Porady Życie zawodowe Jak zostać sekretarką?
26.06.2018  | 4 min czytania

Jak zostać sekretarką?

26.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Posiadasz umiejętność obsługi pakietu MS Office i dobrze radzisz sobie z pisaniem raportów? Jesteś osobą komunikatywną i dobrze zorganizowaną? Jeśli tak, możesz rozwijać swoje zdolności i zdobywać dodatkowe kompetencje niezbędne w zawodzie sekretarki.

Pracodawco, sprawdź zakres obowiązków sekretarki i wzór ogłoszenia o pracę

Jakie wymagania trzeba spełniać?

Praca sekretarki wymaga m.in. odpowiedzialności i obowiązkowości. Od zaangażowania osoby zajmującej to stanowisko zależy funkcjonowanie sekretariatu. Warto spróbować swoich sił w tej profesji, jeśli:

  • Wykazujesz biegłość w obsłudze komputera i urządzeń biurowych

Excel, Word, PowerPoint oraz programy do tworzenia faktur – biegle je obsługujesz, dzięki czemu sprawnie przygotowujesz zestawienia, dokumenty i prezentacje? Umiejętności tego rodzaju są niezbędne w pracy biurowej.

  • Znasz języki obce

Znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie jest jednym z podstawowych wymogów stawianych przez pracodawców. Jeśli firma jest międzynarodowa, niezbędna może być również umiejętność posługiwania się innymi językami, takimi jak niemiecki, czeski czy holenderski.

  • Radzisz sobie z presją czasu

Planowanie spotkań szefa, konieczność szybkiego reagowania w razie nieprzewidzianych, wyjątkowych okoliczności – aby radzić sobie w takich sytuacjach, trzeba wykazywać dużą odporność na stres.

  • Lubisz pracę z ludźmi

Sekretarka pośredniczy w relacjach szefa z pracownikami oraz z klientami i partnerami biznesowymi. Taka osoba powinna odznaczać się umiejętnościami interpersonalnymi.

  • Posiadasz zdolności mediacyjne

Napięta atmosfera, konflikty, niełatwe sytuacje w biurze – sekretarka powinna dążyć do ich łagodzenia. Ważne są wówczas: cierpliwość, opanowanie i umiejętności mediacyjne.

  • Potrafisz organizować swoją pracę

Prowadzenie terminarza, tworzenie dokumentów, odpowiadanie na maile i organizowanie konferencji – to zaledwie kilka spośród licznych obowiązków sekretarki.  Umiejętność zarządzania sobą w czasie jest tutaj kluczowa.

7 umiejętności niezbędnych w pracy biurowej

Sekretarka, asystent – sprawdź 5 mitów na temat pracy w tych zawodach

Sekretarka – wykształcenie

Pracodawcy nie zawsze wymagają wyższego wykształcenia wszystko zależy od oczekiwań dotyczących konkretnego stanowiska. Istnieją dwie drogi, by zdobyć niezbędne kompetencje:  

  • Kurs

Administracja, zarządzanie, psychologia biznesu i podstawy księgowości – to przykładowe zagadnienia omawianie podczas kursu zawodowego. Uczęszczając na zajęcia, dowiesz się również, jak prowadzić rozmowy telefoniczne z klientami oraz jakie są zasady tworzenia oficjalnej korespondencji. W programie często pojawia się również nauka języków obcych.  

  • Studia

Jednym z czynników, które mogą zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy, jest wykształcenie wyższe. Absolwenci kierunków, takich jak administracja lub zarządzenie, posiadają wiedzę i umiejętności, dzięki którym mogą wykonywać wiele różnych czynności.   

Poziom wykształcenia to jeden z czynników, które mają wpływ na wysokość pensji. 1400 zł brutto – tyle wynosi maksymalna różnica pomiędzy zarobkami osób, które ukończyły studia a wynagrodzeniami pracowników, którzy nie uzyskali dyplomu magistra lub licencjata.  

Dobra pensja na start - po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?

Oceń artykuł