Porady Życie zawodowe Jak skutecznie zarządzać swoim czasem w pracy (i nie tylko)?
15.05.2019  | 5 min czytania

Jak skutecznie zarządzać swoim czasem w pracy (i nie tylko)?

15.05.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Umiejętność zarządzania sobą w czasie sprzyja osiąganiu celów – w życiu zawodowym i osobistym. Pozwala również rozwijać się i wypoczywać. Jeśli chcesz opanować tę sztukę, ćwicz silną wolę, zwalcz skłonność do przekładania zadań na później, doceniaj i ciesz się chwilą.

Co zrobić, aby efektywnie zarządzać sobą w czasie? Po pierwsze zastanów się, jak wygląda Twój dzień - określ, czy spędzasz go tak produktywnie, jak byś chciał. Aby coraz lepiej wykorzystywać cenne minuty i godziny:

  • Ustalaj priorytety

Istnieją zadania bardzo ważne, ważne i mniej istotne. Warto nauczyć się odpowiednio je klasyfikować. Dzięki temu można zachować spokój, nawet jeśli nie udaje się zrealizować wszystkich planów. W uporządkowaniu celów na dany okres pomoże Ci lista zadań. Opracowując ją, wybieraj narzędzia najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Możesz zdecydować się na aplikację mobilną, tablicę suchościeralną lub kartki przyklejane do monitora – najważniejsze to znaleźć narzędzia najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.    

Jak dobrze opracować listę zadań i poprawić efektywność w pracy?

  • Odsuwaj pokusy

W trakcie pracy przeglądasz strony internetowe, które nie mają związku z zadaniami? Aby nie tracić czasu, możesz zainstalować wtyczkę do przeglądarki, która po określonym czasie (np. po 15 minutach) będzie blokować konkretną witrynę. Jeśli masz skłonność do tego, by co jakiś czas zerkać na telefon, wyłącz urządzenie w czasie pracy. Gdy korzystasz z telefonu służbowego, dbaj o to, by w jego pamięci znajdowały się wyłącznie te aplikacje, kontakty itd., których potrzebujesz do pracy.  

  • Rób to, co należy – bez odwlekania

Czy znasz to nieprzyjemne uczucie, które skłania ludzi do odkładania trudnych zadań na później? Jeśli przyjmiesz zasadę, by na początku pracy rozprawiać się z nieprzyjemnymi obowiązkami, a następnie przechodzić do coraz milszych i łatwiejszych, masz szansę pokonać skłonność do odwlekania. Świadomość, że masz już za sobą to, co najtrudniejsze, może motywować Cię do dalszego działania. Gdy masz gorszy dzień i trudno Ci zmobilizować się do jakiejkolwiek aktywności, możesz zacząć od kilku prostych i przyjemnych działań „na rozgrzewkę”, takich jak np. zamówienie materiałów biurowych.

  • Bądź konsekwentny

Postanowiłeś być świetnie zorganizowanym pracownikiem. Kupiłeś plannery, kolorowe flamastry, fiszki oraz inne materiały pomocne w organizacji czasu. Warto pamiętać, że po zrobieniu postanowień możesz doświadczyć spadku motywacji. Aby nie wrócić do dawnych nawyków i konsekwentnie wyrabiać nowe, nagradzaj się za sukcesy, nawet najdrobniejsze. Realizujesz skomplikowany projekt i dzięki świetnej organizacji sprawnie dotarłeś do półmetka? Świętuj swój wyczyn. Możesz np. kupić płytę, którą od dawna chciałeś mieć, podarować sobie książkę albo wybrać się na weekend do SPA.

  • Doceniaj każdą minutę

Stoisz w korku i śmiertelnie się nudzisz? A może zepsuł się Twój komputer i przez pewien czas nie możesz wykonywać obowiązków? Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji 5 minut czy godzinę, możesz dobrze wykorzystać czas. Na przykład: wystarczy 15 minut, by zrealizować jedną lekcję w aplikacji językowej Babbel. Czego możesz nauczyć się w tym czasie? Jak mówi Olga Denisiuk – Business Development Manager w firmie Babbel:

Więcej niż można by przypuszczać! Przede wszystkim możesz ćwiczyć słownictwo i krótkie dialogi, najlepiej opierające się na rozmowach z życia wziętych, tak aby móc je później użyć w praktyce. Takie krótkie, ale regularne powtórki opanowanych już informacji pomagają przenieść je do pamięci długotrwałej, a więc nauczyć się ich na dobre.

Regularność i dyscyplina to podstawy w przyswajaniu języka obcego. Zdaniem Olgi Denisiuk systematyczna nauka stanowi klucz do sukcesu:

Najważniejsze jest to, aby codziennie przeznaczyć kilka minut na naukę języka. Nawet jeśli to będzie 10 minut zamiast 15, to można już po krótkim czasie zauważyć pierwsze postępy, bo wypracowujemy skojarzenia w pamięci – tłumaczy Olga Denisiuk. - 15 minut nauki dziennie to optymalny czas, ale kluczem do sukcesu jest codzienna praca i systematyczność. Konsekwencja sprawia, że stosunkowo szybko możemy zyskać pewność siebie, mówiąc w języku obcym - podsumowuje.

Cel, metody i odwaga, czyli sekret skutecznej nauki języka obcego

  • Analizuj

Mimo wysiłków Twoja efektywność wciąż nie jest zadowalająca i towarzyszy Ci poczucie, że marnujesz sporo czasu? A może doświadczasz spadku motywacji i nie masz ochoty na opracowywanie list zadań, a jadąc tramwajem, chciałbyś uciąć sobie drzemkę? Ważne, by analizować swoje potrzeby i efekty podejmowanych działań. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany, warto szukać inspiracji, np. czytając książki na temat efektywności lub konsultując się z trenerem umiejętności miękkich. Dobrze jest także nauczyć się odpoczywać. Jeśli w trakcie krótkiej przerwy chcesz po prostu posiedzieć w fotelu, zrób to bez wyrzutów sumienia.    

Planowanie, konsekwencja i doskonalenie charakteru – warto sięgać po te „narzędzia”, jeśli chcesz efektywnie wykorzystywać czas i osiągać cele.

 

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł