Porady Życie zawodowe Jak poskromić toksycznych współpracowników
11.08.2016  | 5 min czytania

Jak poskromić toksycznych współpracowników

11.08.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu Aneta Rusak
Ocena treści
(4)

Zadręcza innych narzekaniami, podkopuje autorytet, rozsiewa plotki i wywołuje konflikty. Czasem jest nieświadoma swojego zachowania, a czasem czerpie satysfakcję i przyjemność z destrukcyjnego wpływu, jaki wywiera na innych. Osoby toksyczne najczęściej jednak mają problemy z niską samooceną, którą rekompensują takim zachowaniem.

Nie istnieje zbiór cech, którymi odznaczają się toksyczni ludzie. U każdego inne zachowania, reakcje czy sposób bycia powodują gorsze samopoczucie czy utratę satysfakcji. Za toksycznych można uznać malkontentów, zadręczających innych pesymistycznym nastawieniem, gaduły przytłaczające swoim ekstrawertyzmem czy ponuraków, którzy swymi rzadkimi odzywkami podkopują cudze poczucie wartości. Są to ludzie, których wszyscy z nas spotykają na co dzień w pracy.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Vouchercloud prawie połowa osób (48 procent) przyznała, że nie lubi swoich współpracowników. Najczęściej dlatego, że określali ich jako denerwujących lub niemiłych. Problem stanowiły również tarcia osobowości oraz postrzeganie kolegów jako zawodowych rywali. I choć samo nielubienie drugiej osoby nie oznacza jeszcze, że mamy do czynienia z toksyczną relacją, to już na tym etapie warto zadbać o dobre stosunki – w przeciwnym razie stracą na tym nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy.

Raport przygotowany przez firmę Cornestore OnDemand wykazał bowiem, że toksyczni pracownicy narażają przedsiębiorstwo na straty finansowe. Koszty związane z zatrudnieniem takich ludzi są bowiem trzy razy wyższe niż w przypadku pracownika nietoksycznego. Co więcej, często powodują rezygnację z pracy osób, które na co dzień muszą z nimi przebywać. Wystarczy zaledwie jeden pracownik przejawiający toksyczne skłonności (według raportu nawet jeden w dwudziestoosobowym zespole), by odbiło się to negatywnym echem na pracy pozostałych.

Sprawdź, jak być asertywnym w pracy >>

Nie daj się wciągnąć w toksyczną grę

Toksyczni koledzy mogą sprawić, że codzienne chodzenia do biura stanie się prawdziwym koszmarem. Z takimi osobami jednak można, a nawet trzeba sobie poradzić. Istnieje kilka technik, które skutecznie pomogą zneutralizować wpływ toksycznego zachowania na naszą osobę. Oto trzy z nich.

1. Stawiaj granice

Malkontenci często prowokują konflikty w miejscu pracy, które mogą obniżyć morale w zespole. Aby do tego nie dopuścić, musimy nauczyć się stawiać wyraźne granice w relacjach z nimi. Gdy ludzie chcą być mili, czasem dają się wciągnąć w ich negatywną spiralę emocji. Można tego uniknąć, dystansując się w odpowiednim momencie. Jeśli rozmowa zmierza w kierunku narzekania na wszystko wokół, najlepiej zmienić temat lub zapytać marudera, jak zamierza rozwiązać problem. Wówczas może zamilknąć albo skierować rozmowę w konstruktywnym kierunku. Dzięki wyznaczaniu granic po pewnym czasie będzie można zauważyć, że toksyczne zachowania są bardziej przewidywalne oraz łatwiejsze do zrozumienia.

2. Ignoruj

Cenną umiejętnością w radzeniu sobie z destrukcyjnymi osobami jest także ignorowanie niektórych zachowań. Toksyczne postępowanie potrafi doprowadzić do szału, ponieważ jest pozbawione sensu. Im bardziej irracjonalnie ktoś się zachowuje, tym bardziej należy go ignorować. Nie daj się wciągnąć w obgadywanie współpracowników, nie zaprzeczaj plotkom i lekceważ nieprawdziwe pomówienia. A gdy dojdzie do kłótni - nie pozwól emocjom zdominować właściwej reakcji. Na prowokację najlepsza jest rzeczowa odpowiedź. Kiedy emocje biorą górę, stajemy się łatwym celem dla toksycznej osoby.

Sprawdź powody, dla których Polacy zmieniają pracę >>

3. Nie unikaj problemów – rozwiązuj je

Warto również skupić się na swoim podejściu do toksycznych relacji w pracy. Koncentrujmy się na rozwiązaniach, a nie problemach, ponieważ nastawienie determinuje nasz stan emocjonalny. Skupianie się na tych drugich generuje stres i negatywne myśli. I choć normalne jest, że czujemy się źle, gdy ktoś nas niewłaściwie traktuje, to pamiętajmy, że nagromadzenie pesymistycznych emocji może nam tylko zaszkodzić. Dlatego powinniśmy ich za wszelką cenę unikać. Zamiast tego skupmy się na rozwiązaniach, które pomogą zmienić nasze położenie – dzięki temu obudzimy w sobie pozytywną energię.

Nie zapominajmy też, że poczucie satysfakcji i zadowolenia nie zależy od opinii innych ludzi, lecz od nas samych. Dlatego nie pozwólmy, by zniszczyły je oceny toksycznych współpracowników.

Oceń artykuł