Porady Życie zawodowe Jak pożegnać się ze współpracownikami?
13.03.2018  | 5 min czytania

Jak pożegnać się ze współpracownikami?

13.03.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(3)

Udało się! Zdobyłeś pracę marzeń. W myślach już planujesz trasę dojazdu do nowego biura, zastanawiasz się jacy będą Twoi przyszli współpracownicy i z jakimi wyzwaniami przyjdzie Ci się zmierzyć… Ale, ale! Zanim rozpoczniesz nową przygodę zawodową musisz właściwie pożegnać się z kolegami w dotychczasowej pracy.

Niezależnie od sytuacji w jakiej odchodzisz z pracy pamiętaj, by zawsze pracować do końca. W miarę możliwości pozamykaj prowadzone projekty. Pamiętaj, że to w jakim stylu odchodzisz z firmy, w jakim stanie zostawisz realizowane projekty będzie świadczyć o Twoim profesjonalizmie i dojrzałości i klasie.

Zbierz najważniejsze dla współpracowników informacje

Ostatnie dni pracy przeznacz na zebranie wszystkich informacji nt. obowiązków i rzetelne przekazanie ich osobie, która Cię zastąpi. Jakie informacje będą szczególnie istotne:

  • Status poszczególnych projektów oraz kolejne kroki, które należy podjąć
  • Dane dostępowe do programów, serwisów i narzędzi online
  • Kontakty do współpracowników (podwykonawców, partnerów) wraz z obszarami tematów, w których mogą pomóc
  • Manual kryzysowy, czyli kroki, które należy podjąć w sytuacjach kryzysowych, awariach czy wewnętrznych konfliktach

Przygotowując się do odejścia zadbaj też o porządek w dokumentach i na dysku sieciowym. Zaktualizuj wszystkie pliki i zadbaj o ich jednolite nazewnictwo – pamiętaj, że już wkrótce będzie z nich korzystać inna osoba.

Sprawdź, jak powiedzieć (z klasą) „odchodzę” >>

Pożegnaj się z klasą

Odchodząc z organizacji nie zapomnij o pożegnaniu z kolegami z pracy i współpracownikami. W zależności od organizacji możesz zrobić mailowo, osobiście lub i tak, i tak. Przygotowując maila pożegnalnego pamiętaj, by był on:

  • neutralny – poinformuj o odejściu z firmy, a nie o jego kulisach.
  • spersonalizowany – w miarę możliwości postaraj się dopasować treść wiadomości do odbiorców. Mail do klientów będzie więc bardziej oficjalny, a w wiadomości do kolegów z zespołu możesz pozwolić sobie na więcej luzu.
  • pozytywny – niech Twój mail niesie ze sobą szczere życzenia dalszej udanej pracy.

Zaskocz najbliższych współpracowników upominkami

Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie dla najbliższych współpracowników i przełożonych drobnych upominków. Co możecie ofiarować im na pożegnanie?

  • Słodycze – tutaj ogranicza Cię tylko budżet. W zależności od możliwości możesz poczęstować kolegów cukierkami lub ciastem (własnoręcznie upieczonym lub kupnym).
  • Pizza dla zespołu – trudno znaleźć osobę, która nie lubi pizzy. A jak pokazują badania przekłada się ona również na produktywność w pracy, za co Twoi współpracownicy na pewno będą Ci wdzięczni
  • Kartka z odręcznym podziękowaniem – ten bardziej osobisty upominek wybierz dla osób, z którymi byłeś w pracy najbliżej. Pisemne życzenia są dużo bardziej osobiste i dają przestrzeń na indywidualne życzenia.

A może Wy macie inne pomysły na upominki pożegnalne? Dajcie znać w komentarzach na Facebooku 🙂

Pierwszy dzień w nowej pracy już niedługo przed Tobą? Sprawdź kilka przydatnych wskazówek i przygotuj się do niego:

Oceń artykuł