Porady Życie zawodowe Jak szukać pracy
14.11.2016  | 8 min czytania

Jak szukać pracy

14.11.2016  | 8 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(4)

Jak pokazują badania, za nową pracą rozgląda się ponad połowa specjalistów aktywnych na rynku pracy. Problem w tym, że bardzo często poświęcają na to stanowczo zbyt mało czasu. Zastanawiając się, jak szukać pracy, musimy przygotować się, że wymagają one przede wszystkim jednego: konsekwencji.

Ponad jedna trzecia specjalistów na poszukiwania nowego stanowiska przeznacza tylko 1-2 godziny tygodniowo. Według ekspertów to za mało, aby efektywnie szukać pracy. Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga konsekwencji i zaangażowania czasowego, dlatego dobrze jest na ten cel poświęcić więcej niż 2 godziny tygodniowo. Małe zaangażowanie czasowe przekłada się na niewielką liczbę wysyłanych aplikacji. Zdecydowana większość z nas wysyła od 2 do 5 CV miesięcznie. I chociaż hurtowe wysyłanie setek CV to też nie jest dobre rozwiązanie, warto dokładnie śledzić nowe oferty pracy, wybierać najbardziej interesujące i regularnie aplikować. Niedostateczne zaangażowanie często skutkuje niezadowalającymi efektami poszukiwań.

Zatem: jak szukać pracy, by ją rzeczywiście znaleźć?

Gdzie i jak szukać pracy?

Dawno minęły już czasy, kiedy na jednym stanowisku pracowało się całe życie. Dążenie do rozwoju zawodowego i poszerzanie swoich kompetencji to naturalne zjawisko wśród współczesnych pracowników. Dlatego jeżeli po spędzeniu kilku lat w tej samej pracy czujesz, że nie przynosi Ci ona satysfakcji, możesz zacząć rozglądać się za ciekawymi ofertami. Dużo łatwiejsze jest bowiem poszukiwanie nowej pracy, kiedy nie jesteś jeszcze do tego zmuszony bezrobociem. Warto też regularnie śledzić rynek i wymagania pracodawców. Nawet jeżeli jesteś zadowolony ze swojego stanowiska, nie zapominaj o dbaniu o własny rozwój, uzupełnianiu kompetencji czy nauce języków obcych.

Zaplanuj swoje działania na każdy dzień. Skuteczne poszukiwanie pracy musi być regularne i systematyczne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl, największa część ankietowanych osób poświęca na poszukiwanie pracy od 1 do 2 godzin tygodniowo, co według ekspertów jest zdecydowanie zbyt krótkim czasem. Na efektywne poszukiwanie pracy warto przeznaczyć więcej niż 2 godziny tygodniowo. Przeglądaj nowe oferty pracy zawsze o tej samej porze i od razu wysyłaj swoje aplikacje. Jeśli zobaczysz ciekawe ogłoszenie, ale w danym momencie nie możesz na nie odpowiedzieć, dodaj je do ulubionych i ustaw sobie przypomnienie, by na pewno wrócić do niego wieczorem czy następnego dnia. Możesz ustawić alerty na Pracuj.pl, które niezależnie od Twojej sytuacji zawodowej poinformują Cię o ciekawych ofertach w Twojej branży. Pamiętaj też, że przy pomocy aplikacji Pracuj.pl, możesz błyskawicznie aplikować ze swojej komórki. Będziesz mieć dostęp do swojego profilu zawodowego i szybko uzupełnisz brakujące informacje, a oferty pracy przejrzysz, jadąc tramwajem albo czekając w kolejce w sklepie.

Pomysły, jak efektywnie szukać pracy?

Do szukania pracy można wykorzystać różne narzędzia. Na przykład możesz należeć do grup dyskusyjnych, tematycznych. Pamiętaj o profesjonalnym budowaniu wizerunku w sieci, ponieważ ma on wpływ na ocenę rekrutera. Polecenia i rekomendacje pracownicze też mogą pomóc w znalezieniu wymarzonego stanowiska. Świetną okazją do rozwijania sieci networkingowych mogą być targi pracy, jak Festiwal Pracy Jobicon Pracuj.pl.

Zaktualizuj swoje CV

Dodawaj na bieżąco do swojego życiorysu projekty, które zrealizowałeś z sukcesem, uzupełniaj pola szkolenia i umiejętności o nowo nabyte certyfikaty i kompetencje. Skorzystaj z wygodnego profilu zawodowego na Pracuj.pl – tam zapiszesz wszystkie dane, będziesz mógł łatwo je zmieniać i dodawać nowe informacje, a potem jednym kliknięciem wygenerujesz profesjonalne CV w pliku pdf. Pokaż, że zależy Ci na stanowisku w firmie, do której aplikujesz. Udowodnij, że jesteś kandydatem, który będzie cennym pracownikiem.

Tak przygotowane, aktualne CV zweryfikuj z ofertami z Twojej kategorii. Później pozostaje Ci już tylko jedno – aplikuj!

Ile CV wysyłać, aby znaleźć pracę?

Gromadź referencje od pracodawców

Jeżeli rozstajesz się w zgodzie z poprzednim pracodawcą, warto poprosić go o referencje. Będą gotowe, jeśli zostaniesz o nie poproszony na rozmowie rekrutacyjnej. W ten sposób uzyskujesz potwierdzenie swoich umiejętności oraz budujesz własną markę. 

Dopasuj pracę do swoich kompetencji

Czytaj dokładnie ogłoszenia i nie popełniaj błędu wielu kandydatów, którzy wysyłają hurtowo identyczne CV. Personalizacja dokumentu powoduje, że jest on dostosowany do wymogów firmy. Zadbaj więc o:

  • zamieszczenie w CV informacji istotnych dla danego pracodawcy;
  • selekcję informacji;
  • nadanie dokumentowi odpowiedniej nazwy – najstosowniejsza będzie „CV_Imię_Nazwisko”.

Pamiętaj też, aby odpowiednio wpisać temat maila wysyłanego do firmy, podając w nim numer referencyjny ogłoszenia, nazwę stanowiska oraz swoje imię i nazwisko. 

CV jest Twoją wizytówką. Zadbaj więc o to, aby zawierało konkretne informacje i przedstawiało je w czytelny sposób. Jeśli nie masz wprawy w jego przygotowywaniu, skorzystaj z Kreatora CV Pracuj.pl. Pozwala on na stworzenie estetycznego i przejrzystego CV, uporządkowanie treści oraz szybkie modyfikacje, które dopasowują dokument do wymagań wskazanych w ofercie. 

Satysfakcjonująca praca to stanowisko, które jest dopasowane do Twoich kompetencji i zainteresowań. Zastanów się więc, jakie są Twoje słabe i silne strony, a najlepiej stwórz ich listę, bo pytanie o nie może paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto już wcześniej się do niego przygotować. 

Zastanów się w jakich firmach chciałbyś pracować, kto jest Twoim wymarzonym pracodawcą. Przeglądaj profile pracodawców dostępne w serwisie Pracuj.pl – znajdziesz w nich szczegółowe informacje nt. wybranych firm: zasady rekrutacji, relacje ze staży i praktyk czy aktualności z codziennej pracy w organizacji

Jeśli nie jesteś pewny swoich kompetencji, w internecie znajdziesz obecnie darmowe narzędzia, które pozwalają uzyskać bardziej obiektywną opinię. Przydatne będą na przykład testy sprawdzające Twoje predyspozycje zawodowe. Kreator CV Pracuj.pl zawiera natomiast wskazówki, jakie treści są istotne w przygotowywanym dokumencie. Stwórz zgodnie z nimi swoje CV oraz list motywacyjny. 

7 błędów w CV, których lepiej się wystrzegać

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli udało Ci się zainteresować swoimi dokumentami potencjalnego pracodawcę i dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, poświęć czas na przygotowanie się do niej. Przejrzyj dokładnie stronę firmy, do której aplikujesz. Dowiedz się o niej jak najwięcej. Wbrew pozorom właśnie pytanie o to, dlaczego chcesz pracować akurat w danej firmie, sprawia najwięcej problemów kandydatom. 

Przygotuj się do pytań o swoje mocne i słabe strony. Staraj się być konkretny w trakcie rozmowy. Skup się na swoich umiejętnościach i osiągnięciach, popierając je przykładami. Nie koloryzuj i nie kłam, aby zrobić dobre wrażenie, bo osiągniesz skutek odwrotny od zamierzonego. 

Nie zniechęcaj się też, jeśli rozmowa nie doprowadzi do Twojego zatrudnienia. Wyciągnij wnioski na przyszłość i wybierz się na następne spotkanie rekrutacyjne. Każde takie doświadczenie pozwoli Ci pewniej podejść do kolejnych rozmów z potencjalnymi pracodawcami

Najczęstsze pytania rekrutacyjne – sprawdź listę i przygotuj się do rozmowy

Jak znaleźć pracę w Polsce?

Polacy rzadko zmieniają miejsce zamieszkania ze względu na pracę. Według badań International Organization for Migration należymy do najmniej chętnych do migracji narodów na świecie. W ciągu ostatnich 10 lat zaledwie 6-10% Polaków zmieniło miejsce zamieszkania, podczas gdy we Francji migracja sięga 21%, a w Wielkiej Brytanii – 11-15%.

Jeśli jednak nie możesz znaleźć odpowiedniej pracy blisko miejsca swojego zamieszkania, może warto rozważyć przeprowadzkę do innej części kraju? Wielu pracodawców oferuje pakiety relokacyjne, a osoby bezrobotne mogą liczyć nawet na bony relokacyjne. Umożliwiają one dofinansowanie do wysokości dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. Różne regiony Polski to także rozbieżności w liczbie ofert pracy czy wysokości wynagrodzenia. Może się więc okazać, że jako poszukiwany specjalista w innej części kraju otrzymasz dużo bardziej satysfakcjonujące Cię warunki pracy. 

Ile można szukać pracy?

Szukając pracy, uzbrój się w cierpliwość. Rekrutacje to często złożone procesy i trwają nawet miesiąc lub dłużej. Dlatego nie czekaj wpatrzony w telefon, a wykorzystaj czas na dopracowanie CV, przeglądanie kolejnych ofert albo doszkalanie się

Jeśli masz akurat przerwę w zatrudnieniu i nie możesz znaleźć pracy, zastanów się nad wolontariatem lub praktykami. Zyskujesz w ten sposób nowe doświadczenie i poszerzasz sieć znajomości. Brak przerw w zatrudnieniu w Twoim CV robi też lepsze wrażenie na rekrutujących. 

Szukanie pracy niestety wymaga cierpliwości także dlatego, że mało kto znajduje ją za pierwszym podejściem. Dlatego nie zrażaj się po pierwszej nieudanej rozmowie albo odrzuconej kandydaturze. Traktuj każde takie doświadczenie, jak cenną lekcję, która pomoże Ci wypaść lepiej następnym razem. Kto wie, może wymarzona praca jest już w zasięgu ręki?

Oceń artykuł