Jak pracować, gdy wciąż jesteś w delegacji?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Maja Gojtowska Ocena treści 5/5 (1)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 5/5 (1)

Fotolia_48826534_Subscription_XXL_lekkiKiedy wyjeżdżamy na nie od święta, cieszą nas jak nadchodząca gwiazdka dzieci. Ale jeśli co tydzień musimy służbowo odwiedzić inne miasto lub nawet kraj, często chce nam się płakać. Regularne delegacje mogą skutecznie utrudnić pracę. Oto kilka trików, które sprawią, że przymusowa praca poza biurem będzie skuteczniejsza.

 

 

 

1. Mądrze wybieraj hotele

Budżet jest bez wątpienia ważny i to on często „zmusza” nas to wyboru tańszych, ale położnych dalej od celu hoteli. Jeśli jednak tylko to możliwe, wybieraj hotel położony jak najdogodniej, aby mieć więcej czasu na załatwienie pozostałych służbowych spraw przed i po spotkaniu. Upewnij się też, czy w hotelu jest dobrze działające wi-fi. Dzięki temu w tak zwanym międzyczasie będziesz mógł sprawdzić maile i odpisać na najpilniejsze z nich, co pozwoli uniknąć Ci zaległości.

 

2. Śpiesz się i czekaj

Najlepszymi miejscami do pracy podczas delegacji są… dworce i lotniska. Dlatego, jeśli chcesz realizować swoje działania pomimo i podczas delegacji, po zakończonych spotkaniach zamiast włóczyć się po sklepach … biegnij na dworzec lub lotnisko. Tam w spokoju, czekając na pociąg lub samolot, wykonasz swoją pracę.

 

3. Spakuj się

Nawet najszczersze chęci do pracy nie pomogą, jeśli na wyjazd zapomnisz ładowarki do laptopa czy telefonu. Jeśli podczas wyjazdów walczysz z rozładowanym sprzętem, zainwestuj w power bank, czyli zapasowe źródło energii dla urządzeń zasilanych z portu USB. Zawodowi podróżnicy dobry użytek zrobią też ze słuchawek, które pozwolą odciąć się od zgiełku i zrelaksować przy (podnoszącej efektywność) muzyce (czytaj więcej tu). Jeśli wiesz, że musisz wykonać zadania wymagające dostępu do Internetu, nie zapomnij o mobilnym Internecie lub przenośnym routerze do komputera. Jeżeli wyjeżdżasz do innego kraju – sprawdź, czy nie potrzebna jest Ci przejściówka do prądu.

Na pakowanie ubrań czy kosmetyków też warto mieć sposób, aby nie tracić całego prywatnego popołudnia na przepakowywanie walizki i zastanawianie się, czy wszystko, co potrzebne, jest już na miejscu. Wytrawni podróżnicy mają już w głowie standardowy zestaw, który biorą ze sobą; jeśli nie jesteś jeszcze tak zaawansowany, zapisz listę w telefonie.

 

4. Zaplanuj dzień

Zazwyczaj delegacyjny plan dnia jest dość dokładnie zaplanowany. Wiesz, o której masz spotkane czy prelekcję, a kiedy mniej więcej wypadnie przerwa. Dlatego od razu zaplanuj, co zrobisz, w wolnych chwilach. Jeśli masz do wykonania ważne telefony, chcesz odpisać na kluczowe maile albo skoczyć do sklepu, z góry postanów, który fragment wolnego czasu poświęcisz na daną czynność. Dzięki temu będziesz lepiej zorganizowany i przy dobrych wiatrach po południu będziesz mieć już czas tylko dla siebie.

 

5. Wygospodaruj trochę czasu dla siebie

Skoro mowa o czasie wolnym – nie samą pracą człowiek żyje, a przecież delegacje to czasem także wyjazdy w ciekawe i nowe miejsca. Dobra organizacja pozwoli Ci chociaż na chwilę z nich skorzystać – przejść się wieczorem po starówce czy pójść z kolegami z zagranicznego oddziału biura na kolację do lokalnej restauracji. To moment na integrację, wymianę doświadczeń, ale i zasłużony odpoczynek.

 

6. Jeśli możesz, działaj wcześniej

Jeśli masz od dawna zaplanowaną delegacje, postaraj się do niej przygotować, wykonując najważniejsze zadania wcześniej. Nie licz, że nadrobisz zaległości z ostatniego tygodnia w pociągu albo w hotelu – może się okazać, że nie wszystko poszło zgodnie z planem i przez całe 2 czy 3 dni będziesz w stanie odpisać jedynie na kilka kluczowych maili. A wtedy powrót może okazać się bardzo bolesny.

 

A jakie są Wasze sposoby na pracę podczas delegacji?

Oceń artykuł


Narzędzia