Porady Życie zawodowe Jak skutecznie wypocząć, biorąc kilka dni wolnego?
29.04.2019  | 4 min czytania

Jak skutecznie wypocząć, biorąc kilka dni wolnego?

29.04.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Kilka wolnych dni to niewiele, a zarazem całkiem sporo czasu. Krótki wypoczynek może być wystarczający, żeby złapać oddech, zrelaksować się, zrobić coś, co sprawia Ci przyjemność. Nie musisz odpoczywać długo – ważne, żebyś robił to regularnie. Dzięki temu, że na chwilę zapomnisz o zadaniach zawodowych, będziesz mógł wrócić do nich z nową energią.

Dni wolne – dlaczego są ważne?

Jeśli w życiu zajmujesz się wyłącznie wykonywaniem obowiązków, a przy tym ignorujesz potrzeby swojego organizmu i nie masz czasu na pielęgnowanie relacji, prędzej czy później możesz doprowadzić się do stanu wyczerpania emocjonalnego i fizycznego. Aby tego uniknąć, korzystaj z urlopów i weekendów, odpoczywaj, świętuj i nabieraj sił.

  • Zaplanuj urlop

Zastanów się, co zamierzasz robić w trakcie urlopu. Chcesz wyjechać? A może marzą Ci się leniwe dni w domu, przy ulubionej muzyce? Zanim zaczniesz odpoczywać, zadbaj o sprawy organizacyjne: zarezerwuj noclegi, kup bilety, oddaj samochód do przeglądu itd. Zatroszcz się także o sprawy służbowe – tak, by zaległe zadania nie psuły błogich dni wolnych od pracy. W miarę możliwości wybierz dogodny termin wypoczynku. Jeśli np. zaplanujesz urlop w trakcie długiego weekendu majowego, święta przypadające w tym czasie zwiększą jego wymiar, dzięki czemu będziesz wypoczywać o kilka dni dłużej.   

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2019

  • Rób to, co chcesz

Urlop zwykle mija szybciej, niż by się chciało, dlatego dobrze jest przeznaczyć ten czas na to, co sprawia Ci przyjemność. Jeśli nie cieszy Cię perspektywa wyjazdu z dużą grupą znajomych i zdecydowanie wolałbyś kameralną wyprawę w rodzinnym gronie, wybierz rozwiązanie, które bardziej Ci odpowiada. Nie przejmuj się tym, że nie zadowolisz wszystkich. W takich sytuacjach warto wykazywać się asertywnością.  

  • Spotykaj się z ludźmi, których lubisz

Potrzebujemy towarzystwa osób, które darzymy sympatią. Na co dzień trudno wygospodarować wystarczającą ilość czasu dla rodziny i przyjaciół. Urlop to świetna okazja, by nadrobić towarzyskie zaległości i dowiedzieć się, co słychać u Twoich znajomych.

  • Dotleń się

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu świetnie wpływa na samopoczucie, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje. Praca w ogrodzie, wyprawa rowerowa czy zwykły spacer sprawią, że się dotlenisz, zrelaksujesz i poprawisz jakość Twojego snu.  

  • Wyłącz ekrany

Spędzanie czasu przed telewizorem czy monitorem albo długotrwałe wpatrywanie się w ekran smartfona nie sprzyja odpoczynkowi – nie tylko dlatego, że wywołuje ból głowy. Jak czytamy w artykule zamieszczonym na Focus.pl, uzależnienie od telefonu podwyższa poziom neuroprzekaźnika GABA, który spowalnia pracę komórek nerwowych. Jego działanie wywołuje spadek koncentracji i samokontroli.

  • Wyłącz budzik

Wysypiaj się, gdy korzystasz z dni wolnych. Zapadając w sen, nie musisz myśleć o tym, że za kilka godzin zadzwoni budzik i przerwie błogi odpoczynek. Wypoczywaj tak długo, jak chcesz – bez poczucia winy i świadomości, że od rana czekają na Ciebie liczne obowiązki.  

  • Nie zajmuj się pracą

Gdy korzystasz z urlopu, odetnij się od spraw zawodowych. Jeśli możesz, wyłącz telefon służbowy, ustaw autoresponder i nie odczytuj wiadomości. Zaplanuj pracę w taki sposób, by móc wypocząć.

Przygotuj skrzynkę e-mailową na urlop

Krótki urlop – czy to ma sens?

Dwutygodniowa przerwa od pracy to na tyle długi okres, że można nie tylko się zregenerować, ale również zatęsknić za codziennymi obowiązkami. Co innego, jeśli masz do dyspozycji zaledwie kilka dni. Aby wypocząć w tym czasie, oderwij się od pracy. W tym celu dobrze jest ustalić nienaruszalne zasady i np. wyłączyć służbowy telefon, wylogować się z poczty i zapomnieć o sprawach zawodowych. Warto zadbać także o zdrowy sen. Jeśli nie będziesz się wysypiać w trakcie krótkiego urlopu, nie tylko nie uzupełnisz zasobów energetycznych, ale solidnie nadwyrężysz rezerwy. W efekcie wrócisz do firmy bardziej zmęczony niż przed przerwą.  

Nie zapominaj o codziennej „dawce” relaksu

Co robisz po pracy? Pędzisz do kolejnych obowiązków? A może rozwijasz zainteresowania, uprawiasz sport, spędzasz czas z bliskimi? Jeśli na co dzień nie potrafisz odpoczywać, nie będziesz wiedział, co ze sobą począć w trakcie urlopu. Warto szukać zajęć, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwszy i bardziej wypoczęty. Dzięki nim możesz zachować dystans do spraw służbowych.

Jak odpocząć od codziennego stresu i napięcia?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł