Porady Życie zawodowe Jak przygotować się do urlopu?
06.06.2018  | 4 min czytania

Jak przygotować się do urlopu?

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Zbliża się urlop, a Ty zastanawiasz się, jak najlepiej go przeżyć? Aby wypocząć w beztroskiej atmosferze, zacznij odpowiednio wcześnie porządkować swoje sprawy. Dzięki temu unikniesz stresu i zregenerujesz siły.

Obowiązkowy urlop – na jakich zasadach?

Każdy pracownik etatowy powinien skorzystać z corocznego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Liczba wolnych dni zależy od tzw. stażu urlopowego i wynosi 20 lub 26. W czasie urlopu przysługuje wynagrodzenie. Zatrudniony korzysta również z ochrony przed zwolnieniem, która nie występuje tylko w pewnych okolicznościach, takich jak np. zwolnienie dyscyplinarne albo likwidacja zakładu pracy.  

Urlop wypoczynkowy – na jakich zasadach?

Przygotowania do przerwy w pracy

Urlop wypoczynkowy może trwać nieprzerwanie przez ok. miesiąc. Aby miło spędzać ten czas i cieszyć się spokojem:

  • Uporządkuj swoje sprawy

Wykonanie wszystkich zadań (w kolejności: od najważniejszych do mniej istotnych), zrobienie porządku w dokumentach lub zlecenie pilniejszych spraw innym pracownikom – gdy uporasz się ze wszystkimi czynnościami, powrót z urlopu będzie mniej stresujący.

  • Dokończ pilne projekty

Wiedząc, że zbliża się termin rozpoczęcia przerwy w pracy, zaplanuj swoje działania tak, by sfinalizować istotne sprawy i mieć czas na naprawienie ewentualnych błędów. Takie podejście sprawi, że unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i nie zepsujesz swoich relacji ze współpracownikami.

10 sposobów na dobre relacje ze współpracownikami

  • Nie zostawiaj ważnych zadań na ostatnią chwilę

Równomierne rozłożenie zadań sprawi, że nie będziesz zmuszony np. kontaktować się z niezadowolonym klientem w czasie urlopu. Dzięki temu zdołasz się zrelaksować i zapomnisz o codziennych stresach. Tylko wtedy naprawdę wypoczniesz i nabierzesz sił, by zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

  • Odpoczywaj

Warto zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Brak regularnego wypoczynku odbiera energię i zmniejsza efektywność. Staraj się znaleźć równowagę i ustalić priorytety. Być może część rzeczy będzie musiała poczekać na realizację dopiero po Twoim powrocie z urlopu. Nie zostawiaj też na ostatni moment przygotowań do wakacyjnego wyjazdu – stopniowo planuj, co będziesz robić podczas urlopu, zrób listę przedmiotów i dokumentów do spakowania, zajmij się potrzebnymi formalnościami itd.

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

Oceń artykuł