Porady Życie zawodowe Jak szukać pracy? Poznaj nowoczesne metody
20.01.2023  | 6 min czytania

Jak szukać pracy? Poznaj nowoczesne metody

20.01.2023  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.03)

Badania pokazują, że pracownicy chętnie rozglądają się za nowymi miejscami zatrudnienia i wypatrują okazji do zmiany zawodowej. Problem w tym, że bardzo często poświęcają na to stanowczo zbyt mało czasu. A jak jest w Twoim przypadku? Jeżeli należysz do grona osób, które chciałyby zdobyć kolejne doświadczenia, sprawdź, jak skutecznie szukać pracy. Poznaj również nowe funkcjonalności portalu Pracuj.pl ułatwiające to zadanie!

Co znajdziesz w artykule?

• Jak dzisiaj wygląda szukanie pracy?
• Gdzie szukać ofert pracy?
• Jakie funkcje w portalu Pracuj.pl ułatwiają szukanie pracy?
• Jak skutecznie szukać pracy? Poznaj kilka pomysłów!
• Ile trwa szukanie pracy?

| Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli jak rozpocząć szukanie pracy

Jak dzisiaj wygląda szukanie pracy?

Z Badania Pracuj.pl „Praca w czasach zmian” wynika, że potencjał mobilności zawodowej jest na naprawdę wysokim poziomie, a osób chętnych do zmiany swojej kariery nie brakuje. Niestety jeszcze do niedawna raporty pokazywały, że ponad jedna trzecia specjalistów na poszukiwania nowego stanowiska przeznacza tylko 1-2 godziny tygodniowo. Według ekspertów było to zdecydowanie za mało, aby efektywnie szukać pracy, co wymaga konsekwencji i dużego zaangażowania czasowego.

Badanie Pracuj.pl „Praca w czasach zmian”

Małe zaangażowanie czasowe przekłada się bowiem na niewielką liczbę wysyłanych aplikacji. Zdecydowana większość z nas wysyła od dwóch do pięciu CV miesięcznie. I chociaż hurtowe rozsyłanie aplikacji wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, z całą pewnością warto dokładnie śledzić nowe oferty pracy, wybierać te najbardziej interesujące i regularnie dostarczać CV do potencjalnych pracodawców. Niedostateczne zaangażowanie często skutkuje niezadowalającymi efektami poszukiwań, zatem jak szukać pracy, by ją rzeczywiście znaleźć?

| Szukanie pracy to też praca. Sprawdź, jak ją wykonać najlepiej

Gdzie szukać ofert pracy?

Już dawno minęły czasy, kiedy pracowało się na jednym stanowisku całe życie. Dążenie do rozwoju zawodowego i poszerzanie swoich kompetencji to naturalne zjawisko wśród współczesnych pracowników. Dlatego jeżeli po spędzeniu kilku lat w tym samym miejscu czujesz, że nie przynosi Ci to satysfakcji, warto zacząć rozglądać się za ciekawymi ofertami. Dużo łatwiejsze jest bowiem poszukiwanie nowej pracy, kiedy nie jesteśmy do tego zmuszeni bezrobociem.

Warto na bieżąco śledzić rynek i wymagania pracodawców, aby zdobyć satysfakcjonującą pracę na stanowisku dopasowanym do Twoich umiejętności i zainteresowań. Skuteczne szukanie pracy musi być systematyczne, dlatego Pracuj.pl chce znacznie ułatwić ten proces potencjalnym pracownikom. Pomogą Ci w tym konkretne funkcjonalności portalu.

Jakie funkcje w portalu Pracuj.pl ułatwiają szukanie pracy?

Z pewnością jedną z pomocnych opcji jest szybkie aplikowanie. Jeżeli jakieś ogłoszenie przykuje Twoją uwagę, możesz na nie odpowiedzieć dosłownie w okamgnieniu. Na stronie z ofertą – po prawej stronie, jak i na dole pod treścią oferty – pojawił się przycisk „Aplikuj szybko” zamiast tradycyjnego „Aplikuj”. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy mieć konto w serwisie z uzupełnionymi podstawowymi danymi i dodanym plikiem CV. „Aplikuj szybko” korzysta z dokumentów oraz danych używanych przez Ciebie przy ostatnim aplikowaniu. W każdej chwili możesz więc je zmienić, klikając przycisk „Edytuj”.

Funkcja szybkiego aplikowania pozwala na pominięcie formularza aplikacyjnego, który wypełnia się automatycznie. Jeśli do oferty dołączony jest formularz pytań od pracodawcy, po kliknięciu w przycisk „Aplikuj szybko” nastąpi przekierowanie do ekranu z pytaniami od pracodawcy, które możesz uzupełnić lub pominąć. Pytania zwykle dotyczą Twojego doświadczenia czy wymiaru pracy, w jakim chcesz pracować itp. Takie rozwiązanie znacznie skraca czas potrzebny na przejście całego procesu aplikowania.

Kolejnym ułatwieniem jest multiaplikowanie na wiele ciekawych ofert. To opcja, z której można skorzystać po pierwszym aplikowaniu na dowolną ofertę w systemie Pracuj.pl. Po wysłaniu zgłoszenia pojawia się strona z podsumowaniem i hasłem „Udało się”. System, który już zna Twoje typy i preferencje, podpowiada kolejne 5 rekomendowanych ofert pracy na podobne stanowiska. Zanim wyślesz swoje CV w 5 miejsc, możesz edytować listę z propozycjami i odznaczyć te, które Ci nie pasują. Oznacza to, że multiaplikowanie pozwala za jednym razem wysłać kilka (maksymalnie 5) życiorysów zawodowych.

Oprócz multiaplikowania możesz również ustawić alerty na Pracuj.pl, które niezależnie od Twojej sytuacji zawodowej poinformują Cię o ciekawych ofertach w branży. Pamiętaj, że przy pomocy aplikacji Pracuj.pl możesz błyskawicznie aplikować ze swojej komórki. Będziesz mieć dostęp do swojego profilu zawodowego i szybko uzupełnisz brakujące informacje, a oferty pracy przejrzysz nawet w tramwaju, autobusie czy w sklepowej kolejce.

| 8 narzędzi i rozwiązań ułatwiających szukanie pracy

Jak skutecznie szukać pracy? Poznaj kilka pomysłów!

Do szukania pracy można wykorzystać różne narzędzia. Na przykład możesz dołączyć do grup dyskusyjnych czy tematycznych. Pamiętaj również o profesjonalnym budowaniu wizerunku w sieci, ponieważ ma on wpływ na ocenę rekrutera. Polecenia i rekomendacje pracownicze też mogą pomóc w znalezieniu wymarzonego stanowiska. Świetną okazją do rozwijania sieci networkingowychtargi pracy (np. Jobicon).

Oprócz tego dodawaj na bieżąco do swojego życiorysu informacje o projektach, które realizujesz, uzupełniaj pola szkolenia i umiejętności o nowo nabyte certyfikaty i kompetencje. Skorzystaj również z wygodnego profilu zawodowego na Pracuj.pl – tam zapiszesz wszystkie ważne dane o Twojej karierze. Potem wystarczy tylko jednym kliknięciem wygenerować profesjonalne CV w pliku pdf. Pamiętaj też, aby odpowiednio wpisać temat maila wysyłanego do firmy, podając w nim numer referencyjny ogłoszenia, nazwę stanowiska oraz swoje imię i nazwisko.

| Ile CV wysyłać, aby znaleźć pracę?

Cenną podpowiedzią dla Ciebie może być też to, aby przeglądać nowe oferty pracy zawsze o tej samej porze i od razu wysyłać swoje aplikacje. Jeśli zobaczysz ciekawe ogłoszenie, ale w danym momencie nie możesz na nie odpowiedzieć, dodaj je do ulubionych i ustaw sobie przypomnienie, by wrócić do niego jak najszybciej. Wcześniej zastanów się, w jakich firmach najbardziej chcesz pracować i kto jest Twoim wymarzonym pracodawcą. Przeglądając profile pracodawców dostępne w serwisie Pracuj.pl, znajdziesz szczegółowe informacje nt. wybranych firm: zasady rekrutacji, relacje ze staży i praktyk czy aktualności z codziennej pracy w organizacji. Aplikowanie jest więc bezpieczne, bo pod ręką masz oferty wyłącznie od sprawdzonych i rzetelnych firm.

Jeżeli rozstajesz się w zgodzie z poprzednim pracodawcą, warto poprosić go o referencje. Będą przydatne, gdy zostaniesz o nie poproszony na rozmowie rekrutacyjnej. W ten sposób uzyskujesz potwierdzenie swoich umiejętności oraz budujesz własną markę. A może w swojej aktualnej pracy czujesz się całkiem dobrze? Nawet w takiej sytuacji nie zapominaj o dbaniu o własny rozwój czy nauce języków obcych, bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się dobra okazja, aby zmienić ścieżkę kariery.

| 7 błędów w CV, których lepiej się wystrzegać

Ile trwa szukanie pracy?

Szukając pracy, uzbrój się w cierpliwość. Rekrutacja to często złożony proces i trwa nawet miesiąc lub dłużej. Dlatego nie czekaj bezczynnie na telefon. Wykorzystaj czas na dopracowanie CV, przeglądanie kolejnych ofert albo szkolenia. Jeśli masz akurat przerwę w zatrudnieniu i nie możesz znaleźć pracy, zastanów się nad wolontariatem lub praktykami. Zyskasz w ten sposób nowe doświadczenie i poszerzysz sieć znajomości. Brak przerw w zatrudnieniu w Twoim CV zrobi też lepsze wrażenie na rekrutujących.

Szukanie pracy niestety wymaga cierpliwości także dlatego, że mało kto znajduje ją za pierwszym podejściem. Dlatego nie zrażaj się po pierwszej nieudanej rozmowie albo odrzuconej kandydaturze. Traktuj każde doświadczenie jak cenną lekcję, która pomoże Ci wypaść lepiej następnym razem. Kto wie, może Twoja wymarzona praca jest już w zasięgu ręki?

| Każde doświadczenie ma znaczenie – odważ się o nim mówić

Oceń artykuł