Porady Życie zawodowe Jak wygląda urlop w 2018 roku?
13.09.2018  | 4 min czytania

Jak wygląda urlop w 2018 roku?

13.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Minimalny wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników etatowych to 20 lub 26 dni – w zależności od stażu urlopowego. Pracodawca może przyznać dodatkowe dni wolne, za które przysługuje wynagrodzenie.

Urlop wypoczynkowy – najważniejsze fakty

Płatny urlop wypoczynkowy to uprawnienie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Aby z niego skorzystać, należy złożyć wniosek. Rozpoczynając aktywność zawodową, warto wiedzieć, że:  

  • Urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy

Pracownik ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek odpoczywać. To szczególnie ważne w przypadku osób wykonujących odpowiedzialne zadania, np. kierowców, którzy przewożą pasażerów.

  • Pracodawca decyduje, kiedy skorzystasz z dni wolnych

Aby skorzystać z urlopu, trzeba złożyć wniosek, w którym podaje się preferowaną datę rozpoczęcia i zakończenia przerwy w pracy. Układając harmonogram, pracodawca nie musi sugerować się oczekiwaniami pracowników.

Liczba dni wolnych, jakie Ci przysługują, zależy m.in. od tego, czy ukończyłeś studia oraz jak długo pracowałeś na podstawie umowy o pracę.

  • W trakcie urlopu otrzymujesz wynagrodzenie w normalnej wysokości

Podczas urlopu zachowujesz prawo do pensji w normalnej wysokości. Jeśli np. nie wykorzystasz dni wolnych, a stosunek pracy wygaśnie lub zostanie rozwiązany, otrzymasz ekwiwalent urlopowy.  

  • Pracodawca może odwołać Cię z urlopu

Jeśli zajdą ważne okoliczności, szef ma prawo przerwać Twój urlop. W takiej sytuacji przysługuje Ci zwrot kosztów poniesionych w związku z nieoczekiwaną zmianą planów.

  • W trakcie urlopu nie otrzymasz wypowiedzenia

Nie można zwolnić pracownika, który nie jest obecny w pracy, bo np. przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie.

Urlop wypoczynkowy – na jakich zasadach?

Dni wolne od pracy w 2018 r.

Polscy pracownicy korzystają również z dni ustawowo wolnych od pracy. Jest to np. Nowy Rok, Wielkanoc (święto ruchome) czy Święto Niepodległości. Jeśli uroczystość przypada np. w środę lub w czwartek, wystarczy wziąć jeden albo dwa dni wolne, by skorzystać z kilkudniowej przerwy w pracy.  

Dni wolne od pracy w 2018 r.

Dlaczego warto wziąć urlop?

Przepracowanie wiąże się z negatywnymi skutkami, jak np. rozdrażnienie czy brak motywacji. Korzyści, jakie odnosisz dzięki kilkunastodniowemu wypoczynkowi, to m.in.:

  • Regeneracja ciała i ducha

Napięcie, które towarzyszy pracy, związane jest nie tylko z obowiązkami, ale również z koniecznością pogodzenia życia zawodowego i rodzinnego. Podczas urlopu masz czas, by zająć się sobą i swoimi bliskimi.

  • Dobre samopoczucie

Korzystając z dni wolnych od pracy, możesz się wysypiać, nadrabiać zaległości towarzyskie, książkowe, filmowe itd. To okazja, by robić wszystko to, na co zwykle brakuje Ci czasu.

  • Więcej energii do pracy

Dzięki kilku- lub kilkunastodniowej przerwie jesteś zregenerowany i masz siłę do podejmowania nowych wyzwań. Jesteś też bardziej kreatywny i z większą energią realizujesz swoje plany.

  • Pozytywne nastawienie

Przemęczenie powoduje spadek nastroju i utratę wiary we własne możliwości. Świeży umysł znacznie lepiej radzi sobie z wyzwaniami.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł