Jak powiedzieć (z klasą) „odchodzę”?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Maja Gojtowska Ocena treści 3.8/5 (30)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 3.8/5 (30)

Jednym z najtrudniejszych i najbardziej stresujących momentów podczas zmiany pracy jest… poinformowanie o tej decyzji aktualnego szefa. Czasem trudno bowiem przewidzieć jak zareaguje. Czy wykaże się zrozumieniem? A może po prostu się obrazi? Niezależnie od reakcji warto podczas tej rozmowy zachować klasę.

Decyzja o zmianie pracy zawsze niesie za sobą emocje. Jeśli dodamy do tego konieczność rozmowy z szefem to sytuacja staje się naprawdę stresująca. Przygotowując się do niej, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Pierwszeństwo szefa

O decyzji o zmianie pracy Twój przełożony powinien dowiedzieć się w pierwszym możliwym momencie, najlepiej zaraz po podpisaniu przez Ciebie listu intencyjnego z nowym pracodawcą. Da mu to czas na rozpoczęcie procesu rekrutacyjnego na Twojego następcę oraz ułożenie pracy w zespole w czasie tej zmiany. Postaraj się, by szef był pierwszą osobą, która dowiaduje się o Twojej decyzji.

  • KOD: konkrety, opanowany, dyplomatyczny

Podczas rozmowy zastosuj się do zasady KOD. Mów konkretnie (K), bądź opanowany i nie daj się ponieść zarówno pozytywnym jak i negatywnym emocjom (O) oraz zachowuj się jak prawdziwy dyplomata mówiąc o powodach decyzji czy nowym pracodawcy. Pamiętaj! Zbytnia szczerość może tylko zwiększyć napięcie podczas (i tak trudnej) dla obu stron rozmowy.

Sprawdź, jak pożegnać się ze współpracownikami

  • Podziękuj za współpracę

Rozmowa z szefem to doskonała okazja na… podziękowanie ma współpracę oraz wszystkie biznesowe lekcje i wskazówki, które Ci przekazał. Jeśli chcesz, możesz odnieść się do konkretnych projektów czy wyzwań, które dzięki radom szefa były łatwiejsze do pokonania. Taka forma docenienia będzie na pewno miło przyjęta przez przełożonego i choć trochę osłodzi mu przekazaną wiadomość.

  • Doprecyzuj szczegóły

Pamiętaj, że informując o decyzji o zmianie pracy… jeszcze jej nie kończysz. Potwierdź z szefem swój okres wypowiedzenia oraz doprecyzuj możliwość wykorzystania w tym czasie urlopu. Pamiętaj także o zapewnieniu, że do ostatniego dnia w pracy będziesz rzetelnie wykonywać swoje obowiązki i wywiąż się ze swojej obietnicy. Będzie to wyraz Twojego profesjonalizmu.

Zmiana jest nieodłącznym elementem każdej kariery zawodowej. Nawet jeśli ze swoim aktualnym pracodawcą rozstajesz się z radością i ulgą… nie daj tego po sobie poznać. Świat biznesu jest bardzo mały i nigdy nie wiesz, czy Wasze zawodowe drogi jeszcze się nie zejdą.

Pomysły na prezenty dla szefa z przymrużeniem oka 🙂

Oceń artykuł


Narzędzia