Porady Życie zawodowe Jak zmotywować się do zmiany pracy?
26.06.2018  | 4 min czytania

Jak zmotywować się do zmiany pracy?

26.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Aby zmienić pracę na lepiej płatną albo pełną wyzwań nie wystarczą chęci. Należy aktywnie poszukiwać ciekawych ofert. Jeśli obecne stanowisko za bardzo Cię stresuje – zmiana zatrudnienia wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie. Motywatorem może być również szansa na awans w innej firmie.

  • Zdobądź energię do działania

Lubiłeś swoją pracę, ale teraz czujesz znużenie i niezadowolenie? Utrata chęci do wykonywania obowiązków służbowych może być oznaką wypalenia zawodowego. Zastanów się, czy nie zmienić stanowiska pracy lub branży. Pozwoli Ci to ponownie poczuć satysfakcję.

  • Zredukuj stres do minimum

Stresujesz się przed każdym dniem pracy? Wpadasz w panikę podczas wykonywania poleceń służbowych? Długotrwały stres wpływa destruktywnie na organizm oraz psychikę. Jeśli nie umiesz poradzić sobie w stresujących sytuacjach, z nerwów boli Cię brzuch i często dostajesz migreny – pomyśl o nowej pracy. Dodatkowym motywatorem może być chęć zadbania o zdrowie i pozbycia się stresogennych czynników.

Odprawa pracownicza – kiedy, komu i ile się należy?

  • Pomyśl o wynagrodzeniu

Czy w obecnej pracy otrzymujesz odpowiednio wysokie wynagrodzenie? Szef odrzucił Twoją prośbę o podwyżkę? Pracownicy często zmieniają miejsce zatrudnienia z powodu niskich zarobków i braku premii, prowizji czy nagród pieniężnych za osiągnięte rezultaty. Zamiast szukać dodatkowego źródła zarobku, możesz rozejrzeć się za pracodawcą, który doceni Twoje starania.

5 powodów, dla których zmiana pracy wyjdzie Ci na dobre

  • Zadbaj o rozwój

Chciałbyś się rozwijać zawodowo, zdobywać specjalistyczną wiedzę, brać udział w ciekawych projektach? Wielu pracodawców oferuje kursy i szkolenia dla zatrudnionych osób oraz możliwość awansu w strukturach firmy. Nie porzucaj ambicji i nie stój w miejscu tylko dlatego, że obecny szef nie pozwala Ci się rozwijać. Na rynku pracy ceniona jest elastyczność i otwartość na naukę.

  • Poszukaj ciekawych ofert

Masz doświadczenie w zarządzaniu dużym zespołem, ale pracujesz indywidualnie, np. w małym biurze? Zatrudnienie na stanowisku nieadekwatnym do posiadanych kwalifikacji może stać się nużące i obniżyć poczucie własnej wartości. Rozejrzyj się za ofertami pracy, które pozwolą Ci wykazać się umiejętnościami i wykorzystać cenną wiedzę.

Co motywuje nas do zmiany pracy?

  • Pomyśl o zmianie, gdy pracodawca zwalnia pracowników

Dobrym motywatorem do zmiany pracy może stać się… redukcja etatów w firmie lub likwidacja zakładu pracy. Sytuacja wymaga szybkiego działania, dlatego nie zwlekaj z szukaniem zatrudnienia. Zaktualizuj CV i zacznij aplikować na ciekawe oferty pracy.

Zmiana miejsca pracy a odprawa

Gdy pracodawca wręczy Ci wypowiedzenie z przyczyn niezależnych od Ciebie, to powinien wypłacić odprawę w wysokości:

  • miesięcznego wynagrodzenia – w przypadku zatrudnienia poniżej 2 lat;
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia – przy zatrudnieniu od 2 do 8 lat;
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia – w przypadku zattrudnienia trwającego ponad 8 lat.

Odprawa przyznawana jest pracownikom zwalnianym z przedsiębiorstwa, które zatrudnia powyżej 20 osób. Nie obowiązuje w małych firmach.

Oceń artykuł