Jak w 6 krokach przygotować się do wystąpienia publicznego

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin Ocena treści 5/5 (4)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 5/5 (4)


Businesswoman Delivering Presentation At ConferenceWystąpienie publiczne to ogromny stres. Niezależnie od tego, czy będziesz występować przed kolegami z zespołu, całą firmą czy zupełnie obcymi osobami, całość okiełznać pomoże Ci… właściwe przygotowanie się do prezentacji. My podpowiadamy jak to zrobić – w 6 prostych krokach.

 

1. Ustal cel wystąpienia

To kluczowe zadanie, które musisz wykonać na samym początku przygotowywania się do każdego wystąpienia publicznego. Zastanów się, czy będzie to podsumowanie projektu, nad którym pracowałeś przez ostatnie tygodnie, prezentacja nowego rozwiązania, które chciałbyś wprowadzić w firmie, czy zwrócenie uwagi słuchaczy na palący problem w organizacji.

Jak mówi Waldemar Gojtowski, ekspert ds. komunikacji i wystąpień publicznych: – Jasno postawiony cel pozwoli ułożyć odpowiedni plan i taktykę działania oraz dobrać właściwe komunikaty i argumenty.

 

2. Wybierz odpowiednią formę

Zawsze wybieramy formę, która najlepiej przemówi do odbiorców – przekonuje Gojtowski. Inaczej będziesz mówić do studentów, inaczej do kadry zarządzającej wyższego szczebla. Innej formy będą wymagać osoby znające temat, innej ci, dla których omawiane kwestie to … zupełny kosmos. Zastanów się, czy nie warto kilkunastoslajdowej prezentacji zamienić na tzw. road map rysowany na tablicy czy flipcharcie bezpośrednio podczas spotkania. Pamiętaj! O takich zabiegach możesz zdecydować także w czasie trwającego już wystąpienia – wszystko zależy od temperatury i dynamiki spotkania. Jeśli widzisz, że widownia zwyczajnie jest znudzona tym co mówisz, spróbuj ożywić spotkanie, urozmaicając jego formułę.

 

3. Wyprzedź pytania od uczestników spotkania

Nie ma nic gorszego niż niezręczne milczenie na pytanie zadane przez Twoich słuchaczy. Wpłynie ono negatywnie na odbiór całej prezentacji, ale też na Twój wizerunek jako prelegenta. Dlatego poświęć czas na przygotować tzw. FAQ (ang. Frequently Asked Questions), czyli zbioru często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie w temacie, który masz przedstawić.

Pracując nad listą potencjalnych pytań, warto poprosić o konsultacje osoby obeznane z omawianym zagadnieniem oraz z te, które znają odbiorców wystąpienia – wskazuje ekspert. W ten sposób uda Ci się stworzyć szeroki zbiór potencjalnych pytań i zminimalizować ryzyko braku odpowiedzi.

 

4. Zapanuj nad czasem

Szanuj czas swój i innych. Przecież sam nie lubisz przeciągających się spotkań czy za długich wystąpień. Kontrola czasu wystąpienia pozwoli Ci również zniwelować stres i zapobiegnie nerwowemu przyspieszaniu w końcowej części wystąpienia.

– Przedstawiany materiał najlepiej przećwiczyć w warunkach domowych – samodzielnie przed lustrem lub przed słuchaczami: żoną, mężem czy przyjacielem, mierząc czas. Pozwoli to odkryć i wyeliminować wszystkie ewentualne punkty budzące wątpliwość – podczas właściwego wystąpienia nie ma już czasu na zawahania, poprawki czy błędy – radzi Waldemar Gojtowski. – Zmierzony czas daje tzw. długość wystąpienia „netto”. Należy do niej doliczyć dodatkowy czas na wszystkie okoliczności od nas niezależne – spóźnialskich słuchaczy czy dygresje spowodowane pytaniami z sali. Suma tych elementów daje czas „brutto”, czyli ten właściwy potrzebny na spotkanie – dodaje.

 

5. Zadbaj o odpowiedni wygląd

Pamiętaj: jak Cię widzą, tak Cię piszą. Twój ubiór nie powinien być więc mniej formalny, niż pozostałych uczestników spotkania, z drugiej strony musisz czuć się podczas wystąpienia komfortowo. Dlatego ważne wystąpienie to nie najlepszy moment na wypróbowywanie nowych butów – ryzykujesz bowiem wejście na scenę utykając od obtarć. Postaw na sprawdzone, klasyczne stroje.

Ubiór dopasuj do okoliczności.

Jeśli podczas prezentacji na wolnym powietrzu wszyscy będą w t-shirtach – śmiało można zrezygnować z marynarki – podpowiada Gojtowski.

 

6. Nie zapomnij o kwestiach technicznych

To bardzo istotna sprawa, o której często zapominamy lub wręcz lekceważymy ją. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie wszystkich niezbędnych Ci do wystąpienia zasobów sprzętowych typu mikrofon czy rzutnik; nawet jeśli za sprzęt odpowiedzialny jest ktoś inny.

 

A Wy jak radzicie sobie z wystąpieniami publicznymi?

Oceń artykuł


Narzędzia