Porady Życie zawodowe Jak zaoszczędzić czas podczas rekrutacji?
03.02.2023  | 4 min czytania

Jak zaoszczędzić czas podczas rekrutacji?

03.02.2023  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Czas to pojęcie względne, jednak w kontekście szukania pracy na mijające dni, tygodnie i miesiące zwracają uwagę zarówno kandydaci, jak i sami rekruterzy czy pracodawcy. Po jednej stronie są ci, którzy szukają ofert i wysyłają CV, zaś po drugiej mamy osoby wkładające swój wysiłek, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. To tylko pokazuje, jak czasochłonnym i wymagającym procesem jest rekrutacja. Jak zatem ją przyspieszyć? Odpowiedzią na zadane pytanie są nowe funkcjonalności w serwisie Pracuj.pl!

Co znajdziesz w artykule?

• Ile trwa szukanie pracy i jak zaoszczędzić czas, aby ją szybciej znaleźć?
• Nowe funkcjonalności Pracuj.pl: jak mogą pomóc w szybkim znalezieniu zatrudnienia?
• W jaki sposób wykorzystać zaoszczędzony czas na szukanie pracy?

| Jak szukać pracy? Poznaj nowoczesne metody

Ile trwa szukanie pracy i jak zaoszczędzić czas, aby ją szybciej znaleźć?

Ci, którzy kiedykolwiek szukali pracy, dobrze wiedzą, że jest to niezwykle czasochłonne i angażujące zadanie. Zauważają to także sami pracodawcy i rekruterzy – według raportu eRecruiter „Efektywność rekrutacji 2023” ponad dwie trzecie rekrutujących uważa, że prowadzone w ich firmach rekrutacje mogłyby być krótsze.

Niejednokrotnie kandydaci codziennie przeglądają tysiące ofert, które nie zawsze są dla nich odpowiednie. Zanim znajdzie się tę wymarzoną posadę, potrafią mijać dni, tygodnie, a czasami nawet miesiące, co potrafi frustrować i przyprawiać o ból głowy…

Warto też zaznaczyć, że zanim CV trafi do potencjalnego pracodawcy, trzeba je napisać w przemyślany sposób i pokazać się z jak najlepszej strony, aby wypaść interesująco na tle innych kandydatów. Potem niejednokrotnie należy jeszcze długo czekać na telefon albo e-mail od rekrutera. Do tego dochodzi stres związany ze spotkaniem rekrutacyjnym czy też presja czasu, aby jak najszybciej znaleźć interesującą ofertę, przejść żmudny proces rekrutacji, rozpocząć pierwszy dzień w pracy, który generuje dodatkowe obawy, i zabezpieczyć się finansowo na kolejne dni.

Zdarza się też, że osoby, które myślą o nowej posadzie, w starej pracy czują się wypalone, przepracowane i zmęczone panującą tam atmosferą. To sprawia, że po takim wyczerpującym dniu brakuje im już sił i czasu na to, aby kolejne godziny spędzić przed komputerem na szukaniu nowej posady. Takim oto sposobem koło się zamyka, a pracownik często tkwi w miejscu, które nie daje mu szansy na rozwinięcie skrzydeł, perspektywę rozwoju i awansu zawodowego. Dzięki funkcjonalnościom Pracuj.pl są sposoby, aby uprościć i przyspieszyć proces poszukiwań pracy.

Pracuj.pl – raport „Rynek pracy specjalistów 2022”

Aby szukanie zatrudnienia nie było dla kandydatów mozolnym zajęciem, w serwisie Pracuj.pl powstał nowy, niezwykle intuicyjny interfejs z rozwiniętym wsparciem sztucznej inteligencji, co przełożyło się na lepsze wyszukiwanie ofert i łatwiejsze aplikowanie. Dzięki innowacjom na portalu już w pierwszych dniach od ich wprowadzenia zwiększyły się aktywność i responsywność kandydatów. W efekcie strona jest bardziej spójna, przyjazna wizualnie i intuicyjna, co z pewnością zachęca do korzystania z jej zasobów. Jeżeli i Tobie chodzi po głowie zmiana stanowiska, koniecznie sprawdź, jak wygląda nowa odsłona Pracuj.pl!

| Szukanie pracy to też praca. Sprawdź, jak ją wykonać najlepiej

Nowe funkcjonalności Pracuj.pl: jak mogą pomóc w szybkim znalezieniu zatrudnienia?

Od połowy stycznia 2023 roku użytkownicy Pracuj.pl mogą korzystać z personalizacji strony i funkcji one-clic-apply („szybkie aplikowanie). Tym sposobem można poświęcić znacznie mniej czasu na odpowiadanie pracodawcom i przesyłanie aplikacji do firm, które wydają się najbardziej interesujące. Szybkie aplikowanie pozwala bowiem pominąć formularz, który wypełnia się automatycznie.

Możesz również wybrać, czy chcesz wypełniać dodatkowe formularze z pytaniami od pracodawcy, czy decydujesz się na wysłanie jedynie samego CV. Nową funkcją jest też multiaplikowanie, które polega na tym, że system, który już zna Twoje typy i preferencje (po Twoich wcześniejszych aplikacjach), podpowiada kolejne pięć potencjalnie interesujących ofert. Możesz zaaplikować na nie wszystkie za pomocą jednego kliknięcia albo zmodyfikować zaproponowaną listę, wysyłając CV tylko tam, gdzie treść oferty wydaje Ci się najciekawsza.

Pracuj.pl – nowa wersja strony

To jednak nie wszystko… Jako kandydat masz wyjątkowo łatwy dostęp do zapisanych ofert pracy i ostatnich wyszukiwań, a oprócz tego możesz doprecyzować swoje oczekiwania wobec ogłoszeń, które będą Ci się wyświetlać. Warto dodać, że serwis został dopasowany do urządzeń mobilnych, dzięki czemu możesz przeglądać oferty prac wszędzie tam, gdzie tylko chcesz – w autobusie, tramwaju albo w kolejce w sklepie.

Z pewnością powyższe zmiany są dla Ciebie szansą na skuteczniejsze i szybsze znalezienie wymarzonej posady, przy czym w znacznym stopniu ograniczają liczbę minut czy godzin, jakie trzeba poświęcić na prozaiczne czynności, gdy człowiek rozgląda się za nową pracą. Co ważne – nie musisz nawet szukać w odmętach internetu strony danej firmy, bo wszystkie ważne informacje znajdziesz w profilu pracodawcy. Nowa odsłona Pracuj.pl to także szansa dla pracodawców na lepsze dotarcie do najlepszych kandydatów, bowiem odpowiednie algorytmy analizują preferencje osób szukających zatrudnienia i łączą potencjalnych pracowników z firmami, które potrzebują specjalistów w danej dziedzinie.

| 8 narzędzi i rozwiązań ułatwiających szukanie pracy

W jaki sposób wykorzystać zaoszczędzony czas na szukanie pracy?

Gdy już uda Ci się zaoszczędzić czas na szukaniu ofert i wysyłaniu CV, warto przeznaczyć go np. na profesjonalne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej czy stworzenie ciekawego portfolio, którym będzie można pochwalić się przed nowym pracodawcą. Nie zapominaj również o rozwoju zawodowym i zdobywaniu wiedzy o branży, w której chcesz pracować.

Ciekawą opcją będzie np. zapisanie się na tematyczny webinar, krótki kurs bądź szkolenie albo po prostu przeczytanie książki, która rozwinie Twoje kompetencje. Jeśli w nowej pracy jednym z wymagań jest biegła znajomość języka angielskiego, przeznacz wolny czas na podszlifowanie słówek i zwrotów, które z pewnością przydadzą Ci się w codziennej komunikacji.

A co zrobić, jeżeli nie masz zbyt wielu miejsc pracy w CV, bo dopiero rozpoczynasz swoją ścieżkę kariery? Postaw na staże, praktyki i wolontariat, bowiem każde doświadczenie ma znaczenie. Warto też zadbać np. o jakiś dodatkowy kurs zawodowy albo e-learning, aby pogłębić tematykę, która Cię interesuje i w której chcesz się rozwijać w przyszłości.

| Praca marzeń czy z rozsądku?

Przekonaj się, że szukanie pracy z Pracuj.pl jest łatwiejsze! Nie trać cennego czasu i już teraz sprawdź najnowsze oferty!

 

Oceń artykuł