trudny dzień, nowe zadania, mogę liczyć na słowa otuchy, telefon, sms…Wydaje się to banalne, ale nawet takie drobne gesty i okazywanie zainteresowania jest ważne, zwłaszcza, że przecież każdy z nas zawsze się spieszy, ma tyle na głowie.

 

Co i kto wysysa zawodową energię?

Od sukcesów zawodowych możemy się oddalać, gdy nasza połówka próbuje zrzucać na nas całkowitą odpowiedzialność za obowiązki domowe i rodzinne. Gdy brakuje pomocy przy zwykłych, codziennych sytuacjach, jak choćby sprzątanie, robienie zakupów czy odbieranie dzieci z przedszkola, o wiele trudniej jest nam zawalczyć o to, co chcielibyśmy osiągnąć zawodowo. Zwyczajnie może nam nie starczyć siły i czasu, by podjąć wysiłek i np. zapisać się na studia podyplomowe czy zrobić dodatkowy kurs.

A co się dzieje, gdy zaczynamy zdobywać sukcesy zawodowe? W związku zbudowanym na zdrowych relacjach, partnerzy cieszą się ze wzajemnych osiągnięć, a to dodaje motywacji i pozytywnie wpływa na to, jak dalej toczą się nasze losy zawodowe. Nadwrażliwe i urażone ego oraz zaborczość mogą być natomiast potężnymi niszczycielami i hamować partnerów przed sięganiem po kolejne sukcesy.

 

Czy Waszym zdaniem cechy partnerów i partnerek pomagają w pracy?

Oceń artykuł


Narzędzia