Porady Życie zawodowe Jak powiedzieć (z klasą) „odchodzę” i podziękować za współpracę?
27.10.2016  | 4 min czytania

Jak powiedzieć (z klasą) „odchodzę” i podziękować za współpracę?

27.10.2016  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Jednym z najtrudniejszych i najbardziej stresujących momentów podczas zmiany pracy jest poinformowanie o tej decyzji aktualnego szefa. Czasem trudno bowiem przewidzieć jak zareaguje. Czy wykaże się zrozumieniem? A może po prostu się obrazi? Niezależnie od reakcji warto podczas tej rozmowy zachować klasę. Przygotuj też podziękowanie za współpracę. Sprawdź, jak odejść z pracy i pozostawić po sobie dobre wrażenie

Z artykułu dowiesz się:
• Jak o odejściu z pracy poinformować szefa?
• Co oznacza skrót KOD w kontekście składania wypowiedzenia?
• Jak powinno wyglądać Twoje podziękowanie za pracę?

Odejście z pracy – jak o tym poinformować szefa lub szefową?

Decyzja o zmianie pracy zawsze niesie za sobą emocje. Jeśli dodamy do tego konieczność rozmowy z przełożonym, to sytuacja staje się naprawdę stresująca. Przygotowując się do niej, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim szef lub szefowa powinni dowiedzieć się o Twoich planach w pierwszym możliwym momencie, najlepiej zaraz po podpisaniu przez Ciebie listu intencyjnego z nowym pracodawcą. Dotychczasowy pracodawca powinien mieć czas na rozpoczęcie procesu rekrutacyjnego i znalezienie zastępstwa oraz ułożenie pracy w zespole w związku z zaistniałą sytuacją. Postaraj się, by bezpośredni zwierzchnik był pierwszą osobą, która dowie się o Twojej decyzji. Dopiero później poinformuj o tym swoich współpracowników.

| Chcesz zwolnić się z pracy? Przygotuj się!

Jak odejść z pracy w zgodzie z zasadą KOD – i co to dokładnie oznacza?

Podczas rozmowy, w której poinformujesz szefa o swoich planach, zastosuj się do słynnej zasady KOD. Co to oznacza? Mów konkretnie (K). Bądź przy tym opanowany (O) i nie daj się ponieść zarówno pozytywnym, jak i negatywnym emocjom. Zachowuj się jak prawdziwy dyplomata (D), wyjaśniając powody swojej decyzji czy odpowiadając na pytania, które mogą się pojawić w kontekście nowego pracodawcy. Pamiętaj! Zbytnia szczerość może tylko zwiększyć napięcie podczas (i tak trudnej) dla obu stron rozmowy.

| Sprawdź, jak pożegnać się ze współpracownikami

Jak powinno wyglądać podziękowanie za współpracę?

Rozmowa z szefem to doskonała okazja, by podziękować mu za współpracę oraz wszystkie biznesowe lekcje i wskazówki, które Ci przekazał. Jeśli chcesz, możesz odnieść się do konkretnych projektów czy wyzwań, które dzięki radom szefa były łatwiejsze do pokonania. Taka forma docenienia będzie na pewno miło przyjęta przez przełożonego i choć trochę osłodzi mu przekazaną wiadomość. Pamiętaj, że informując o swoim zbliżającym się odejściu i rozwiązaniu umowy, jeszcze nie kończysz pracy i najprawdopodobniej obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. 

Warto doprecyzować z szefem wszystkie szczegóły związane z zakończeniem pracy w danej firmie i zapytać np. o możliwość wykorzystania w tym czasie urlopu. Zachowaj się po dżentelmeńsku i zapewnij pracodawcę, że do ostatniego dnia będziesz rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. Wyrazem Twojego profesjonalizmu i rzetelności będzie oczywiście wywiązanie się z tej obietnicy. Zmiana zatrudnienia jest nieodłącznym elementem każdej kariery zawodowej. Nawet jeśli ze swoim aktualnym pracodawcą rozstajesz się z radością i ulgą, nie daj tego po sobie poznać. Świat biznesu jest bardzo mały i nigdy nie wiesz, czy Wasze zawodowe drogi jeszcze się nie spotkają.

| Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie?

Pomysły na prezenty dla szefa z przymrużeniem oka 🙂

Oceń artykuł